Ikonický batoh Fjällräven Re-Kånken v recyklovatelné podobě

Reklama

Fjällräven tým vývojářů sám sebe vyzval, aby docílil výroby batohu Kånken z co nejmenšího počtu surovin a energie, jak je to jen možné, aniž by cokoliv změnil na jeho geniálním designu. Re-Kånken používá staré, vyřazené PET lahve a inovativní SpinDye technologii, což vede k postupnému snižování spotřeby vody, chemikálií a energie při výrobě.

Po generace milovaný, po desetiletí používaný – Kånken si získal srdce svých majitelů po celém světě, aniž by se cokoli změnilo na jeho designu. Je odolný a jeho vzhled se ukázal být nadčasovým. Když přišel nápad vytvořit ten nejvíce udržitelný batoh všech dob, bylo však zapotřebí zvolit jiný přístup. Bylo by možné udělat batoh z jedenácti recyklovaných PET lahví? Původní batoh Kånken má relativně malý vliv na životní prostředí. Díky svému jednoduchému, jasnému designu totiž produkuje méně odpadu, než je tomu u výroby složitějších tvarů jiných batohů. Proto se nyní nová verze ikonického batohu liší v jednom podstatném bodě: tkanina v Re-Kånkenu je z 95 % recyklovaná, což zajišťuje recyklovatelnost i celého batohu.Výrobu Re-Kånkenu jsme od začátku pojali trochu jinak, tedy kromě klasického designu, u kterého jsme zůstali. Výzvou bylo dosáhnout co nejmenšího negativního vlivu na životní prostředí, ale přitom stále vyhovět požadavkům na odolný a funkční výrobek,“ říká Neal Fernandez, produktový vývojář a muž, který stojí za projektem Re-Kånken. Zatímco u původního Kånkenu jsou k výrobě používány tři různé materiály – na samotný batoh, vnitřní kapsu a popruhy, Re-Kånken je vyroben výhradně z jednoho materiálu – recyklovaného polyesteru. Každý Re-Kånken je vyroben z jedenácti PET lahví a vývojáři pečlivě kontrolují, zda byly lahve opravdu použité a zda pocházejí z recyklačních center. Navíc kromě recyklovaného polyesteru používá Fjällräven nový proces barvení, který je k životnímu prostředí šetrnější. Konvenční způsoby barvení totiž potřebují velké množství chemikálií, vody a energie, protože se tkanina musí také vysušit. Re-Kånken se barví metodou SpinDye®, kdy se barvivo přidává do procesu během stáčení polyesterových vláken do příze, čímž je ušetřeno velké množství vody i energie. Re-Kånken se ve svém designu od originálu nepatrně liší, čímž si zajišťuje vlastní identitu. Například na něm stále najdete kulaté logo, nyní však je vyšívané. Re-Kånken bude v obchodech k dostání od srpna 2016 v několika barevných provedeních za doporučenou cenu 2490 Kč.

Recyklovaný polyester
Umožňuje opakované využití už jednou zpracované suroviny a její přeměnu v nové produkty. Získává se procesem, který promění odpadní produkty v nové surové materiály, z nichž lze vytvářet nové tkaniny. Recyklovaný polyester byl v 90. letech minulého století představen jako hlavní součást fleecových textilních výrobků a dnes je stále hojně využíván při výrobě sportovního oblečení. V současnosti se ve velké míře vyrábějí textilní materiály z recyklovatelných plastů, PET lahví a recyklovatelných syntetických tkanin. Najdeme jej tak například v oblečení, jako jsou trička, košile, spodní prádlo či lehké outdorové bundy a kalhoty, dále se recyklovaný polyester používá při výrobě batohů nebo částí bot, ale také jako náplň do spacáků. Z recyklovaného polyesteru je vyrobena i nová verze ikonického batohu Kånken – Re-Kånken. Kromě klasického designu Re-Kånken rovněž stále vyhovuje požadavkům na vysoce funkční a odolný výrobek, avšak nyní je při jeho výrobě ještě více eliminován negativní dopad na životní prostředí, neboť tkanina v Re-Kånkenu je z 95 % tvořena recyklovaným polyesterem a batoh je tak plně recyklovatelný.

Spinning (spřádání)
Spinning je proces spřádání, který se používá k vytvoření příze kroucením a postupným nabalováním různého počtu textilních vláken. V dávných dobách byl tento proces postupného vrstvení vláken prováděn za použití přeslice a vřetena. Přeslice byla tyč, na níž se připevňovala část přediva obvykle lněného nebo konopného, které se spřádalo v přízi. Vřeteno byla svislá hřídel, na jejíž volný konec se nasazovala navíjená nebo odvíjená příze. Na původním principu se konstruují vřetena na strojích pro výrobu a zušlechťování příze dodnes. Zavedením kotouče na kolovratu ve 13. století se proces zvláknění výrazně urychlil. Zpočátku byl kolovrat řízený pouze ručně, ale zanedlouho byl vynalezen kolovrat řízený na pedál. Dnes je spinning čili spřádání automatizovaný proces prováděný buď samočinně, nebo na dopřádacím stroji. Nový batoh Re-Kånken je oproti svému ikonickému předchůdci Kånkenu, při jehož výrobě byly používány tři různé materiály, tvořen výhradně jednou tkaninou, již tvoří recyklovaný polyester. Každý Re-Kånken je vyroben z jedenácti PET lahví, při jejichž zpracování vývojáři značky Fjällräven kontrolují, zda byly lahve opravdu použité a zda pocházejí z recyklačních center.

Proces barvení
Barvení je proces, při kterém textilní vlákna mohou být zabarvena namočením do lázně s horkou vodou, ke které bylo přidáno barvivo. Barviva jsou ve vodě rozpustné látky organického původu, které v kontaktu s vodou a textilními vlákny vytvářejí chemické reakce, jejichž výsledkem je jednotné dlouhotrvající zbarvení tkaniny. Až do poloviny 19. Století byla používána pouze přírodní rostlinná a živočišná barviva. Ta však byla později nahrazena syntetickými barvivy používanými v současné době v celém textilním průmyslu. Syntetická barviva představila revoluci pro svět módy právě díky levnější a stabilnější proceduře výroby a širšímu spektru barev, která nabízejí. Jejich negativní dopad na životní prostředí je však výrazně vyšší než u přírodních barviv. Značka Fjällräven proto používá na výrobu batohu Re-Kånken nový proces barvení, který je šetrnější k životnímu prostředí. V rámci konvenčního způsobu barvení se spotřebuje velké množství chemikálií, vody a energie, protože se tkanina po obarvení musí i následně vysušit. Re-Kånken využívá metodu SpinDye®, kdy se barvivo přidává do procesu během stáčení polyesterových vláken do příze, barva se tak dostává přímo do jádra příze a díky tomu lépe drží a nevybledne na slunci tak snadno. Hlavní výhodou metody SpinDye® je pak její minimalizovaný negativní dopad na životní prostředí, neboť se díky tomuto procesu barvenív porovnání s výrobou konvenčně barveného polyesteru využije při výrobě 1 kg recyklovaného polyesteru o 75 % méně vody, 67 % méně chemikálií a o 39 % méně energie.

Komentáře