Jaké to je býti expatem v Čechách?

Reklama

V roce 2016 žilo v České republice 485 195 cizinců (legálně, statistiky ČSÚ). 277 tisíc z nich pocházelo ze zemí mimo Evropskou unii. Většina z těch, kteří jsou zde zaměstnaní, 75 % pochází ze zemí EU, většinou ze Slovenska 46 %. 

V ExxonMobil Prague BSC máme 1200 zaměstnanců, z toho polovinu cizinců. Každý den, když řídíme globální obchody společnosti ExxonMobil, největší ropné společnosti na světě, se setkáváme se 70 různými národy a mluvíme 27 jazyky. Proto jsme se našich zaměstnanců zeptali, co se jim líbí na Praze a Čechách, jak se cítí v Praze jako „expatové“.

Česká republika
Nejsměšnější české slovo?
Mark, Anglie: Krk, no, kde jsou samohlásky!
Aysel, Turecko: Nikdy mne napadlo, že ŠKODA je něco jiného než jen automobilová značka.
Nargiz, Ázerbajdžán: Pro rusky mluvící je vždy vtipné vidět slovo Pozor na dopravních značkách. V ruštině to totiž znamená „škoda“.
Irina Rusko: Směsný odpad – pokud neumíte českou fonetiku, můžete snadno číst na popelnicích místo Směsný slovo Směšný.
Ioanna, Rumunsko: To je bordel, zmrzlina a ořechy
Ramya, Indie: Fakt, když jsem to poprvé slyšela, znělo to jako hodně sprosté slovo
Hugo, Mexiko: Udelala – je to lyrické a melodické. Pupík – často jsem ho říkal svým dětem, vždycky byly tak překvapené, že měly v břiše jako miminka díru!

Co vás na České republice nejvíc překvapilo?
Mark, Anglie: Český Krumlov, krásný jako pohádka.
Aysel, Turecko: Kombinace sandálů a ponožek a váš způsob přípravy turecké kávy.
Nargiz, Ázerbájdžán: To, že je tu pivo levnější než voda. A v práci bylo největší překvapení, když jsem zjistila, že někteří lidé nosí v kanceláři bačkory.
Irina, Rusko: Stovky hradů!
Ioanna, Rumunsko: Předtím, než jsem sem přijela, jsem o České republice moc nevěděla (kromě Havela, sametové revoluce a českých spisovatelů), ale vaše země je tak krásná a moc se mi líbí, že téměř každé město má svůj zámek.
Ramya, Indie: Jak krásná je to země a jak si někteří Češi neuvědomují.
Hugo, Mexiko: Jak jsou tu lidé jsou přímí a pragmatičtí, logičtí a čestní. Veřejná doprava a jak je efektivní! Můžete se dostat kamkoliv a na čas. Za to Praze moc fandím! Taky česká krajina a ty velké zelené plochy na jaře a bílé v zimě!

Vaše nejoblíbenější české jídlo:
Mark, Anglie: remíza mezi mezi svičkovou a kachnou!
Aysel, Turecko: svatební koláčky z Moravy
Nargiz, Ázerbajdžán: vepřové koleno a kachna
Irina, Rusko: český trdelník
Ioanna, Rumunsko: svíčková, určitě!
Ramya, Indie: vepřo-knedlo -zelo
Hugo, Mexiko: guláš, smažený sýr nebo svíčková, ale úplně nejvíc mi chutnají žebírka (vepřová žebra s medem). Myslím, že Češi jsou v přípravě jídla umělci..
Kam vezmete své přátele z domoviny na výlet?
Mark, Anglie: Nejraději je vezmu do parků a na trhy, na Vyšehrad apod. také do restaurací.
Aysel, Turecko: Skoro vždycky jedeme do Karlových Varů, hlavně do Muzea Becherovky, to j naše klasika.
Nargiz, Ázerbájdžán: Nejprve jim ukážu uličky v centru Prahy, které většinou turisté neznají.
Irina, Rusko: Centrum města a trdelník.
Ioanna, Rumunsko: Vždycky jim ukážu Břevnovský klášter a tamní českou restauraci, pak je vezmu na procházku na Vyšehrad, aby si užili panorama Prahy.
Ramya, Indie: Objednávám jim komentovanou prohlídku po Praze a Karlových Varech nebo jedeme do Rakouska.
Hugo, Mexiko: Vezmu je do Českého ráje. Pro mě jako horolezce je to přirozené, ale je to i fantastické místo na procházky a relaxaci v přírodě. A také tam chodí hlavně Češi, takže můžete Čechy pozorovat v jejich přirozeném prostředí.

