Horňácké slavnosti s autentickým folkorem

Horňácké slavnosti letos slaví šedesát let. Přehlídka věnovaná  autentickému folkloru dané oblasti se ve Velké nad Veličkou koná od roku 1957, po dvacáté páté se letos slavnostní závěr uskuteční v areálu národní kulturní památky větrný mlýn v Kuželově, kterou spravuje Technické muzeum v Brně.

„Po roce 1989 lidé začali volně cestovat do zahraničí a domácí akce a památky odliv návštěvníků citelně postihl,“ vzpomíná na spolupráci organizátorů Horňáckých slavností a TMB Miroslav Břínek, správce památky za TMB. „Dotklo se to také Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou.“ K hlavním hybatelům změn v počátku devadesátých let 20. století patřila profesorka a známá etnoložka Zdenka Jelínková, řídící učitel František Okénka a správce památky TMB Miroslav Břínek.  Změnu postoje se u programové rady podařilo prosadit v roce 1991 a od roku 1992 se závěr Horňáckých slavností koná na větrném mlýně. „Každým rokem poslední den slavností   (neděle) zahajuje  velká mše v kostele ve Velké nad Veličkou, v obci pokračuje jarmark a po poledni se účinkující i diváci přesouvají na větrný mlýn do Kuželova, kde zhlédnou komponovaný pořad,“ přibližuje závěr Horňáckých slavnosti Miroslav Břínek. Po oficiálním programu pak hudebníci zůstávají v areálu mlýnu a hrají „jen sobě a zbylým návštěvníkům ku potěše,“ dodává správce památky.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23610″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“397″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Větrný mlýn v Kuželově patří mezi jeden  z mála stále funkčních dochovaných větrných mlýnů tzv. holandského typu. Více než sto let sloužil místním zemědělcům, až do roku 1946. V roce 1971 majitel mlýna Bedřich Kašík zemřel a pozůstalí jej odprodali Technickému muzeu v Brně. To pak ve spolupráci s památkovým ústavem  a  jihomoravským krajem mlýn zrekonstruovalo a v roce 1975 slavnostně otevřelo pro veřejnost.  Prohlídka mlýna nabízí nejen mlecí zařízení, ale také obytné a hospodářské budovy s expozicí horňáckého bydlení a hospodaření na přelomu 19. a 20. století.

„Návštěvníci památky oceňují klid, pohodu a kouzlo samotného větřáku,“ říká Miroslav Břínek, „v rámci Horňáckých slavnostní pak příchozí  i  místní oceňují to, že se v ryze horňáckém prostředí setkají s čistým horňáckým folklorem.“ Každým rokem ve dnech slavností přijíždí  do Velké nad Veličkou a přilehlého okolí stovky až tisíce návštěvníků.  Letošní Horňácké slavnosti se konají od 20. do 23. 7. 2017.

Zdroj: Technické muzeum v Brně

 

Komentáře