Jak to bude na Kubě po smrti Fidela?

Reklama

Fidel Castro, symbol Kuby odešel. Jak se nyní tato země změní a jaký to bude mít dopad na turistiku, hodnotí průvodci cestovní kanceláře SEN, která na Kubu vozí své turisty už patnáct let. Kromě oficiální státního pohřbu a státního smutku se na Kubě neočekávají významné změny. Ještě nějakou dobu potrvá, než se Kubánci rozhýbou. Raúl Castro, i když není tak silný jako jeho bratr, stále drží opratě kubánského socialismu v rukou.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14307″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

„Turistika, politika, ani vztahy se světem či USA se rozhodně nezmění ze dne na den,“ doplňuje průvodce cestovní kanceláře SEN Ivan Strápek, který nyní už tři měsíce pobývá na Kubě, kam se pravidelně vrací pět let. „Všechno je naplánované, moc rozdělená, funkce podchycené, pravidla nastavená, perestrojka v plném proudu, putují sem zahraniční investice,“ dodává. Co se ovšem stane, až jednou nebude vládnout Raúl Castro, lze těžko domyslet.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14308″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Turistika je pro Kubánce prioritou, o tento zdroj příjmu by neradi přišli. „Právě teď je správný čas vyrazit a poznat Kubu od východu na západ takovou, jaká stále je. Tohle se už nikdy nezopakuje, je dobré být při tom a sledovat její přerod – možná k demokracii,“ říká majitel CK SEN Pavel Fellner. Na „Ostrově svobody“ už dávno není socialismus, jako si ho pamatujeme z doby, kdy Fidel Castro pevně vládl Kubě. Stále je zde sice vláda jedné – komunistické strany, ale Kuba se už mění postupně od roku 2006, kdy se dočasným a od roku 2008 i oficiálním prezidentem stal Fidelův mladší bratr Raúl. Pořád se tu můžete zúčastnit prvomájového průvodu, kde se nalévá rum zdarma. A ještě měsíce a roky po smrti Fidela se budou lidé bát, zda opravdu zemřel a neobjeví se najednou ve dveřích s otázkou: „Co jsi to říkal?“

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14309″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“386″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Turistů z celého světa přibývá, rostou ceny služeb a kapacita hotelů se stává nedostačující.  Kuba je za posledních šest roků nejprodávanější destinací CK SEN. „Na rok 2017 už jsme prodali 758 míst a nyní očekáváme, že zájem turistů poroste,“ doplňuje Pavel Fellner.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14310″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Na Kubě nyní už třetí měsíc pobývá průvodce CK SEN Ivan Strápek, který se na Ostrov svobody pravidelně vrací už pátým rokem. Zde jsou jeho poznámky přímo z místa:
Do 4. prosince bude na Kubě státní smutek: hudba nehraje nahlas, neoslavuje se, na některých místech se neprodává alkohol. To se ovšem netýká turistických hotelů.
Pochovaný bude na hřbitově v Santiagu. Když jsem toto místo navštívil před třemi dny, všiml jsem si zahalené zelené konstrukce nalevo od hlavního vchodu. To bude zřejmě památník, který se tu buduje už měsíce a prý si ho zadal sám Fidel.
Oficiální deník Grandma včera ráno nevyšel, objevil se až večer a velmi stručně. Jejich web měl technické problémy a nefungoval. Jako by se všichni báli napsat, že Fidel Castro zemřel, aby se nakonec neukázalo, že to tak není.
Kuba bude i nadále výjimečná a je úžasné sledovat národ s ohromnou energií, jejich život ve městě i na vesnici. Tam člověk zažije nejlepší zážitky. Kuba totiž stále ukazuje svou pravou tvář těm, kteří opustí zlaté klícky rezortů a vydají se po stopách její historie, přírodních krás a hlavně autentické kubánské mentality. Budete nadšení.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14311″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Pár tajných tipů přímo od průvodců CK SEN, co na Kubě podniknout:
HOT news: Otevření  ‚Gran Teatro Havana‘ – po dlouhých letech rekonstrukce budovu v lednu otevřel Raúl. Filharmonie, balet. Nejkrásnější budova na Kubě.