70 národností
Jaká je vaše definice člověka s titulem expat?
Mark, Anglie: Někdo, kdo žije v jiné zemi už od narození, často bez občanství a považuje tu zemi za svůj domov.
Aysel, Turecko: Stáváte se expatem, když se přestanete starat o to, kdo odkud je a začnete si všímat člověka jako takového.
Nargiz, Ázerbajdžán: Osoba, která se přestěhovala do jiné země z pracovních důvodů. Mezi expatem a migrantem je velký rozdíl.
Irina, Rusko: Někdo, kdo zkouší žít nebo pracovat v cizí zemi.
Ioanna, Rumunsko: Osoba, která se rozhodla dobrovolně opustit svou zemi, aby získala životní a pracovní zkušenosti.
Ramya, Indie: Kdokoli, kdo žije v cizí zemi a obvykle je tam zaměstnán.
Hugo, Mexiko: Někdo, kdo opustil svoji komfortní zónu a buduje nový domov.
Kde vidíte rozdíly v pracovní kultuře ve vaší vlasti a zde v České republice?
Mark, Anglie: Jste tu mnohem víc v pohodě, více si ceníte rovnováhy mezi pracovním životem a rodinou, rozhodně více než v Anglii.
Aysel, Turecko: Méně hierarchie, méně osobní iniciativy (vše musí jít podle pravidel).
Nargiz, Ázerbajdžán: Češi v kanceláři mnohem méně komunikují, soustředí se hlavně na dokončení pracovních úkolů a cílů. Strávila jsem 5 let v mezinárodní společnosti v Baku, mém rodném městě, a většinu času tam bylo velmi živo. Lidé raději mluví po telefonu nebo se setkají osobně, než by posílali e-maily. A pokud si tam vytváříte obchodní vztahy, musíte také uvažovat o prozrazení některých detailů svého osobního života, například kolik dětí máte. Jinak je obtížné vybudovat dobrý vztah, ať už v práci nebo u dodavatelů.
Irina, Rusko: Méně formální, ale je tu možnost pracovat flexibilně.
Ioanna, Rumunsko: Věřím, že Češi mají systematičtější přístup k práci než Rumuni. Jste více zaměřeni na proces a pracujete velmi pilně a disciplinovaně.
Ramya, Indie: V Česku se začíná pracovat brzy ráno, zatímco v Indii dáváme přednost pozdější hodině,
Hugo, Mexiko: Ve vnímání času a ve způsobu, jakým spolu rodiny komunikují.

