Etiketa a otevírání dveří. Je to věda?

Žena má samozřejmě přednost ve všech dveřích. Pokud jde v doprovodu dvou mužů, vchází ale jako první jeden z nich a podrží dveře druhému, který následně nechá vejít dámu a sám pak zavře. Pokud se žena ke vstoupení do dveří moc nemá, stačí ji lehce pokynout nebo použít kouzelná slova „až po vás“ či „prosím“. Pokud se naopak dva pánové (či dvě dámy) dohadují o přednosti před vchodem a navzájem si projevují zbytečnou zdvořilost, měl by jeden z nich toto „divadélko pro kolemjdoucí“ rázně ukončit využitím přednosti. 

To je standard, kterého je dobré se držet. Existuje ale i velká spousta výjimek, například:

Když jsou dveře, které se otevírají dovnitř, vstoupí první muž a dveře podrží.

Když za vámi jde dalších deset lidí, máte držet dveře i jim? Prioritou je váš doprovod,  jen se ujistěte, že ostatním dveřmi neprásknete do obličeje.

Do restaurace chodí jako první muž, údajně kdyby v hospodě byla rvačka, aby žena nebyla trefena letící židlí či půllitrem.

Otevírat dveře od auta? Při nastupování to bude milé gesto, při výstupu je to spíše otravné.

A jak je to z dveřmi u výtahu? Jako první musí do výtahu nastoupit žena – to proto, aby na ni interval otevření dveří bezpečně stačil. Jestli by už měl končit a sevřít druhou nastupující osobu, nemůže to být žena, ale jedině muž. Při vystupování je postup stejný. Jakmile se otevřou dveře, nejdřív vystupuje žena, aby byla co nejrychleji v bezpečí. Vstupuje-li do výtahu muž se dvěma či třemi ženami, musí zajistit bezpečné nastoupení všem. Pak zacloní rukou čidlo dveří, aby dveře zablokoval v otevřené poloze, nebo je přidrží rukou a nechá ženy nastoupit, sám nastoupí jako poslední. Vystupují opět nejdříve ženy, muž přidržuje dveře a vystoupí jako poslední.

 

 

 

Komentáře