Doplňky stravy – jak je vybírat a na co si dávat pozor

Reklama

Minerály, vitaminy a další důležité látky jsou pro správné fungování našeho organismu nepostradatelné. Málokdo však pokryje základní potřebu těchto živin jen ze stravy. To se pak odráží na našem duševním i fyzickém stavu. Deprese, alergie, problémy s tlakem, nemoci pohybového aparátu, infarkty a mnoho dalšího – to vše je spojené s nesprávnou životosprávou. Některé látky chybí v důsledku špatné stravy, některé si tělo v dostatečné míře zkrátka nevyrobí. V takových případech přicházejí na řadu doplňky stravy.

Jak ale vybrat ty správné? Výběr doplňků stravy je obecně velmi podceňován. V době internetu se navíc lidé moc nezabývají odbornou radou lékárníků či jiných odborníků a kupují tu nejlákavější věc, která jim přijde pod ruku. A často také nejlevnější. Koupě neznámého přípravku však může být velmi nebezpečná. I přes snahu státních orgánů se na našem trhu stále objevují doplňky stravy, které proklamované látky neobsahují, a v některých případech mohou dokonce našemu zdraví ublížit. Nejčastěji se jedná o nekvalitní produkty z Číny. Jedním z důležitých kritérií je tedy to, kde doplňky stravy kupujeme. Určitou garancí jsou kamenné lékárny a zavedené e-shopy. Vždy bychom měli věnovat pozornost také obsahu účinných látek. Často se stává, že levnější doplněk stravy obsahuje větší množství účinných látek než ten dražší, v jehož ceně se odrážejí náklady na reklamu a vysoké marže.

Základní rady, jak postupovat při výběru potravinových doplňků:
1. Zeptejte se odborníka
Při nákupu doplňků stravy konzultujte výběr se svým lékařem nebo lékárníkem. Ti vám pomohou vybrat ten nejvhodnější přípravek.

2. Rozhodující není cena nebo reklama
Vyšší cena vždy neznamená vyšší kvalitu. Platí to samozřejmě i opačně.

3. Upřednostňujte výrobky zavedených firem
Dobré jméno společnosti je důležitým ukazatelem toho, že nabízené doplňky stravy jsou kvalitní. Tito výrobci mají mimo kvalitních výrobních procesů i přísné kontrolní mechanismy a dbají na kvalitu. 

4. Nekupujte neznámé doplňky stravy na internetu
Pokud daný produkt neznáte nebo s ním ještě nemáte zkušenosti, rozhodně ho nekupujte prostřednictvím internetových obchodů. I když vás může lákat svým atraktivním obalem nebo cenou, může být pro váš organismus nefunkční, v horším případě i škodlivý.

5. Pozor na asijské doplňky stravy
S rozšířením internetu jako prodejního kanálu se rozšiřuje také nabídka neznámých produktů pocházejících z asijských zemí. V tomto případě buďte vždy obezřetní, tyto výrobky často nesplňují evropské normy a mohou být pro lidské zdraví obzvlášť nebezpečné. Tyto přípravky se často prodávají také v tržnicích.

6. Kontrolujte obsah
Každý přípravek má mít na obalu uvedeno, kolik procent účinných látek obsahuje. Tento údaj porovnejte s jinými preparáty a vybírejte ten, který je nejblíže doporučené denní dávce daného vitaminu či minerálu.

7. Čtěte všechny důležité informace
Vždy si řádně přečtěte složení a další informace – např. o dávkování a doporučené denní spotřebě. Rozhodně neplatí, že čím víc tabletek spolknete, tím budete zdravější.

8. Doplňky stravy nejsou plnohodnotnou náhradou
Jejich konzumace není to jediné, co můžete pro svoje zdraví udělat. Dále dbejte na správnou životosprávu, sportujte a relaxujte.

Tip redakce:
Máta, eukalyptus, rozmarýn, hřebíček, tymián anýz nebo mentol?
To je klasická alpová směs, která funguje už 104 let, kdy vznikla Alpa Francovka. Sedmero bylin je dodnes přirozeným základem masážních přípravků Alpa, vyrobených podle léty prověřených receptur. Masáž patří mezi nejlepší způsoby, jak snížit bolest nebo napětí  a navodit pocit pohody. „Pozornost, péče a čas, které věnujete sobě samým se vám vrátí v podobě zlepšeného zdraví a v pocitu štěstí,“ píše například Emma Mitchell v knize Energie tvého těla. Instinktivně k ní přistupujeme ve chvíli, když nás něco bolí nebo se cítíme ztuhlí. Velmi účinná je např. při migréně, pomůže nám zbavit se pocitu těžkých nohou a vysvobodí nás od bolesti při ztuhlých svalech šíje či zad.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25499″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“195″}}]]

Francovkový masážní gel pro FIT tělo po námaze
Bylinný gel Alpa je ideální pro masáže kloubů, svalů a páteře po větší zátěži při sportu nebo po práci. Prokrvuje pokožku, uvolňuje svalové napětí a snižuje únavu. Zatímco obsažený mentol zchladí namožená místa a uleví bolesti,  Máta peprná a eukalyptus pomohou prohřát svaly a tím podpoří jejich regeneraci. Proto je Francovkový masážní gel ideálním partnerem pro namožené tělo po sportu nebo po práci.A  pomůže i tehdy, když se cítíte jako „rozlámaní“, třeba při nachlazení nebo chřipce nebo při bolestech hlavy. Stačí jemně potřít spánky a zůstat v klidu. Cena 41 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25500″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“416″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Masážní Alpa krém vás postaví na nohy
Nemusíte být zrovna maratonec, abyste poznali pocit těžkých nohou. Občas přichází třeba i „ze židle“ a právě automasáž může být výbornou prevencí i pomocníkem. Masážní krém Alpa  přináší okamžitý pocit osvěžení a úlevu namoženým partiím těla. Postará se o vaše nohy od stehen až po paty a stejně dobře pomůže i na ostatních místech. Díky vysokému obsahu minerálních olejů, vytváří na pokožce lehký film, který zaručí příjemnou sportovní masáž či automasáž bez nepříjemného tření. Přinese tělu úlevu a vrátí vás do „hry“. Cena 99 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25501″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“153″}}]]