Jaké to je pracovat s Čechy?
Mark, Anglie: Pracuji s mnoha mladými Čechy, jsou vzdělaní, otevření, čestní a pracovití. Vždy si s nimi pracuji rád a vždycky si u toho užijeme spoustu legrace.
Nargiz, Ázerbájdžán: Pracuji ve společnosti téměř 9 let a neřekl bych, že se Češi nějak výrazně liší. Nemám rád stereotypy a každý člověk je jiný. Snad bych jen poznamenal, že většina Čechů je puntíčkářská a dodržuje pravidla. Taky jste nadaní na jazyky a ovládání počítače.
Irina, Rusko: Češi jsou velmi společenští, přistupují k práci kreativně, ale někdy máte problémy s přijímáním změn.
Ioanna, Rumunsko: Práce s Čechy znamená, že musíte být vždy připraveni argumentovat, předkládat fakta a strukturovat. Češi rádi pracují podle plánu!
Ramya, Indie: Češi obecně nemají moc tendenci přátelit se s cizinci, spíš máte rezervovaný postoj.
Hugo, Mexiko: Viděl jsem tu Čechy, kteří pracovali fantasticky, a některé, kterří udělali jen to, co se po nich chtělo. Ale to samé platí i pro jiné národnosti. Myslím ale, že jedna obecná věc se o Češích říci dá. Stěžujete si, hodně. Myslím, že je to dokonce způsob, jakým začne obvykle konverzace. Ve skutečnosti je téměř vždy na co si stěžovat, moc zima, moc vedro, hustá doprava, káva v kuchyňce, a tak to chodí každé ráno v kanceláři. Takže, jaké je pracovat s Čechy? Není nejjednodušší je motivovat, ale to je součást výzvy. Když je poznáte, pracují velmi kvalitně.

Jaké slovo ve vašem jazyce byste nás učil?
Mark, Anglie: Squirrel, protože je to roztomilé zvíře, ale tolik národností to není vůbec schopno vyslovit, včetně Čechů!
Aysel, Turecko: z bulharštiny; Zdrasti (Ahoj!)
Aysel: z turečtiny; Tamam (OK)
Aysel: z australské angličtiny: Barbie (grilování)
Nargiz, Ázerbajdžán: Ugurlar! (hodně štěstí!)
Irina, Rusko: Matryoshka (Ruská panenka, s mnoha mini edicemi uvnitř)
Ioanna, Rumunsko: Buna ziua, multumesc pentru invitatia de azi! (= Dobrý den, děkuji za dnešní pozvánku!)
Ramya, Indie: Sumne, ekvivalent k „jen tak“
Hugo, Mexiko: Al ratito –  třeba když vás maminka poprosila, abyste si uklidil pokoj, řekli byste „al ratito“. To znamená, že to může být za 5 minut, za půl hodiny, zítra nebo taky nikdy.

Profily našich expatů:
Mark Pierce, Anglie
Dohlížím na tým Lubricant Order Fulfilment for Strategic Global Accounts. Mým úkolem je zajistit, aby všechny továrny měly všechna mazadla, aby mohly pokračovat ve výrobě. Narodil se ve Wirralu (vedle Liverpoolu) v Anglii a studoval obchod v Sheffieldu. Mark cestoval po východní a střední Evropě a zamiloval si Prahu. „Po svém dobrodružství jsem se rozhodl vrátit, jen na rok. Dnes je to 10 let a nemám v úmyslu odejít, považuji Prahu za svůj domov a setkal jsem se tu s mou portugalskou manželkou.“ Je ženatý a má syna, miluje hudbu, jídlo, přírodu, film, fotbal a knihy.

Aysel Güneş Matějů, Turecko
Aysel absolvovala obor řízení cestovního ruchu a pracuje v ExxonMobil jako vedoucí útvaru Accounts Receivables & Cash Application (Pohledávky a hotovostní aplikace). Vede tým 9 lidí, kde pomáhá zákazníkům platit faktury a také se stará o reklamace. Má zajímavou cestovatelskou historii. Má kořeny v Anatolii, narodila se v Bulharsku, do Istanbulu se přestěhovala v roce 1989. V dospělosti strávila 2 roky v Austrálii a v Praze žije od roku 2007. Aysel přišla do Prahy, aby navštívil rodinu svého nastávajícího a podívala se, jak vypadá Praha. Rozhodla se zůstat, původně na maximálně 3 roky (a vrátit se zpět do Austrálie). Je to už 10 let. Aysel je vdaná, má dítě, miluje pečení, běhá a ráda nakupuje online.

