Dobrý spánek je základ. JO, víme, jak na to!

Reklama

Základem kvalitního spánku je dobrá postel, matrace a lůžkoviny. Podívejte se co můžete u vás v ložnici vylepšit…

Kvalita spánku odráží kvalitu celkového života. To, jak se v noci vyspíme, významně ovlivňuje, jak se cítíme během dne. Zásadní pro správný odpočinek je samozřejmě výběr vhodné postele a především matrace (tu vybírejte nejen podle ceny, rozměrů a tuhosti, ale svou pozornost zaměřte také na materiály, z nichž je vyrobená), ale také polštáře, peřin i povlečení. Podle čeho vybírat, poradí Jakub Šoufek z Johann Malle a fyzioterapeut René Kacián. Nejpřirozenější lidskému organismu jsou přírodní materiály živočišného i rostlinného původu.

Přizpůsobí se tělu
„Přírodní matrace se během spánku perfektně přizpůsobí, nevytváří umělé pružení, dokonale rozloží hmotnost těla, čímž zajistí anatomicky ideální polohu páteře a uvolnění svalů, šlach i kloubů. Přírodní matrace přirozeně uvolní a usnadní přechod do hlubokého spánku, který má zásadní význam pro relaxaci těla a duševní odpočinek,“ říká fyzioterapeut René Kacián.

Pomáhají při zdravotních obtížích
Přírodní matrace mají ortopedické a zdravotní vlastnosti, které napomáhají prevenci i odstranění bolesti zad a páteře. Přírodní materiály jsou pak pro lidskou pokožku nejpřirozenější a nedráždí ji, navíc jsou přirozeně hypoalergenní, antibakteriální a odolné proti roztočům.

Prodyšnost
Průměrná osoba vypotí přes noc 0,2 – 0,3 litru potu, což je za 10 let přes 730 litrů potu a matrace musí být schopna toto množství nejen pojmout, ale i odpařit. Matrace z přírodních materiálů jsou zcela prodyšné a umožňují přirozené proudění vzduchu v matraci, které přebytečnou vlhkost odvádí a udržuje tělo v suchu po celou noc. Přírodní matrace neblokují kožní dýchání a přispívají tím ke správné funkci lidského metabolismu.

V létě chladí, v zimě hřejí
Přírodní matrace podporují zdravý spánek také tím, že neustále udržují komfortní tepelné mikroklima. Na rozdíl od syntetických matrací přírodní matrace nekumulují pod ležící osobou teplo a vlhko, ale dokáží přebytečné teplo lidského těla odebrat a v případě potřeby jeho část vrátit zpátky.

Přirozená funkčnost přírodních materiálů
Plusem přírodních matrací je skutečnost, že třetinu dne strávíte v kontaktu s přírodou. „Přírodní matrace se vyrábějí především z bavlny, koňských žíní, kokosového vlákna, ovčí vlny, lněného rouna, nebo přírodního kaučuku. Každý z těchto materiálů má specifickou funkci a jejich různou kombinací lze dosáhnout unikátních vlastností,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13975″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“332″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Dlouhá životnost a šetrnost k životnímu prostředí
Matrace z přírodních materiálů se vyznačují vysokou stabilitou, trvanlivostí a mechanickou odolností. Minimální životnost přírodních matrací je 15 let, při dobré péči ale může sloužit až 25 let. Navíc přírodní materiály použité při výrobě matrací jsou 100% rozložitelné a nezatěžují životní prostředí.

Na polštáři záleží
Polštář zásadně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. „Dobrý polštář poskytuje dostatečnou oporu našemu krku i hlavě, a díky tomu se probouzíme odpočatí. Nevhodně zvolený nebo starý proleželý polštář naopak může způsobovat bolesti hlavy a krční páteře, či problémy s usínáním nebo probouzením během noci. Pokud pociťujete některý z těchto problémů, je na čase polštář vyměnit,“ říká fyzioterapeut René Kacián. Důležité při výběru polštáře jsou následující faktory: zvolený materiál, na výběr jsou přírodní či syntetické, s tím související tuhost polštáře a zároveň také jeho tvar. V první řadě je třeba uvědomit si, v jaké poloze nejčastěji spíte. „Obecně platí, že pro spánek na boku či na zádech je kvůli opoře krční páteři a ramenům lépe volit vyšší pevné polštáře, hodí se také anatomicky tvarované. Naopak při spánku na břiše je vhodné zvolit nižší měkké polštáře, ideálně ploché,“ radí René Kacián. Tomu pak následně odpovídá i volba materiálu a výplně polštáře. „Pevnější polštáře se kromě syntetických pěn dají pořídit také v bavlně s koňskými žíněmi nebo znovu se vracejícími výplněmi z kachního či husího peří. Na měkčí polštáře se pak kromě mikrovlákna hodí také bavlna či zmíněné peří s vyšším podílem prachového peří,“ doplňuje Jakub Šoufek z Johann Malle. Výměnu polštáře za nový byste měli provést zhruba každé tři roky.

Není přikrývka jako přikrývka
Výběr přikrývky se může zdát trochu jako věda. Záleží totiž, do jakého ročního období si ji pořizujete. V ideálním případě byste tak doma měli mít až tři přikrývky, které během roku vystřídáte podle teploty, nejen na léto a zimu, ale i na meziobdobí. Pokud ale nemáte dostatečné úložné prostory, postačí alespoň dvě: na léto a na zimu. Během chladných měsíců v roce využijete přikrývku, která ideálně hřeje. Nejvhodnějšími materiály jsou vlna, mikrovlákno či peří. V teplejších měsících roku pak volte přikrývky s tenčí vrstvou vláken, které případně i ochladí tělo. Skvěle se hodí materiály jako je přírodní hedvábí nebo bavlna, z umělých materiálů pak mikrovlákno.

Povlečení – v hlavní roli materiál
„Po výběru peřiny a přikrývky přichází další důležitý krok, kterým je povlečení. To by mělo být nejlépe z přírodních materiálů, dobré je také zde přihlédnout k ročnímu období a volit materiály povlečení podle jejich hřejivosti či chladivosti,“ doporučuje Jakub Šoufek. Na výběr jsou materiály jako bavlna – saje vlhkost, je měkká, pružná a dobře hřeje; flanel – má stejné vlastnosti jako bavlna, obsahuje totiž bavlněnou tkaninu; mikrovlákno – umělý materiál; oblíbený krep – vyniká svou snadnou údržbou; satén – je trochu náročnější na údržbu, je ale velmi elegantní a v létě příjemně chladí; jersey – pletenina, která se využívá především na napínací prostěradla; a len – častějším praním příjemně měkne a hodí se pro alergiky.

Komentáře