Další tipy:
1. Maguana – přírodní pláž v oblasti Baracoa si stále drží i prvenství mezi přírodními poklady Kuby. Místy komplikovaná cesta vede do málo navštěvované oblasti s jemným pískem a tyrkysovou vodou. Doporučujeme ochutnat chobotnici v místní rodinné restauraci.
2. Potápění v Zátoce sviní – oblast Karibského moře, která je známá mezi potápěči. Leží v ochranném pásmu národního parku Cienaga de Zapata. Krystalově čistá voda a koralové útesy každého přesvědčí minimálně na šnorchlování.
3. Fabrika kubánského umění – hledáte noční život v Havaně? Kdysi fabrika na zpracování oleje se proměnila na dokonalou fúzi umění a koncertního sálu. Oblíbené místo mladých Havajanů je dokonalým tipem pro ty, co chtějí příjemně strávit noc s přáteli, s uměním a hudbou.
4. Salsa v Santiago de Cuba – nic klasické, ale profesionální a autentické. Hodina salsy vedená profesionálními tanečníky vás zavede do reálií tohoto kubánského města a jeho obyvatel. Jak žijí a jak tančí? Salsa od těch nejlepších.
5. Údolí Vinales – nádherná scenérie údolí, kde se pěstuje ten nejlepší tabák. Příroda, rolníci a tabáková políčka v objetí majestátních kopců Mogotes. Návštěva údolí nesmí chybět v itineráři žádného turisty, který cestuje na Kubu.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14312″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“397″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Komentář průvodkyně CK SEN Katariny Líškové: Zomrel Fidel Castro, čo bude ďalej?
Okrem oficiálneho štátneho pohrebu a štátneho smútku, vôbec nič. Kuba sa už niekoľko rokov pripravuje na heslo „Fidel večne živý“ alebo „O Kube a bez Fidela“. Už v roku 2008, keď oficiálne prezidentskú štafetu prevzal jeho mladší brat Raúl sa špekulovalo o tom, ako to ostrov zvládne.

O Fidelovi koloval obľúbený vtip:
Viete, kto je najhorší barman na Kube? Fidel Castro! A prečo? Lebo už vyše 50 rokov mieša cuba libre („slobodná kuba“) a stále mu to nevychádza.

O Raúlovi sa zase hovorí, že „jeho oči sú ako dve zrnká ryže“. Od jeho príchodu sa totiž obchodné vzťahy zamerali hlavne na Čínu. Domáci  „opäť“ srandujú: „Kuba je na pol biela, na pol čierna a na pol čínska“. Čína je celosvetovo jeden z najväčších hráčov, na ktorých sa „tak trochu“ zabúda. Čína Kubu nevytrhne z biedy, ale ju ani nepotopí.

Raúl už roky pripravuje svoj ľud na Kubu bez Fidela. Pomaly ale iste otváral a otvára ekonomiku, uvoľňuje podnikanie, púšťa internet. To čo bolo ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné, sa stáva realitou. Nenápadná šedá myška. Skôr vyvstáva otázka, čo bude z Kuby bez Raúla. Síce nemá charizmu, ale ustál to. Je to ako nastúpiť do Madridu namiesto Ronalda. Všetci mali v roku 2008 svoje očakávania a Raúl to dal. Už Fidel v polke 90tich rokov pootvoril dvierka turizmu. A Raúl si zas uvedomil, že Fidel je dobrý marketingový ťah. A „vymačkal“ z neho maximum. Dnes pochováva brata a všetko sa deje veľmi rýchlo. Žiadne zabalzamované telo na verejnom mieste na rozlúčku? Ževraj bratovo želanie bolo spopolniť. Veríme, že aj teraz vedia, čo robia. 

Ešte stále americký prezident povedal o Fidelovi „história ho bude súdiť“. Reagoval tak výstižne na rokmi starú Fidelovu vetu, ktorá vošla do histórie v roku 1953, keď si mladý právnik Fidel Castro pripravoval svoju záverečnú reč na obhajobu pred súdom. Mal za sebou neúspešný pokus o prepadnutie kasární Moncada a stál pred súdom, ktorý mal vyniesť rozsudok. „História ma oslobodí!!“ bol vtedy názov manifestu, ktorým zakladal nové politické hnutie. Naparili mu  15 rokov nútených prác na Ostrove Mládeže. Strávil tam len niečo cez rok. Vtedy ho oslobodila politická amnestia. Oslobodí ho teraz tá už spomínaná história?

Donald Trump bol o niečo „jednoduchší“ vo svojom dnešnom tweete: Fidel Castro je mŕtvy!!

Mnohí si kladú otázku, ako sa bude nastávajúci americký prezident správať k delikátnym a akoby nanovo sa rodiacim americko-kubánskym vzťahom. Momentálne sa tieto dve krajiny nachádzajú v zlomovom bode. Ako manželstvo po rozvode, ktoré sa opäť chce dať dokopy. Nezabúdajme na hádam najdôležitejší fakt: Donald Trump je hlavne „biznismen“!!

Tento článok by mal však patriť nielen úvodom ale aj záverom práve zosnulému a tak verme, že sa predsa len naplnia jeho opäť raz známe slová, ktoré tiež vošli do histórie: „Lepší svet je možný!!“ Držme mu palce.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14313″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“298″}}]]

Komentáře