Nargiz Azimova, Ázerbájdžán
Nargiz je filoložka slovanských jazyků z Baku, Ázerbájdžánu, a tak také umí česky. Nargizin manžel byl na dovolené v Praze a město se mu tak moc líbilo, že se rozhodl zde žít. Po roce následovala i Nargiz a začala pracovat v ExxonMobil. Jejím úkolem je vést procurement tým. Nargiz má dva chlapečky. Vášnivě ráda cestuje, a dokonce ani dvě malé děti ji nezastaví v prozkoumávání nových zajímavých míst. V Praze vystavěla malou azerskou komunitu, se kterou organizují různé akce.

Irina Tryapitsina, Rusko
Mluvit jen o Rusku nestačí – Irina pochází z Dálného východu Ruska, ze Sachalinu. Studovala management a přišla do Prahy z osobních důvodů. Nyní pracuje ve společnosti ExxonMobil jako Vendor Master Supervisor, což znamená, že je odpovědná za údržbu dat o dodavatelích v operačních systémech. Je vdaná, miluje cestování, sport a čas se svou rodinou.

Ioana Sucala, Rumunsko
Ioanna přišla do Čech z osobních důvodů, bylo to už před 9 lety. Nyní popisuje svůj pobyt zde jako na neurčito. Pracuje ve společnosti ExxonMobil BSC Praha jako Zone Empowerment Advisor, radí firmě, jak pomoci lidem, aby byli ještě v práci každodenně ještě efektivnější. Přestože nyní pracuje v obchodu, má bakalářský titul z anglické literatury a magistra z amerických studií. Celá její rodina žije v Rumunsku, miluje jógu, tančí forro, čte a cestuje.

Ramya Hendrych, Indie
Ramya studovala obchod v Indii a Francii a provdala se za Čecha. Zamýšlela tu zůstat ne více maximálně 2 roky. Miluje učení se novým jazykům a cestování, má rodinu v Indii a USA. Ve společnosti ExxonMobil pracuje jako Credit Supervisor v Wholesale Fuels business EAME, což znamená, že dohlíží na úvěry ve velkobchodním prodeji pohonných hmot v Evropě, Africe a na Blízkém východě.

Hugo Lopez, Mexiko
Hugo se narodil ve Veracruz a vyrůstal v Monterrey v Mexiku. Vystudoval ekonomii a nyní pracuje v ExxonMobil jako vedoucí týmu zákaznického servisu. Stará se, aby jeho tým dobře a bezchybně jednal se zákazníky, pokud jde o dodávky, faktury a komunikaci. Přišel do Prahy z kvůli lásce. Během studia se seznámil s Maruškou, jeho ženou. „Už jsme manželé sedm let a máme dvě děti. Věřím, že už tady zůstanu navždy.“ Hugo pochází z velké rodiny (sedm strýčků a 17 bratranců, a to jen z tátovy strany), má dva bratry, kteří mu hodně chybí. Odpočívá u lekcí brazilského Jiu Jitsu. „Uklidňuje mne to a vypustím tu vše, co mne trápí.“

O ExxonMobil
ExxonMobil je největší veřejně obchodovaná ropná a plynárenská společnost. Využívá technologie a inovace, které pomáhají uspokojit rostoucí energetické potřeby světa. Společnost ExxonMobil vlastní nejdůležitější zdroje, největší rafinerie a je také největším obchodníkem s ropnými produkty. Chemická společnost ExxonMobil je jednou z největších na světě. V Praze sídlí ExxonMobil Business Support Center Czechia s.r.o., klíčové centrum pro obchod, logistiku i péči o zákazníky. Ve dvou budovách na pražské Floře pracuje 1200 lidí více než 70 národností, kteří obsluhují 150 zemí a mluví 27 jazyky.

Zdroj: www.exxonmobil.com

Komentáře