Expati oceňují v ČR lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem

Reklama

Tři ze čtyř cizinců, kteří žijí a pracují v České republice, tvrdí, že zde nalezli lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem než ve své domovské zemi. Informuje o tom výzkum, který provedla společnost HSBC mezi expaty. 63 % z nich po přestěhování do České republiky zažilo celkové zlepšení kvality života, což je o 11 % více, než je celosvětový průměr.

Na otázku, zda se po svém přestěhování cítí šťastnější, odpovědělo 54 % expatů, že určitě ano. To má mnoho důvodů, mezi něž patří například rovnováha mezi pracovním a soukromým životem, kvalita vzdělání a péče o děti nebo pocit bezpečí. Praha se navíc umístila na 9. místě žebříčku nejudržitelnějších měst na světě podle výzkumu společnosti Arcadis a Eurostat ji označil jako 6. nejbohatší region EU.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“28458″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“583″}}]]

Výsledky letošního průzkumu společnosti HSBC Expat Explorer ukazují, že cizinci se do České republiky stěhují, protože hledají nové profesní výzvy (47 %), chtějí zvýšit kvalitu svého života (35 %) a zlepšit své kariérní vyhlídky (21 %). Sedmi z deseti expatů žijících v České republice trvalo méně než dva roky se zde zabydlet a polovina z nich se domnívá, že se úspěšně integrovali do místní komunity a její kultury. Průměrný expat žijící v České republice má pocit, že je zdravější, než byl v zemi svého původu, a to díky aktivnějšímu sportovnímu a společenskému životu, který zde po přestěhování vede, a také díky výše zmíněné lepší rovnováze mezi pracovním a osobním životem.

„V České republice je již přes půl miliónu expatů a není divu, že toto číslo dále roste. Jen se rozhlédněte – krásná města plná architektonických památek, jeden z nejlepších systémů veřejné dopravy na světě, bohatý kulturní život, ekonomická a politická stabilita a mírné klima. Naprosto chápu, proč je pro expaty Česká republika jedním z nejoblíbenějších míst. Koneckonců, i já jsem expat,“ usmívá se Richard Haslam, ředitel pro globální obchod a pohledávky HSBC Bank plc Česká republika.

To pravé místo pro výchovu dětí
Většina expatů-rodičů žijících v České republice tvrdí, že celková kvalita života jejich dětí je vyšší (63 %) nebo stejná (32 %) jako v zemi jejich původu. Hlavními faktory, které činí z České republiky dobré místo pro děti, jsou jejich zdraví a spokojenost (61 %), kvalita školství (58 %) a kvalita péče o děti (54 %). Průměrný cizinec, který pracuje a žije s dětmi v České republice, má také celkové nižší náklady na výchovu svých dětí než ve své zemi původu (64 %).

Česká republika versus svět
Pokud jde o bezpečnost, Česká republika patří podle Světového indexu míru (GPI) mezi 10 nejbezpečnějších zemí světa. Díky svému umístění na 6. místě tak předběhla země, jako jsou Kanada či Bhútán, které jsou známé svými mírovými postoji. Není tedy divu, že téměř 73 % expatů se zde cítí bezpečněji. To výrazně převyšuje celosvětový průměr, který činí necelých 50 %.

Expati si Českou republiku pochvalují také díky její stabilitě. Na otázku ohledně možných rizik ohrožujících jejich finanční situaci zmiňují většinou globální ekonomickou (40 %) a politickou (38 %) nestabilitu a jen malá část z nich připouští obavy týkající se ekonomické a politické stability České republiky (5, respektive 6 %). Díky tomu se Česká republika umístila před mnoha zeměmi, které jsou oblíbenými cílovými destinacemi expatů, mezi něž patří Německo, Francie či Nizozemsko. Více než 4 z 5 expatů v České republice věří místní ekonomice, což je výrazně více, než je celosvětový průměr (53 %).

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“28459″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“347″}}]]

Expat Explorer Survey je globální průzkum, kterého se zúčastnilo 27 587 respondentů žijících ve 159 zemích. Celý průzkum za rok 2017 naleznete zde: http://www.hsbc.com/-/media/hsbc-com/newsroomassets/2017/pdfs/expat-explorer-global-report-2017.pdf

O HSBC
HSBC Holdings plc, mateřská společnost HSBC Group, má sídlo v Londýně. HSBC Group nabízí své služby klientům po celém světě, má 3 900 poboček v 67 zemích a oblastech v Evropě, Asii, Severní a Jižní Americe, na Blízkém východě a v severní Africe. Ke 30. 6. 2017 tvořila celková aktiva společnosti 2 492 miliard dolarů, což z HSBC činí jednu z největších celosvětových organizací nabízejících bankovní a finanční služby.

Komentáře