Letošní Beethovenfest v Bonnu připomene velké světové revoluce

Už tradičně se v Bonnu během září koná festival na oslavu velikána vážné hudby Ludwiga van Beethovena, který se právě v tomto městě v roce 1770 narodil. Letošní Beethovenfest se bude konat od 9. září do 9. října a slavnostně ho zahájí vystoupení houslistky Hilary Hahn a České filharmonie pod taktovkou dirigenta Jiřího Bělohlávka. Společně zahrají díla Mozarta, Ligetiho, Ullmana a Dvořáka.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10125″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“395″}}]]

Jiří Bělohlávek

Letošní ročník bude ve znamení revolucí, konkrétně tedy francouzské a ruské. Ty budou ústředními motivy propojujícími celý festival. Důraz bude kladen jak na autory, kteří ve svých dílech reagují na tyto dvě historické etapy, tak na téma revoluce v hudbě. Celkem během jednoho měsíce proběhne 59 koncertů. Kromě nich se mohou návštěvníci těšit i na doprovodný program v podobě výstav, přednášek, filmových promítání nebo workshopů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10126″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Beethovenfest má také jednu netradiční specialitu. Každý rok pořadatelé festivalu pověří jednoho evropského hudebního skladatele, aby zkomponoval originální skladbu vycházející z jakéhokoli díla Ludwiga van Beethovena. Pro letošek byl vybrán francouzský skladatel Hughes Dufourt, který připravil skladbu s názvem Prvotní zvuk. Jako východisko mu posloužila Beethovenova Eroica.
Během festivalu se veřejnosti dvakrát představí Ural Philharmonic Orchestra v čele s dirigentem Dmitryem Lissem. Na prvním koncertu zazní hned dvě verze Promethea od Ludwiga van Beethovena a Alexandra Skrijabina nebo méně známá Kantáta k 20. výročí Říjnové revoluce od Sergeje Prokofjeva. Druhý koncert pak návštěvníkům přinese například Rachmaninův Klavírní koncert č. 3. Kromě toho během večera pianista Boris Berezovsky vystoupí s dvanácti Chopinovými etudami, včetně jeho „Revoluční etudy“.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10127″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Francouzskou revoluci připomene jednak Orchestre National du Capitole de Toulouse pod vedením Tugana Sochijeva, který zahraje Fantastickou symfonii Hectora Berlioze společně s Beethovenovým Klavírním koncertem č. 5. Orchestr Les Siècles, který vede François-Xavier Roth, načrtne souvislost mezi Étienne-Nicolas Méhul komponujícím právě v období francouzské revoluce a Ludwigem van Beethovenem s jeho Symfonií č. 5 (která je známá pod názvem „Osudová“). A Mahler Chamber Orchestra na svém koncertu pod vedením vycházející hvězdy Teodora Currentzise zase připomíná Napoleonovu éru – ať už dílem Beethovena nebo Ódou na Napoleona od Arnolda Schönberga.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10131″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“286″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Koncerty proběhnou celkem na 25 místech v Bonnu a okolí. Mezi nimi jsou kromě koncertních hal také kostely, hrady, kanceláře, muzea, bývalé budovy parlamentu nebo historické průmyslové haly.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10128″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“319″}}]]

Beethovenův dům

Dům v ulici Bonngasse číslo popisné 20, v němž se Ludwig van Beethoven v roce 1770 narodil, je jedinou rodinnou residencí v Bonnu, která byla zachována v původním stavu. Od roku 1893 slouží jako muzeum, které představuje největší Beethovenovu sbírku na světě. Dědeček Ludwiga van Beethovena přišel do Bonnu z Mechelnu v Brabantu. V roce 1733 přijal místo hráče na basu a v roce 1761 se stal ředitelem dvorního orchestru. Beethovenův tatínek Johann byl dvorním tenorem a mladý Beethoven se už ve svých třinácti letech stal druhým dvorním varhaníkem. V roce 1792 se z Bonnu přestěhoval do Vídně. Tehdy ještě netušil, že se do Bonnu již nevrátí. V Beethovenově domě se nachází Síň komorní hudby, která má díky nádhernému interiéru a vynikající akustice věhlas jedné z nejkrásnějších koncertních hal.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10132″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“391″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Informace o Bonnu a Beethovenově domu na http://www.bonn-region.dea www.beethoven-haus-bonn.de

Tip:
Do Bonnu se nejlépe dostanete letecky se společností Eurowings, která zajišťuje přímé lety z Prahy. Cesta trvá jen necelou hodinku, letenky můžete rezervovat na internetových stránkách .
Letecká společnost Eurowings létá za příznivé ceny z letišť Kolín nad Rýnem/Bonn, Stuttgart, Berlín – Tegel, Hamburk, Hannover, Düsseldorf a Dortmund do více než 130 destinací v Evropě, Izraeli a Severní Africe, ale i do exotických destinací jako je Mexiko, Dominikánská republika, Kuba, Thajsko nebo Dubaj. Se třemi tarify BEST, SMART a BASIC si můžete  sestavit individuální balíček od letu bez dalších služeb až po nejkvalitnější nabídky letů, které jsou v současné době dostupné v rámci evropských leteckých nízkonákladových spojů.

.

Komentáře