Kam na vánoční trhy v Evropě?

Reklama

Mnohé vánoční trhy začínají v evropských metropolích už v půlce listopadu. Každý rok o nich čtete, ale ještě nikdy jste tam nebyli. Pak je letos ten správný čas vydat se na vánoční trhy.

Co byste řekli popíjení svařáku ve Vídni, ochutnávání slavné vánoční štoly v Drážďanech, nákupu ozdob z dílen moderních umělců v Berlíně, bruslení na jednom z největších evropských kluzišť v Budapešti nebo vynikajícím slovenským specialitám na trzích v Bratislavě? Obavy z řízení na namrzlých silnicích nechte doma. Na všechna místa vás pohodlně dovezou autobusy Eurolines. A teď to vůbec nejlepší: protože autobusových spojení mají opravdu hodně, dá se návštěva blízkých adventních trhů podniknout na otočku. Ráno pojedete tam a večer příjemně vánočně naladění zpátky. Až do 15. prosince navíc můžete využít speciální jízdenkové akce 1+1 zdarma, díky které se na trhy podíváte dva za cenu jednoho. Bez problémů můžete jízdenky pořídit i dětem a vzít je na trhy kamkoliv po Evropě s sebou, protože všechny autobusy jsou vybavené dětskými sedačkami. A kam se vydat? Poradit by vám mohl tento seznam toho nejlepšího, co se v Evropě o adventu děje.

„Mnozí lidé určitě rádi vyrazí na tradiční vánoční trhy s krásnou zimní výzdobou, koledami a stánky s punčem. Trendem posledních let ale je, že hledají také něco netradičního – třeba si ve městech chtějí zabruslit nebo se jinak pobavit při sportu, spojit advent s návštěvou zajímavého koncertu nebo se podívat do méně známých čtvrtí s malými hospůdkami a obchůdky, kde má advent zase trochu jinou atmosféru,“ říká blogerka Kristýna Sojová z free-europe.elines.cz, která pro zájemce pořádá zdarma populární Free meet upy – návštěvy evropských měst se speciálním programem. Brzy se chystá i na adventní trhy do evropských metropolí a zde je několik jejích tajných tipů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13957″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Vídeň láká na tradiční Vánoce i bruslení
Vánoční trhy tady začínají už 12. listopadu na Christkindlmarkt s bránami zdobenými svícemi. Ochutnat vídeňské vánoční speciality, koupit dárky a ozdoby na vánoční stromky, můžete u více než 150 stánků. Letos tady navíc můžete předvést své bruslařské dovednosti hned na dvou velkých kluzištích! Oblíbená vánoční vesnička na Maria-Theresien-Platz se letos otevře už 16. listopadu se 70 stánky s řemeslnými výrobky. Zámek Schönbrunn zase nabízí romantickou atmosféru novorenesančních trhů, kde od 19. listopadu můžete obdivovat tradiční řemesla, nakoupíte ručně vyráběné vánoční ozdoby, zaposloucháte se do vánočních koncertů a děti můžete vzít na vánoční dílny. Do Vídně se dostanete komfortními autobusy od 190 Kč za jednosměrnou promo jízdenku.

Berlín nabízí rekordních 60 adventních trhů
V Berlíně pořádají hned 60 adventních trhů a mnohé začínají už 21. listopadu. Zadovádět si můžete na sáňkařské dráze s výhledem na Braniborskou bránu, využít venkovní kluziště, curling a ochutnat vánoční pochoutky, které voní po pražených mandlích a horké čokoládě. Oblíbené jsou adventní trhy u kostela císaře Viléma, kde najdete na 100 stánků. Náměstí Alexanderplatz osvítí pyramida s 5 000 světly, z níž budete mít krásný výhled na celé město. Nejnavštěvovanější trhy jsou ovšem na Gendarmenmarkt, kde spatříte umění tvůrců svíček i klenotníků, ale taky řezbářů nebo třeba mistrů origami. Podávat se budou typické vánoční dobroty i slavnostní pokrmy michelinských kuchařů. Do Berlína se dostanete komfortními autobusy od 350 Kč za jednosměrnou promo jízdenku.
 
