Dnes 22.3. je Světový den vody

Reklama

Oslavte Světový den vody sklenkou vody.

Voda je základ života na zemi. Bez vody bychom přežili jen pár dní. Pitné vody je na světě reálný nedostatek – přesto si ji nevážíme a plýtváme s ní. Její důležitost nám má připomínat právě 22. březen, den, který byl Valným shromážděním OSN v roce 1992 v Rio de Janeiro prohlášen za Světový den vody. Voda je jedním z lidských práv. I to nám má tento den připomínat. Každoročně se na celém světě řeší problematika pitné vody s cílem informovat lidi o problémech, které s vodou souvisí. Až 20% celosvětové populace trpí jejím nedostatkem. Zhruba 6 000 dětí denně za její nedostatek zaplatí životem.

V celém západním světě ji bereme jako samozřejmost, stačí přece jen otočit kohoutkem a máme jí, kolik jen chceme. Přitom více než polovina světových řek je znečištěná. Důsledkem tohoto znečištění jsou změny chemického složení vody, jejích biologických a fyzikálních vlastností a negativní dopad na lidský organismus. Intenzivní lodní doprava, znečišťování a rybolov má za následek vyhynutí ryb. Příkladem může být i vzácný druh čínského říčního delfína, jehož domovem byla Žlutá řeka. Odhaduje se, že se v řece objevil před 20 miliony lety. Dnes ho v řece již jen těžko zahlédnete. Co se Čech týče, prozatím máme zásob podzemních vod bohatě. Sousední Slovensko dokonce v tomto ohledu patří mezi světové velmoci.

Většina vody, kterou pijeme, je nějakým způsobem upravována
Že je voda z veřejných zdrojů, kterou běžně používáme na pití a vaření, technicky a chemicky různě upravována, aby vyhovovala náročným zdravotním a hygienickým normám, asi všichni tušíme. Pro mnohé však může být překvapivá informace, že se nějaká technologická úprava, filtrace či ozařování UV zářením týká i řady balených vod. A to nejen těch, které jsou nejdříve čerpány z veřejných zdrojů, ale i hodně minerálek nebo pramenitých vod z podzemních zdrojů. Důvodem je snaha vyhovět přísným kritériím a stanoveným limitům obsahu dusičnanů a organických látek. Existuje jen málo pramenů, které takové úpravy nepotřebují.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“18602″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Co víme o balených vodách?
Voda má pozitivní vliv na náš organismus a celkovou kondici. Pro lidský organismus je nejlepší pramenitá voda přímo z lůna přírody, pokud neobsahuje žádné nežádoucí prvky a sloučeniny a neprošla žádnou chemickou úpravou. Nejčastěji se s nimi potkáváme v podobě balených vod. Balené pramenité vody jsou kvalitní a neustále sledované vody z podzemních chráněných zdrojů, které mohou být upravovány pouze určitým způsobem. „Některé prameny se tedy různé filtrují, zbavují se síry, manganu, arzenu či železa a ozařují se (to platí i pro minerální vody), aby se vyhovělo přísným kritériím a limitem stanovenému obsahu dusičnanů a organických látek. Zde je stejně dobré věnovat pozornost výběru, protože ty skutečně nejkvalitnější přírodní vody jsou „živé“ a nepotřebují vůbec žádnou úpravu,“ poznamenal ředitel výrobního závodu Toma Natura z Teplic nad Metují Pavel Vacek.

Minerální vody pocházejí z kontrolovaných a schválených podzemních zdrojů. Při jejich úpravě nesmí být použit žádný způsob, který by změnil jejich složení. Povolené je pouze odželeznění, odsíření, UV filtrace nebo sycení oxidem uhličitým. Při pravidelném pití minerálek mějte na paměti, že pít je můžete, ale s mírou. Pro každodenní pití jsou vhodné slabě mineralizované vody s obsahem minerálních látek do 500 mg/l. Vody s vyšším obsahem by se měly kombinovat s jinými nápoji a ty s obsahem nad 1500 mg/l je vhodné konzumovat jen výjimečně. Ne každému může vyhovovat specifická chuť některých značek, která vzniká právě ze zbylého obsahu konkrétních minerálů.

Při výběru pozorně čtěte etiketu
Trh nám nabízí široké spektrum různých minerálek, ochucených, pramenitých či perlivých vod. Vody dělíme oficiálně do čtyř kategorií a na každé etiketě musí být daná kategorie i uvedena. Důležité je, abyste etiketu četli opravdu pozorně. Pavel Vacek z Tomy dodává: „Etikety pramenitých, minerálních a kojeneckých vod musí například obsahovat lokalitu, z níž voda pochází, název zdroje a údaje o složení. Naleznete zde také expirační dobu či další pokyny, jak je třeba vodu uchovávat, zda ji skladovat v chladu, nebo do určitého stupně teploty. Měly by zde být zaznamenány i technologické úpravy vody.“  Při výběru vod by měli být obezřetní zejména lidé s vysokým krevním tlakem. Lidé s vysokým tlakem mohou pít balené vody, které nemají vysoký obsah sodíku a chloridů. Pokud nejsou diabetici, mohou i ochucené vody.

Děti potřebují vody nejvíce
Dospělý člověk by měl denně vypít 20 – 40 ml tekutin na 1 kg váhy, což je přibližně 2 – 3 l denně. Potřeba tekutin je však velmi individuální a je závislá na různých faktorech například zdravotní stav, věk, pohlaví, tělesná aktivita atd. U dětí jsou však hodnoty jiné. Voda tvoří u novorozence až 80% tělesné hmotnosti. Látková přeměna u dítěte probíhá rychleji, o to důležitější je tedy pravidelný přísun tekutin. Podle pediatrů by kojenci cca do 1 roku měli pít vodu pouze kojeneckou, pramenitou, bez obsahu iontů, protože jejich ledviny nedokážou koncentrovat moč a tím vylučovat přebytečné ionty z těla. Na pitný režim by měli dbát i těhotné ženy, jejichž denní příjem tekutin by měl být 2-3 l denně, s průměrným obsahem iontů (300 mg / l). Pro sportovce je lepší vybírat vody s vyšším obsahem iontů, tedy hořčíku, sodíku a chloridů, které se tělesnou aktivitou ztrácejí. Vybírat si mohou také ochucené vody s vyšším obsahem cukru. Na běžné doplňování pitného režimu vybírejte vody s vyváženým poměrem iontů, tedy cca 289 mg iontů/l, s obsahem vápníku a hořčíku.

Komentáře