Kníratý Movember opět přináší osvětu

Reklama

Ačkoliv je pro drtivou většinu mužů jejich přirození důležité, málokdo skutečně dbá na zdraví svého penisu. Na závažnost onemocnění rakovinou prostaty upozorňuje i listopadová charitativní akce Movember, která se snaží zvýšit povědomí o prevenci a projevech. Existuje přitom řada možností, jak zdraví mužského pohlaví posílit. Řešením je například samovyšetření varlat nebo masáž prostaty. Důležitý je také pravidelný sex, správná hygiena a zdravý životní styl.

V České republice žije zhruba 63 400 mužů, kteří se dnes léčí nebo v minulosti prodělali rakovinu prostaty. Odborníci odhadují, že za 15 let tento počet stoupne na 79 900 pacientů. Příčinou je stárnutí obyvatelstva, ale také nedostatečná informovanost. Podle průzkumu agentury STEM/MARK má až 88 % českých mužů jen povrchní znalost tohoto onemocnění. Ačkoliv má řada mužů z onemocnění obavy, pravidelné preventivní onkologické prohlídky provádí jen čtvrtina z nich.

Prvním krokem prevence je pravidelná ejakulace
Prevence nespočívá pouze v absolvování pravidelných lékařských prohlídek, ale i v provádění samovyšetření. Aby pohlavní orgány správně fungovaly a byly zdravé, měly by se pravidelně prokrvovat. K tomu slouží ejakulace při pohlavním styku, který by měl probíhat alespoň třikrát do týdne. Pravidelným používáním penisu také dochází k jeho zásobení kyslíkem, což je důležité i pro kondici topořivých těles. Ejakulace je důležitá i pro zdraví varlat, které se vyprazdňují a odplavují se z nich odumřelé spermie, nečistoty a toxiny. Pokud by tyto látky ve varlatech dlouhodobě zůstávaly, mohly by ohrozit jejich zdraví.

Při masáži prostaty pomohou erotické hračky
Další variantou prokrvení prostaty je cílená masáž prostaty. Ideální je poloha v leže na zádech, což je pro muže nejpohodlnější. Vzhledem k tomu, že masáž probíhá přes konečník, je vhodné použít lubrikační gel, neboť sliznice konečníku nevylučuje přirozený sekret. Masáž prostaty by podle odborníků měla probíhat pravidelně dvakrát měsíčně. Díky tomu se muži naučí znát strukturu prostaty a zaznamenají každou malou změnu. Masáž může provádět muž sám nebo s partnerkou anebo speciálně určenými sexuálními pomůckami. „K masáži prostaty jsou ideální speciálně tvarované anální kolíky, anální dilda a vibrátory na stimulaci prostaty. Masáž prostaty může navíc u mužů vyvolat nejintenzivnější orgasmus vůbec. Chce to trochu cviku, praxe a odhodit stud i zábrany,“ uvádí Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který v tuzemsku testuje a prodává erotické pomůcky. „Vzhledem k tomu, že na trhu existuje spoustu pomůcek, je třeba si důkladně vybrat ty správné. Proto je vhodné se poradit s odborníky, shlédnout názorná videa, testy či recenze,“ dodává Durčák.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13884″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“374″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Správné samovyšetření varlat probíhá okem i prohmatem
Cílem samovyšetření je správným způsobem vizuálně i prohmatem zkontrolovat šourek a zjistit, zda není něco v nepořádku. Zdravá varlata mají přirozenou velikost, objem a barvu kůže. Nejsou tedy například zarudlá, nepřiměřeně tmavá, napjatá či zvětšená oproti předchozímu samovyšetření. Prohmatem oběma rukama by měl muž následně zjistit, zda se uvnitř varlat nevyskytují hrbolky, boule, tvrdé části, zatuhnutí či nepravidelnosti povrchu. Samovyšetření by mělo probíhat alespoň jednou měsíčně po dobu zhruba 5 minut.

Hygienu provádějte proudem vody
Nezanedbatelnou součástí péče o pohlaví je také správná hygiena. Pokožka penisu patří mezi velmi pohostinné prostředí pro zachycení a množení nejrůznějších bakterií. Studie Translation Genomics Research Institutu v USA odhalila, že na povrchu penisu sídlí až 42 druhů mikroorganismů. Na místě je proto pravidelná očista. Při ní se však nedoporučuje používat mýdlo, které je pro citlivou pokožku přirození příliš agresivní. Mohlo by navíc odstranit veškeré bakterie včetně těch pozitivních, a připravit místo pro ještě nebezpečnější mikroby. V rámci každodenní hygieny tak stačí proud vlažné či teplé vody.