Nejstarší vánoční trhy v Drážďanech
První vánoční trhy se v Drážďanech konaly v roce 1434 a pořád si zachovávají stejnou atmosféru. Letos si je můžete užít od 24. listopadu. Ochutnejte tradiční štolu nebo pletenec a užijte si typicky saské Vánoce v srdci barokního města. Můžete se podívat na výrobu oblíbených dárků – krušnohorských řezbářských kousků, lužických látek s modrotiskem či ochranovských hvězd. Hlavní z trhů – Striezelmarkt – nabízí 250 stánků, hezký doprovodný program a nonstop fungující pohádkový hrad. A nevynechejte ani unikátní trhy u slavného kostela Frauenkirche nebo na Neumarkt. Do Drážďan se dostanete komfortními autobusy od 250 Kč za jednosměrnou promo jízdenku.

Vánoční Bratislava pro gurmány
Na Hlavním náměstí najdete stovku tradičních stánků, na Františkánském náměstí si můžete dopřát tradiční slovenské lahůdky a především nakoupit vánoční zboží. Na Hviezdoslavově náměstí a na nádvoří Staré radnice pak budou nadšeni všichni, kdo mají rádi ručně vyráběné předměty od kovářů, sklenářů, hrnčířů, ale také si třeba můžete pořídit originální vůně od výrobců parfémů! I letos pořadatelé připravili bohatý vánoční program, jehož součástí bude Mezinárodní festival vánoční a adventní hudby, na němž vystoupí sbory z celého světa. Dětem rozhodně dejte ochutnat tradiční lokše s oříšky, zelím či škvarky. Dospělí pak ocení výborný punč a jablka v karamelu. Do Bratislavy se dostanete komfortními autobusy od 250 Kč za jednosměrnou promo jízdenku. 
 
Budapešť zve na adventní koncerty i bruslařskou show
Letošní vánoční trhy v Budapešti začínají 11. listopadu na náměstí Vörösmart, které bude místem konání vánočních koncertů, ukázek lidové tvorby, kde bude vonět vánoční punč, svařák i typický lángos, tradiční maďarské pečivo kürtös kalács i flódni – tradiční vrstvený dort s ořechy, mákem a švestkami. Zúčastnit se můžete i slavnostních koncertů a zazpívat si adventní písně ve zdejších kostelech, kde zazní hlavně tóny varhan. Děti se mohou těšit na loutkové divadlo nebo na velkou bruslařskou show. Do Budapešti se dostanete komfortními od 350 Kč za jednosměrnou promo jízdenku.

Kodaň pořádá vánoční trhy v zábavním parku
Jedny z největších vánočních trhů se konají v nejstarším evropském zábavním parku, který miloval i sám Walt Disney. Tivoli už od 19. listopadu prozáří barevné žárovky a osvětlí zasněžené stromy i stánky s místními výrobky, od kodaňského porcelánu až po dřevěné panenky. Nebude chybět ani Santa Claus, který nosí kodaňským dětem dárky. Kromě nespočtu gigantických kolotočů, horských drah a ruských kol je tady významnou atrakcí také velké jezero, které slouží jako veřejné kluziště, a kde vám i vašim dětem půjčí brusle. Do Kodaně se dostanete komfortními autobusy od 1050 Kč za jednosměrnou promo jízdenku. 
 
Mnichovská vánoční jízda tramvají
Kromě tradičních adventních trhů se v Mnichově můžete vydat za hodně netradičním zážitkem vánoční tramvají, která vyjíždí už 28. listopadu. V ní si můžete dát svařené víno, perníček a další vánoční pochutiny. Mnichov je hlavně městem dětí. Na radnici, kolem které stojí trhy, se pořádají workshopy, kde si děti mohou vyzkoušet nejrůznější umělecká řemesla, něco dobrého si upéct, poznat betlémský příběh a dokonce si i postavit vlastní betlém. Do Mnichova se dostanete komfortními autobusy od 350 Kč za jednosměrnou promo jízdenku.

Tip: Společně s jízdenkami si nově můžete na www.eurolines.cz vyhledat i ubytování – vybírat můžete z 1 033 000 hotelů, apartmánů a rodinných penzionů. Díky spolupráci s Booking.com je vše pohodlné a rychlé, protože vyhledávání je v češtině.

Zdroj: www.eurolines.cz a free-europe.elines.cz

Komentáře