Jak s dětmi procvičovat angličtinu během prázdnin a dovolené?

Většina dětí se během roku věnuje angličtině v kurzech a při školní výuce. V létě pak cestují s rodiči do zahraničí, kdy přichází správná chvíle pro procvičení jazykových znalostí.

Angličtina se stává univerzálním dorozumívacím jazykem pro lidi z téměř celého světa. Děti si proto anglické znalosti procvičí nejen v zemích, kde se mluví jen anglicky, ale také na dovolené v Chorvatsku nebo Itálii. „V červnu se v našich hodinách bavíme především s většími dětmi o tom, co plánují na prázdniny, jak je budou trávit, s kým a zda budou mluvit anglicky,“ uvádí Lucie Bechná, Centre Exams Manager pro Helen Doron English v České republice. Zde je 5 tipů, jak si děti procvičí angličtinu během dovolené v zahraničí:

1) Příprava v rodině, například cestou autem. Při přípravě na aktivní používání angličtiny přijdou vhod hry, jako jsou například tichá pošta, slovní fotbal, pantomima nebo výměna rolí – dítě se stane rodičem, prodavačem či učitelem, a rodič naopak dítětem nebo nakupujícím. „Funguje to bezvadně. Děti si velmi cení toho, že jim někdo důvěřuje, že je nechá hrát kupříkladu roli učitele a rády se do toho pustí,“ říká Lucie Bechná z Helen Doron English.

2) Příklad rodičů. Děti by měly vnímat, že se ani jejich rodiče angličtiny „nebojí“ a během dovolené ji často používají. Proto je vhodné děti přizvat ke konverzaci s ubytovatelem, při přihlašování do hotelu nebo k jednání v autopůjčovně.

3) Objednávání jídla. Dobrou motivací pro použití angličtiny je objednávání jídla v restauraci nebo u stánku. Podobně funguje nákup vytoužené hračky. Pokud má dítě chuť na zmrzlinu, ať si ji objedná samo. A další den může už objednávat pro celou rodinu. Když chce plyšového medvěda, ať si o něj řekne v obchodě bez pomoci rodičů. „Známe to z výuky. Pokud před děti postavíme stůl plný jídla a ony si mohou vzít, až když řeknou celou větou, co chtějí, tak mluví jako kniha. A dokonce se předhánějí, aby na ně zbylo co nejvíce,“ radí Lucie Bechná, Centre Exams Manager pro Helen Doron English v České republice.

4) Pochvala za každý pokus. Rodiče by měli děti pochválit za jakýkoli pokus o anglickou konverzaci. Naopak není vhodné děti od konverzace odrazovat slovy „To raději řeknu já, ty to nezvládneš.“ Takový přístup může dětem používání angličtiny zprotivit.

5) Kluby pro děti. Nebojte se děti umístit během dovolené do klubu, který pro ně organizuje hotel. Většinou se v nich mluví anglicky. To samé platí pro kamarády z jiných zemí v místě pobytu. Hra na pláži, na hřišti nebo u bazénu nutí ke konverzaci. I kdyby šlo jen o věty typu Where are you from? How old are you? What is your name?

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23182″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“540″}}]]

Čeští studenti kurzů Helen Doron English mají o 20 procent lepší výsledky v cambridgeských testech, než je světový průměr
Kurzy anglického jazyka pod hlavičkou Helen Doron English, které se v Česku těší rostoucí oblibě, se mohou pochlubit vysokou úspěšností studentů v rámci celosvětově uznávaných cambridgeských zkoušek. Helen Doron English je nejdéle působícím řetězcem škol angličtiny pro děti na tuzemském trhu. Během letošního jara skládalo v Česku testy sestavené Cambridgeskou univerzitou 785 studentů jazykových kurzů Helen Doron English. Účast v testech není povinná, přesto se k nim přihlásila asi třetina studentů splňujících předpoklady pro složení zkoušky. Už poněkolikáté dopadli účastníci kurzů Helen Doron English z České republiky u ústních zkoušek o 20 procent lépe, než ostatní studenti z celého světa. 

„Rok od roku sledujeme, že roste počet našich žáků, kteří se účastní cambridgeských zkoušek. Rodiče i děti chápou tyto zkoušky jako samozřejmou součást studia našich kurzů a hlásí se k testům automaticky,“ říká Marek Halfar, Master Franchisor Helen Doron English pro Českou republiku. Česká výuková místa Helen Doron English mají ještě jedno prvenství. Ke cambridgeským zkouškám se hlásí ve srovnání s celou Evropou největší počet studentů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23183″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“338″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Zájem o cambridgeské testy mezi studenty Helen Doron English bude mít za následek jednu novinku. „Ve všech městech po celé České republice, kde se vyučuje metodou Helen Doron English, chceme otevřít přípravné kurzy. Po jejich absolvování budou studenti připraveni vykonat Cambridge zkoušky s ještě lepším výsledkem. Přípravné kurzy plánujeme na příští školní rok,“ uvádí Lucie Bechná, Centre Exams Manager pro Helen Doron English v České republice.

Společnost ANGLIČTINA pro DĚTI s.r.o., která stojí za kurzy Helen Doron English v Česku, je od roku 2013 autorizovaným testovacím centrem Cambridge English Language Assessment.  Každoročně přivádí několik set studentů k absolvování těchto prestižních mezinárodních zkoušek. Od roku 2013 testy absolvovalo celkem 2317 účastníků.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23184″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Helen Doron English v Česku
Vzdělávací program Helen Doron English (HDE), jehož výhradním distributorem v ČR je společnost ANGLIČTINA pro DĚTI s.r.o., je již více než 30 let úspěšně využíván ve více než 35 zemích světa a je určen dětem od 3 měsíců do 19 let. Kurzy Helen Doron English jsou založeny na stejném principu, na jakém se děti učí svůj rodný jazyk. Díky opakovanému poslechu podkresových nahrávek a pozitivní podpoře při upevňování svých jazykových znalostí se děti angličtinu učí stejně přirozeně jako svou mateřštinu. Program Helen Doron English čítá 10 let návazné výuky pro mladší děti a další 4 roky výuky pro náctileté. Výukové materiály zahrnují mimo jiné řadu online aktivit: online herní portál, exkluzivní YouTube kanál, vlastní rádiové vysílání, hry v mobilních zařízeních apod. V České republice se metodou Helen Doron vyučuje od roku 2004. První ze vzdělávacích center bylo otevřeno v září 2004 v Opavě a v současně době do něj dochází asi 280 klientů. V rámci celé republiky společnost ANGLIČTINA pro DĚTI s.r.o., coby Master Franchisor, spravuje více než 80 poboček, do kterých aktuálně dochází asi 6500 studentů. Další děti pak navštěvují speciální kurzy v mateřských a základních školách. V celé republice tak dochází do kurzů okolo 7700 dětí a studentů. V meziročním porovnání se daří navyšovat počet studentů HDE o 7 až 11 procent.

Komentáře