Hledáte ideální cvičení na jaro a léto? Zkuste Jogu!

Reklama

Pokud hledáte, se kterým cvičením začít, jakmile se oteplí, vyzkoušejte jógu. Nebude vám při ní vedro a její blahodárné účinky ucítíte téměř hned, na těle i na duši.

Vědecké studie prokázaly, že už po několika málo lekcích na sobě začnou lidé cvičící jógu pozorovat pozitivní změny a zaznamenají i úbytek váhy. Tímto druhem cvičení se totiž zrychlí metabolismus a přitom se udržuje hladina cukru v krvi. Jóga má okamžitý pozitivní vliv na genovou expresi imunitních buněk, což v laickém překladu znamená, že posiluje obranyschopnost těla. „Cvičení jógy pomáhá udržovat dobrý zdravotní stav, zvyšuje fyzickou kondici, pomáhá s bolestmi zad, zklidňuje nervový systém, rozvíjí rovnováhu a koordinaci pohybů a hlavně – odbourává stres,“ říká zkušený indický lektor jógy Ziyad Mullappally Kolappuram, který pochází z Keraly a nyní vede kurzy jógy ve Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20694″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Podle odborníků nejvíce lidí začne s jógou právě kvůli bolesti zad. „Cvičení jógy prokazatelně přináší úlevu od bolesti. Pravidelné a správné provádění cviků zcela změní vadné držení těla, které může být jednou z mnoha příčin zdravotních problémů. Každá hodina cvičení je velice brzy znát,“ poukazuje na výhodu tohoto cvičení Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, který je u nás jednou z nejstarších organizací v oblasti fitness vzdělávání a pořádá také velmi oblíbené rekvalifikační kurzy a workshopy jógy, na nichž vyučují špičkoví lektoři.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20695″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Dýchání, které dokáže zázraky
Jóga je navíc vhodná téměř pro kohokoliv a dá se cvičit v podstatě kdekoliv, protože na ni nepotřebujete žádné speciální nářadí ani prostory. „Je prokázáno, že lidé bez jakýchkoliv zkušeností v ní udělají pokrok doslova během první hodiny. A zvládnou ji i lidé se zdravotními problémy. Jóga nemusí být složitá a není jen o provádění cviků, ale především o správném dýchání. Nejzásadnější je jógový plný dech, kdy stahujeme a zpevňujeme svaly, což je skvělá věc pro hluboký stabilizační systém, který bývá mnohdy opomíjen,“ dodává Jana Havrdová. To potvrzuje i indický lektor Ziyad Mullappally Kolappuram s tím, že tyto hluboké výdechy považují mistři jógy za očistné. Díky nim se prý naše tělo dokáže zbavit nežádoucích toxinů a dobře prováděnými nádechy zase zvyšujeme potřebné množství kyslíku. „Krátké ozdravné brániční cvičení si můžete dopřát kdykoliv – v autě, tramvaji i na židli u počítače.“

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20696″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Začněte den Pozdravem slunci
Ideální je nastartovat si hezky den, ráno si trochu přivstat a udělat si třeba nejznámější jógový cvik Pozdrav slunci. Ten trvá jen chvilinku, pomůže vám protáhnout celé tělo a hlavně jej můžete dělat kdekoliv – na chalupě, v hotelovém pokoji nebo u bazénu. Zde je návod, jak na něj, krok za krokem:
1. Spojte dlaně před hrudníkem. Soustřeďte se na svůj dech a zklidněte mysl.
2. S dlouhým hlubokým nádechem zvedněte paže vzhůru a protáhněte přední stranu trupu.
3. S výdechem přejděte přes rovná záda do předklonu. Cítíte, jak protahujete celou zadní stranu těla od achilovek, lýtek, stehen až po zádové svalstvo.
4. S nádechem odkročte pravou nohou co nejvíce vzad, zadržte dech a s výdechem dejte dozadu i druhou nohu.
5. Nohy jsou u sebe na šířku pánve, pažemi se zapíráte na úrovni ramen a na chvíli zadržte dech. Vaše tělo je zpevněné.
6. Tělo držte pořád v jedné přímce a s dlouhým výdechem se spusťte na zem.
7. Boky se zapřete o zem a s nádechem přejděte do pozice kobry, kdy se zvedáte nahoru na opřených rukou. Pozor na ramena – nezvedají se! Vydechněte a vraťte se zpět do lehu na zemi.
8. Přejděte do pozice psa – zvednete se na rukou nahoru do obráceného mostu, nohy jsou rovněž v protažení a váhu přenesete co nejvíce na paty. Několikrát prodechněte.
9. S nádechem vykročte pravou nohou vpřed mezi ruce. S výdechem přisuňte i levou nohu a propněte kolena. Dostáváte se do hlubokého předklonu, vyvěste trup, kolena jsou propnutá.
10. Obratel po obratli se pomalu zvedněte nahoru do vzpažení, spojte dlaně nad hlavou. S výdechem přeneste spojené dlaně zpět na střed hrudníku a zklidněte svou mysl.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20697″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Jóga s indickým lektorem na Valašsku
Kurzy jógy pod vedením zkušeného indického lektora si můžete dopřát v kouzelném koutu Valašska – odtrženi od civilizace a přitom na dosah všech možných wellness procedur a vynikající gastronomie. To vše vás čeká ve Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích. Ziyad Mullappally Kolappuram pochází z Keraly a věnuje se jak józe, tak i ayurvédě a relaxačním masážím. Pod jeho vedením si můžete zacvičit hatha jógu či power jógu. Provede vás jednotlivými asánami a plným jógovým dechem, prohloubí vaše znalosti o józe, nastartuje vás do nového dne, nebo naopak zklidní mysl před nočním odpočinkem. Přidejte k tomu poklidnou atmosféru místa a odpočinek v relaxačním centru L spa s wellness procedurami, masážemi a s termálními bazény vyhřívanými až na 35 °C blízkého Wellness hotelu Horal – a pocit znovuzrození je zaručen.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20698″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Jak se stát instruktorem (nejen) jógy:
Vzdělávací program FISAF.cz s akreditací MŠMT ČR nabízí 8 rekvalifikací – instruktor jógy, aerobiku, bodystylingu, zdravotní tělesné výchovy, základních pohybových aktivit dětí a mládeže, pilates, fitness a trenér sportovního aerobiku II. třídy. Po jejich absolvování získáte osvědčení k vystavení živnostenského listu nebo ke Zkoušce z profesní kvalifikace. Škola má tradici již od roku 1997 a získat zde můžete i mezinárodní diplom.

Zdroj: www.fisaf.cz a www.lanterna.cz

Komentáře