Hokejoví Igráčci míří do Třince s výstavou Fenomén IGRÁČEK

Reklama

IGRÁČCI hokejisté obohatí oblíbenou výstavu Fenomén IGRÁČEK, kterou bude hostit Muzeum Třineckých železáren a města Třince od 23. dubna do 25. června tohoto roku. Putovní výstava na téma historie, současnost, vývoj a výroba legendární hračky budí velký zájem dětí i jejich rodičů. Výstava vznikla ve spolupráci s českým výrobcem hraček, společenských her a IGRÁČKA, společností EFKO – karton, s.r.o. a Technickým muzeem v Brně.

Město Třinec je hokejem proslavené. Od roku 1995 se na třinecký led sjíždějí nejlepší česká hokejová mužstva. Třinec a hokej nelze oddělit jedno od druhého. A proto zcela logicky, padla volba při výběru ztvárnění originálních IGRÁČKŮ významných osobností Třince pro putovní výstavu Fenomén IGRÁČEK, právě na hokejisty. Miroslav Svoboda, tvůrce zcela originálních postaviček hokejistů, určených pro výstavu, zpodobnil dvě výrazné osobnosti tohoto sportu.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“18773″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

„Hravá výstava „FENOMÉN IGRÁČEK”, nabídne návštěvníkům pohled do historie, současnosti, ale i budoucnosti legendární plastové figurky, která provází naše děti už od roku 1976, kdy byla stvořena první postavička v profesi zedníka,“ uvádí Eva Zamarská, vedoucí Muzea Třineckých železáren a města Třince. „Třinecké muzeum, ve spolupráci s firmou Efko a Technickým muzeem v Brně Vás srdečně zvou na výstavu, která nabízí pohled do zákulisí výroby legendární plastové figurky Igráček. K vidění jsou první návrhy a původní sady, výrobní formy, jednotlivé díly postaviček, střihy krabiček, vize vývojářů, dobové fotografie, ale i současné novinky a trendy. Nepřehlédnutelná je také velká maketa města Igráčkov.  Návštěvníci se dozví například, že postavička Igráčka se skládá celkem z devíti částí.  Výstava je koncipována tak, aby zaujala jak dětské, tak dospělé návštěvníky bez ohledu na věk. Součástí výstavy uvidí i unikátní Igráčky v podobě třineckých hokejistů.  Některé z nich si děti budou moci přímo vyzkoušet, neboť v expozici bude také hrací kout,“ dodává Eva Zamarská.

„Pan Miroslav Svoboda z Mikulova opět nezklamal. Pro výstavu v třineckém muzeu připravil krásné figurky IGRÁČKŮ hokejistů v podobě hráčů třineckého hokejového klubu. Ty obohatí a jistě ještě více zpopularizují dnes již dobře známou výstavu Fenomén IGRÁČEK,“ uvádí Zdeněk Rauš, oddělení produkce výstav a provoz technických památek, Technické muzeum v Brně. „Myslím, že jsme svědky zrodu nového druhu umění. Jsem za tuto myšlenku, tedy ztvárnit IGRÁČKY významné osobnosti daného kraje, nesmírně rád. Jednou budou pouze ony dobrým námětem pro výstavu,“ dodává Zdeněk Rauš. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“18774″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

„Hokej mám rád. A mám rád hravé lidi. Lidská tvořivost je téměř bezbřehá. Za svoji praxi jsem se setkal s omezujícími pravidly v rámci úpravy originálu. Já tyto mantinely nestavím, naopak. Jsem rád, že IGRÁČEK a jeho výroba zůstala v Česku, že jsem tomu mohl přispět. Ale to, jak se bude dále vyvíjet, tedy jak ho lidé budou dále vnímat, na to mi práva nepřísluší,“ říká Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „Panu Svobodovi fandím a jsem za jeho ztvárnění originálních IGRÁČKŮ velice rád,“ dodává Miroslav Kotík.

Muzeum Třineckých železáren a města Třince  ve spolupráci s Muzeem Beskyd Frýdek-Místek dále představí přírodovědnou výstavu  JAKO VEJCE VEJCI, a to od 11.4.  do 25.6. 2017.  V přírodě je vejce symbolem pokračování života a nástupu nové generace. Více prozradí výstava, která zaujme podivuhodnou rozmanitostí a barevností ptačích snůšek a přináší informace nejen o vejcích samotných, ale i o našich ptačích sousedech,  které potkáváme každodenně kolem sebe. Ptačí vejce jsou vystavena společně s preparáty dospělých ptáků. Zajímavé je tedy i porovnání velikostí snůšky vůči rodičům.

Muzeu chystá dále výstavu UMĚNÍ – PRAVDIVOST – SOUCIT – SNÁŠENLIVOST – Mezinárodní výstavu obrazů z Číny v Galerii Na schodech  od 5.4. do 15.5. 2017. Na jedné straně vnitřní duchovní svět člověka, na druhé lidská tragédie. Unikátní náhled do meditační praxe Falun Gong dávají realistické oleje a čínské akvarely na 30 plátnech. Výstava poskytuje náhled do duchovní praxe Falun Gong, zvané také Falun Dafa. Jedna z částí této výstavy má ukázat, jak kultivační praxe Falun Gong mění lidské životy a jak se lidé vrací  k tradičním čínským hodnotám. Nejvýznamnějším umělcem těchto děl, je profesor Zhang Kunlun, který je jedním z nejuznávanějších sochařů soudobé Číny. Je absolventem katedry sochařství Čínské akademie umění, specializuje se na sochařství, olejomalbu a čínskou malbu. Výstava hostovala ve více jak 200 městech ve 40 zemích světa.  O zapůjčení obrazů pro výstavu v Třinci požádal David Czyž Asociaci Falun Dafa ČR, která vlastní autorská práva pro Českou republiku. Přejeme Vám, ať Vás Pravdivost, Soucit a Snášenlivost provází nejen touto výstavou.

Počátky třineckého hokeje
Vznik klubu se datuje do období, kdy československá reprezentace začala dosahovat svých prvních úspěchů. Právě v roce jeho založení – 1929, si reprezentace vybojovala na již 14. kontinentálním šampionátu titul mistra Evropy. Prvním průkopníkem hokeje v Třinci se stal v roce 1928 SK Moravská Ostrava, jehož příkladu brzy následoval SK Slovan Ostrava. Na Těšínsku to byly KČST Lazy a o rok později – v již zmíněném roce 1929, také SK Třinec. U jeho kolébky tehdy stála jen hrstka obětavců, kteří museli často překonávat posměch a někdy i urážky okolí. O nový společenský sport nebyl velký zájem, poznatků o něm málo, kontakt s vyspělejšími českými kluby v prvopočátcích neexistoval, a tak se úmysl zakládat hokejový klub zdál mnohým čirým nesmyslem. Ve velmi krátké době se však kanadský hokej, jak se mu tehdy říkalo, stal druhým nejpopulárnějším československým sportem a své pevné kořeny zapustil i v městečku pod malebnými Beskydy. Nejvíce se o to zasloužil známý redaktor, věhlasný sportovní nadšenec a organizátor Boleslav Moravec, jenž kolem sebe soustředil partu mladíků se zápalem pro novou kolektivní hru a ti se pak stali základem prvního mužstva SK Třinec.

Komentáře