Zdravý životní styl bez těsného prádla a tuků
Na zdraví mužských pohlavních orgánů má prokazatelný vliv i životní styl, který zahrnuje vhodné stravování, ale i například oblečení. Pokud nosíte těsné spodní prádlo, ohrožujete tím kvalitu spermií. Jim totiž svědčí spíše chladnější teplota okolo 32 °C. „Na zdraví penisu má negativní vliv také obezita, která snižuje produkci testosteronu. Ten se v extrémních případech může proměnit v ženský hormon estrogen. Nestřídmý jídelníček zase vnáší do krevních cév jedovaté látky, což se nepříznivě projevuje na kvalitě erekce. Podobný efekt má také zvýšený stres a kouření cigaret, které cévy zužují a do penisu se tak dostává méně krve,” vysvětluje Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13885″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“449″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Kdo podporuje Moveber?
Sluší bankéřům knír? Podaří se tento rok bance obhájit prvenství a vybrat na prevenci rakoviny prostaty a varlat více než minulý rok? Jak to vypadá, když banka své síly spojí s kampaní #prsakoule? Na zdraví záleží nejvíce. Ale ne každá banka má koule o rakovině prostaty mluvit a podpořit prevenci jak u svých zaměstnanců, tak veřejně.  Sberbank ano, a proto startuje druhý ročník akce Movember.  Minulý rok se Sberbank poprvé zapojila do celosvětového hnutí Movember, který podporuje mužské zdraví tím, že bojuje proti rakovině prostaty a varlat. Finanční sbírka Sberbank dosáhla téměř 70 tisíc korun a překonala příspěvky všech ostatních českých bank. I tento rok banka věnuje hnutí Movember veškeré finanční prostředky, které budou v průběhu listopadu připsány Nadačnímu fondu Sberbank. Účast se totiž vyplatila. Z všech celkových výtěžků v České republice hnutí Movember podpořilo nákup nejmodernějšího ultrazvukového přístroje pro diagnostiku rakoviny prostaty pro špičkové urologické pracoviště v Praze – Motole. 

Do letošní sbírky se mohou zapojit také klienti všech poboček tím, že si na pobočkách ve prospěch fondu „koupí“ kníraté drobnosti. I na dobročinnosti se dá pochutnat, kromě klasických předmětů s kníry na klienty vybraných poboček čekají vlastnoručně upečené domácí kníry od Mo- sisters z řad bankéřek. „Bank made“ kníraté cukroví bude na prodej i  pro osazenstvo kancelářských budov Sberbank v Praze a v Brně.

Ve Sberbank to u sbírky peněz nekončí!  Na všechny příznivce dobročinných knírů čeká spousta dalších aktivit. Tento ročník totiž banka spojila své kníraté aktivity s kampaní #prsakoule „Šahám si na ně každý měsíc“, která se úspěšně zabývá prevencí rakoviny. Zaměstnanci a příznivci banky se na workshopech #prsakoule seznámí s tím, jak včas rozpoznat rakovinu a jaká je správná technika samovyšetřování např. varlat nebo prsou.

Listopad bude také měsícem sportu a pohybu
Knír jako symbol hnutí Movember sice každému nesluší, ale dá s ním vyhrát v soutěži o „Nejkníratější selfie“, kterou Sberbank počátkem listopadu vyhlašuje na svém facebooku. Každý, kdo zašle selfie s knírem nebo tematikou Movember, bude zařazen soutěže o 10 cen. Vítězi se stanou ti, kteří nasbírají nejvíce lajků. Sberbank Movembrem žije, do akce se zapojuje i nejvyšší vedení banky. „Movember jsem si osobně oblíbil již před několika lety. Mluvit o zdraví a udělat něco pro zdraví, má velký smysl. Přesně podle celosvětového motta Movember poznej – předejdi- pomoz se ve Sberbank zapojujeme již podruhé a moc nás to baví,“ uvádí Jiří Antoš, aktivní Mo brother a člen představenstva odpovědný za retail.

Zdroj: Růžový slon a Sberbank

Komentáře