Kultura nemusí být drahá, vyražte na akci ve vašem okolí

Využijte příležistosti a najděte si akci ve svém okolí…

Kino, divadlo, galerie či nějaký koncert? Vrhnout se do víru kulturního života je snazší, než by se mohlo zdát. Mnoho z nás se ale často vymlouvá, že na kulturu nemá čas nebo že se v jejich okolí nic neděje, a není tedy kam vyrazit. Jak ale ukázal průzkum Poštovní spořitelny, není to tak úplně pravda! Více než dvě třetiny Čechů jsou spokojeny s dostupností kulturního vyžití, které se jim nabízí. Jen ale tyto příležitosti dostatečně nevyužívají. Vzpomenete si, kdy vás partner vyvedl do společnosti naposledy?

„Zajdeme do kina na ten nový film?“ „Ale jo, někdy…“ takový dialog byste v mnoha českých domácnostech mohli slyšet docela často. Jenže „někdy“ se často změní na „nikdy“, a náš kulturní život tak pomalu ale jistě umírá. Z rychlého průzkumu Poštovní spořitelny, totiž vyplývá, že nejvíce z nás navštěvuje kulturní akce pouze jednou až třikrát do roka. „Tuto statistiku ale ovlivňují senioři a mladé rodiny s dětmi, tedy skupiny, které obvykle bohatým kulturním životem nežijí. Zejména kvůli omezenému rozpočtu a nutnosti zařídit si hlídání,“ komentuje Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery/Poštovní spořitelny.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10658″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Martina Slavíková

Alespoň jednou za měsíc však zajde do divadla či na výstavu třetina z nás. Několikrát za měsíc si kulturní akce vychutná pouze minorita diskutujících. „S přítelem chodíme do kina skoro každý týden a většinou bývá plno. Je to ale v podstatě náš jediný výdaj za kulturu. Divadla nebo muzea nenavštěvujeme,“ říká Denisa Brožíková, třiadvacetiletá studentka z Prahy. Zajímavé je ale to, že kino, jak by se mohlo zdát, rozhodně není nejnavštěvovanější kulturní institucí. Čechy nejvíce přitahují nemovité kulturní památky, jako jsou hrady a zámky. 

Akce zdarma jsou oblíbené
S kulturními památkami a turistickými atrakcemi jsou lidé nejvíce spokojeni v Praze (86 %). S velikostí města se pak spokojenost obyvatel snižuje. I na vesnici však dosahuje 67 %. Hlavně během léta se kultura často šíří i do ulic. Akce pod širým nebem bývají často volně přístupné všem kolemjdoucím. Mnoho lidí také lákají příležitosti podívat se tam, kde bývá obvykle zavřeno nebo kam je omezený přístup. Akce typu Noc muzeí, Noc kostelů či Open House tak každoročně sklízí velký úspěch.

Roční rozpočet na kulturní akce u téměř poloviny respondentů nepřesáhne 1 000 Kč, třetina utratí za vstupenky a abonentky do 5 000 Kč za rok. Desetina dotázaných utratí za kulturu přes 5 000 Kč, stejný počet lidí ale za kulturu neplatí nic – buď se dovedou ve svém životě bez kulturních akcí obejít, nebo navštěvují jen ty, které jsou zdarma.

Nejčastějšími návštěvníky kulturních akcí jsou studenti a mladí pracující. První jmenovaná skupina se snaží maximálně uplatnit studentské slevy. Akce tak mají za nižší vstupné, nebo zcela zdarma. Mladí lidé, kteří už mají stálé zaměstnání, mají obvykle větší finanční možnosti, a mohou si dovolit i častější koncerty známých světových interpretů. Naopak senioři si kulturu podle svého vkusu dopřejí spíše výjimečně. Z průzkumu totiž vyplynulo, že nejčastěji chodí na dětské akce se svými vnoučaty.

Komentáře