Jaké má mít dítě kapesné?

Naučte děti hravou formou finanční zodpovědnosti.

Umění hospodařit s penězi je neocenitelnou praktickou dovedností do života, kterou se děti ve škole nenaučí. Zásadní roli v tom však hrají rodiče, kteří prostřednictvím kapesného a nastavení odměn formují svému dítěti to, jak vnímá peníze. A kdy jindy s finanční výchovou začít, než se startem školní docházky.

Děti, které dostávají kapesné, dokážou i v dospělosti lépe spravovat své finance. „Finanční výchova je důležitá odmalička, děti by se měly učit zodpovědnosti a uvědomovat si hodnotu peněz,“ upozorňuje Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. Nejprve je třeba, aby se rodiče s dítětem domluvili na tom, jaká bude výše kapesného, jak může dítko získat peníze navíc či kdy bude kapesné dostávat.
Kapesné by se ideálně mělo skládat ze dvou složek. První by měla být automatická, druhá motivační.  Pohyblivou částku by dítě mělo dostávat za speciální zásluhy, ne za běžnou pomoc v domácnosti jako je vynesení koše či pomoc s nákupem. To potvrzuje i psychoterapeutka RNDr. Jana Tamchynová: „Výše kapesného se samozřejmě liší podle věku dítěte, jeho potřeb i finančního zajištění rodiny. Pro všechny ale platí, že by si děti měly co nejdříve začít uvědomovat hodnotu peněz a složitost jejich vydělávání.“

Orientační výše kapesného:
1. až 5. třída 10 – 50 Kč/týden
6. až 9. třída 200 – 400 Kč/měsíc
střední škola* 400 – 800 Kč/měsíc
vysoká škola* 400 – 800 Kč/měsíc
* na osobní potřebu (bez dopravy, jídla, telefonu) Zdroj: výzkum Ipsos, 2012

Termín vyplácení kapesného by měl být také pravidelný, aby se dítě naučilo, že pokud peníze utratí najednou, musí si v následujících dnech odepřít to, co by chtělo. Podle průzkumu ČSOB a Ery dostává většina menších dětí na základní škole peníze jednou týdně, a to v pondělí. Během středoškolského studia se frekvence vyplácení změní na měsíční, přičemž „výplatní termín“ dítěte se shoduje s výplatou jeho rodičů. Ti kapesné vyřídí společně se zaplacením pravidelných složenek. 

V hotovosti či převodem?
Naučit dítko co nejdříve ovládat internetové bankovnictví a platit kartou, rozhodně není na škodu. Je to praktická dovednost do budoucího života. Vyplácet kapesné převodem na účet dítěte je pro mnoho rodičů nejsnazší způsob, především pro starší děti. „Na svém účtu si nastaví trvalý příkaz a peníze odejdou dítěti automaticky. Banka na platbu nikdy nezapomene,“ popisuje Pavla Hávová.
Z průzkumu ČSOB a Ery vyplynulo, že pouze 16 % dotázaných by kapesné vyplácelo výhradně v hotovosti. Oproti tomu 41 % respondentů se shodlo na tom, že by kapesné převodem posílalo dětem až poté, co nastoupí na střední školu. Elektronické kapesné si pro děti na 1. stupni ZŠ dokáže představit 12 % rodičů, 20 % dotázaných by kapesné vyplácelo převodem u školáků na 2. stupni.

TIP:
Pokud dítě nemá svůj účet, ČSOB a Era nabízejí inovativní produkt na bankovním trhu – předplacenou dobíjitelnou COOL kartu na kapesné. Lze s ní platit v obchodech i vybírat v bankomatech. Dobít kredit, tedy kapesné, pak může rodič jednoduše online kartou či klasickým platebním příkazem. COOL kartu lze zakoupit na portálu www.coolkarta.cz nebo si ji objednat přímo na pobočce ČSOB či Ery. Ročně lze kartu dobít až na 60 tisíc korun. Kromě pravidelného kapesného od rodičů, tak mohou i další rodinní příslušníci dobíjet dítěti kartu. Třeba při osobních výročích místo obálek s hotovostí. I když předplacená COOL karta učí dítě samostatnosti při hospodaření s penězi, rodič má nad výdaji potomka přehled. „Tím, že je karta registrována na jméno jednoho z rodičů, dostává SMS avíza o uskutečněných transakcích, dobití kreditu i zůstatku na kartě,“ popisuje Pavla Hávová. Transakce dítěte pak může navíc pohodlně sledovat kdykoli na svém mobilním telefonu v aplikaci COOL karta. Předplacenou COOL kartu lze využít i jinak než pouze na kapesné. Je také určena těm, co chtějí mít oddělené výdaje a pro platby přes internet či na dovolené.

Komentáře