Jak dodržet dress code v práci a přežít horké dny

Firemní dress code neboli stanovená pravidla firemního oblékání jsou pro profese jako právník, manažer, obchodník nebo úředník striktní. Za každé okolnosti musí zaměstnanec působit profesionálně, reprezentovat firmu, zkrátka být jako ze škatulky. Muži to mají přitom oproti ženám daleko složitější, protože u nich se v zásadě připouští jen oblek. Přinášíme rady, jak přežít léto a zároveň se neprohřešit proti dress codu.

Kraťasy a džíny do práce nepatří
Pamatujte, že vhodně zvolené oblečení může mít i psychologický efekt. Padnoucí oblek podtrhne kompetenci a dodá sebevědomí, navíc formálním oblečením dáváte druhé straně najevo respekt a úctu. Ačkoliv je znát uvolněnost pravidel v případě, že v čele společnosti stojí mladší muž, panují jistá dress code tabu, která je nutné v určitém postavení striktně dodržovat. „Absolutně nepřípustné je přijít do práce v kraťasech a žabkách, byť by rtuť teploměru byla vysoko nad 30 °C. Pokud firmy drží neformální pátky, neznamená to, že byste měli dorazit v džínách, nebo v outdoorovém oblečení, které se těší mezi Čechy až neuvěřitelné oblibě. Bavlněné kalhoty typu chinos doplněné hnědými koženými polobotkami a modrou košilí jsou pro kancelářské casual Friday ideální,“ říká Petra Koutná z české firmy Koutný, která se výrobě obleků a pánské módě věnuje přes 20 let.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“11198″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Vsaďte na přírodní materiály
Alfou a omegou u obleku je materiál. Základním materiálem u obleku je vlna, přičemž vlněný oblek nabízí nejvyšší komfort nošení a unosíte ho celoročně. Mezi jeho výhody patří prodyšnost a absorpce vlhkosti, což oceníte zejména během letních měsíců. „Vždy je lepší vybírat materiál s velkým podílem přírodních materiálů. Kromě vlny to může být bavlna nebo len, který je na léto ideální. U lnu je nevýhodou mačkavost, na kterou jsou čeští muži citliví. Ale schválně si všimněte při návštěvě jižně orientovaných zemí, že i lněný oblek se dá nosit s nenuceností a vypadá stylově,“ upozorňuje Petra Koutná. Kvalitní bavlna je ostatně i nutností pro košile a vyplatí se do ní investovat, protože její životnost je vyšší. Košile pro letní období vybírejte s měkkými a ne příliš vysokými límečky. Nezapomeňte ji každodenně měnit, v extrémních teplech mějte po ruce i náhradní. Jednou za čas si ověřte, že se v podpaží košil nevyskytují žluté skvrny od potu. Pokud ano, je na čase košili vyhodit.  

Kožená bota a ponožky se stříbrem
K obleku nepřipadá v úvahu jiná bota než uzavřená. Univerzální polobotky z kvalitní kůže unosíte vyjma vysoce formálních událostí nejvíce. K obleku a v botníku by vám neměly rozhodně chybět boty typu oxford, a to v camel barvě a barvě černé. Oxfordy poznáte podle uzavřeného šněrování, přičemž jazyk je ze samostatného dílu a je našitý vespod. Další variantou jsou pak boty derby, které na rozdíl od oxfordek mají dva boční díly přišité k přednímu. Jsou přizpůsobitelnější v oblasti nártu, tedy oblíbenější, ale rozhodně by neměly být volbou k obleku pro formální příležitost. Boty mohou být i různě zdobené. „Teď to nejdůležitější, boty by měly být jednoznačně z kvalitní kůže, vyhnete se otlakům a puchýřům. Na chodidlech se také nachází velké množství potních žláz a kožená bota s vhodnými ponožkami a pravidelnou péčí o chodidla minimalizuje nežádoucí zápach. Ponožky můžete vyzkoušet z bavlny nebo se speciální antibakteriální úpravou jako jsou ionty stříbra,“ radí Petra Koutná. Rada na závěr rozhodně mějte více párů bot, které střídejte a po vyzutí do nich umístěte na 24 hodin dřevěné napínáky, ideálně cedrové. Dřevo pohltí vlhkost, cedr obuv provoní a bota si zanechá svůj tvar, a tím se prodlouží její životnost.

Povinná výbava každého muže
V nedávné době se objevily informace, že denní sprchování je podle lékařů zbytečné. Není! Pokud chcete přežít v obleku i ve velmi teplých dnech a neobtěžovat své okolí nelibým pachem, je každodenní sprchování nezbytností. „Samozřejmostí je i používání antiperspirantu, toaletní vodu zvolte na léto lehčí. Intenzivní a kořeněné vůně mohou v letních horkých dnech vyvolat bolesti hlavy,“ uzavírá Petra Koutná ze společnosti Koutný.

Komentáře