Kulturní podzim v Düsseldorfu

Německý Düsseldorf je městem kultury: najdeme zde 26 muzeí a více než 100 galerií. Díky aktivní umělecké scéně město neustále nabízí mnoho výstav, festivalů a dalších událostí. Sychravé podzimní dny přímo zvou k návštěvě některé z nich.

Düsseldorf žije uměním ve všech podobách, ať je to hudba, balet, divadlo, literatura či výtvarné umění. Místní Akademii umění proslavili v polovině 19. století malíři düsseldorfské školy věnující se krajinomalbě. Ve 20. století zde potom vznikla známá fotografická škola, jejímž hlavním tématem byla industriální krajina. Zajímavostí je, že fotografie absolventa düsseldorfské akademie Andrease Gurského s názvem Rýn II je vůbec nejdražší vydraženou fotografií na světě.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26896″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“402″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Düsseldorfu se řadí Museum Kunstpalast, které v impozantním komplexu budov Ehrenhof vystavuje díla od starých mistrů po modernu. Sousedící NRW-Forum se zaměřuje na soudobá díla. Na umění 20. století se specializuje Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen. Část sbírky nazvaná K20 v moderní budově na náměstí Grabbeplatz se věnuje hlavně modernímu malířství. Sbírka současného umění K21 sídlí v někdejší budově zemského parlamentu zastřešené nepřehlédnutelnou skleněnou kupolí. Galerie KIT (Kunst im Tunnel) u rýnské promenády pak vznikla v bývalém silničním tunelu.

Co na podzim v Düsseldorfu nevynechat:
Festival New Fall, 16. – 19. 11. 2017, různé scény
New Fall je hudební festival zaměřený na žánry indie, pop a elektronickou hudbu. Koná se každoročně již od roku 2011. Na letošním ročníku vystoupí například Glen Hansard, Tom Odell, William Fitzsimmons nebo Little Dragon. Vedle Düsseldorfu se druhá část festivalu ve stejném termínu odehrává také ve Stuttgartu.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26893″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Výstava Jan Fišar: Sklo je krásné a nebezpečné, 10. 11. 2017 – 4. 3. 2018, Kunstpalast Düsseldorf
Muzeum skla Hentrich, součást muzea Kunstpalast, získalo od sběratelky Frauke Thole sbírku 27 prací českého sochaře Jana Fišara (1933–2010). Ten od počátku své umělecké dráhy pracoval s nejrůznějšími materiály – bronzem, dřevem, keramikou i kamenem. Sklem se začal zabývat až v šedesátých letech díky spolupráci se Stanislavem Libenským a Jaroslavou Brychtovou na světové výstavě v Montrealu 1967. V dalších letech se sklo stalo Fišarovým hlavním, téměř výlučným materiálem. Muzeum skla Hentrich nyní představí výběr ze čtyřiceti let díla tohoto význačného umělce. Vernisáž proběhne 9. listopadu v 19 hodin.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26900″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“416″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Düsseldorfský mezinárodní festival varhanní hudby, 29. 9. 2017 – 6. 11. 2017, různé scény
Festival se od svého zrodu v roce 2006 vyvinul v událost, která svým významem daleko přesahuje hranice města i celé země. Na 25 místech se uskuteční přes 60 akcí spojených s varhanami, festival každoročně přiláká více než 10 tisíc návštěvníků. Cílem organizátorů je představit různorodé možnosti „královského nástroje“ a zaujmout široké publikum včetně dětí a mládeže. Program se dělí do šesti kategorií: klasika, moderna, jazz, cross, folk a rodinné koncerty. Düsseldorf je pro takový festival ideální, ve městě se nachází kolem 200 těchto nástrojů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26895″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Herní festival Next Level – Festival for Games 2017, 10. – 12. 11. 2017, NRW-Forum Düsseldorf
Počítačové hry se rozšiřují do všech vrstev společnosti a všech generací. Jak se budou hry dále vyvíjet a jaký je jejich potenciál, který zatím nevidíme? Jakou mají hry pozici v umění, kultuře a společnosti? Jakou mají počítačové hry budoucnost jako vzdělávací prostředek? Jak těžké je stát se tvůrcem her? Všem těmto otázkám se bude věnovat festival Next Level. Představí nejnovější hry a současné trendy v oboru, nabídne interaktivní umělecké instalace i přednášky a tvůrčí dílny.

Tipy:
• Aktuální informace o kulturní nabídce ve městě přináší web www.art-in-duesseldorf.de.
• Prohlídku města zaměřenou na umění lze objednat na www.duesseldorf-tourismus.de.
• Prahu s Düsseldorfem spojuje přímá letecká linka společnosti Eurowings. Let trvá jen něco přes hodinu. Letenky lze zarezervovat na www.eurowings.com.

Komentáře