Vstřebání modřin podpoří Alpa Hemato krém
Je určen k rehabilitaci  pohybového aparátu při zhmoždění, vymknutí, vykloubení  nebo namožení kloubů či svalů při sportu nebo při úrazech. Zmírňuje otoky a pohmožděniny a podporuje vstřebání modřin. Vysoký podíl methylsalicylátu prokrvuje svalstvo, rozpouští krevní sraženiny a podporuje regeneraci postiženého místa. Obsažený mentol pocitově ochladí a přinese okamžitou úlevu od bolesti. Alpa Hemato krém výrazně zrychluje rekonvalescenci po úrazech, zmŕrňuje bolestivost a otoky při zlomeninách, natažených vazech, urychluje proces hojení při zhmožděninách  často vzniklých nárazem či tlakem. Nanáší se ve slabé vrstvě na postižené místo a jemnou masáží vpraví  do pokožky. Alpa Hemato krém je v prodeji v lékárnách, dm drogerii a eshopu Alpa za 78 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25502″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“294″}}]]

Energy power pro lepší výkon
Maxivita Energy power je moderním stimulans s převážně přírodním složením. Jeho sypká forma bez nutnosti zapíjení umožňuje rychlý nástup účinku aktivních látek. Obsahuje guaranu v kombinaci s taurinem a vitamíny C, B, E plus hořčík. Guaranu amazonští Indiáni po staletí užívali pro její povzbuzující účinky a tišení bolesti. Dokáže stimulovat při únavě a zvyšuje výkon, proto ji často používají i sportovci.  V kombinaci s taurinem podporuje mozkovou aktivitu,  zlepšuje paměť  a současně hlídá krevní tlak, cholesterol i cukr v optimální výši. Pokud Váš mozek potřebuje povzbudit, postačí jeden sáček denně. Balení s 12 sáčky za 79,90 Kč. V prodeji v drogeriích, obchodních řetězcích nebo na www.nasevitaminy.cz.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25503″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“423″}}]]

BioAroma krétská mast na kožní problémy
BioAroma, 100% přírodní, s láskou vyráběná  kosmetika představuje to nejlepší z tradičních krétských produktů. Receptura na tento balzám je prověřená staletími a je v ní uložená celá moudrost bylinkářství. BioAroma krétská mast na kožní problémy, si poradí se suchou kůží, ekzémy, lupenkou, popáleninami, prasklým koutkem, ale například i ztvrdlou kůží na loktech a patách. Obsahuje velmi účinné esenciální oleje, které jsou nezbytné pro regeneraci kůže a navíc jsou namíchané v ideálním poměru. V balzámu najdeme diktamos (bylinku, která neroste nikde jinde na světě a má zázračné schopnosti), heřmánek, měsíček, levanduli, a třezalkový olej.  Základ balzámu pak tvoří krétský olivový olej, který je plný vitamínů a nenasycených mastných kyselin a včelí vosk, látka známá svými antiseptickými a hojivými účinky. A jak už jsme si u produktů BioAroma zvykli, i tento produkt má nádhernou vůni, takže jeho použití je nejenom balzámem na kůži, ale i na duši :-).
Hodí se ho mít doma a díky praktickému maléme balení se vejde i do každé  kabelky. Cena: 299,- Kč (40 ml).

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25504″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“175″}}]]

Aloe vera gel NATURAL MEDICAMENTS
obsahuje 99,5% šťávy z Aloe, ta je vyráběna z pečlivě vybíraných, nejčerstvějších, zcela dozrálých listů aloe. Metoda používaná při získávání listů zaručuje úplné zachování všech nejlepších vlastností čerstvě vylisované šťávy. Důkladný sběr listů aloe, lisování životodárné šťávy pouze ze samotné vzácné dužiny bez kůry a použití patentované metody sběru garantuje uchování nejvyšších parametrů produktu, všech unikátních bioaktivních vlastností čerstvé šťávy včetně veškerých nejcennějších blahodárně účinkujících složek. Aloe obsahuje řadu látek, které podporují imunitní a trávící systém člověka. Mezi nimi vyniká zejména acemanan a glykosidová sloučenina aloeride. V případě kontaktu makrofágů (buňky požírající bacily), lymfocitů T (buňky intoxikující bacily) a lymfocitů B (buňky vytvářející speciální protilátky) s výše uvedenými látkami vzrůstá několikanásobně jejich efekt. Aloe vera gel od NATURAL MEDICAMENTS je skvělý pro detoxikaci organismu, blahodárně působí na náš imunitní a trávící systém, játra, snižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi. Obsahuje například vápník, hořčík, zinek, draslík, aminokyseliny, vitamín A, B, C, D, a kyselinu listovou. Užívání aloe vera jistě ocení nejen váš organismus, ale také vlasy či nehty. Cena: 149 Kč. Obsah: 1000 ml.

Zdroj: Česká asociace pro speciální potraviny, foto: archiv firem

Komentáře