Madeira – Ostrov orchidejí a vína

Reklama

Loni bylo Portugalsko vyhlášeno nejoblíbenější cestovatelskou destinací Evropy a ostrov Madeira ještě předtím dokonce získal turistického Oscara. To už je dost velké lákadlo, abyste se vydali právě tam.

Na světě totiž existuje jen málo míst, kde je na tak malé ploše soustředěno kolik krásy. Madeira kvete po celý rok, desítky druhů orchidejí tu rostou na lukách jako u nás kopretiny, je plná exotických barev, zeleně a slunce. Budete se tam už teď cítit jako v máji, zvlášť pokud máte rádi toulky rozkvetlou přírodou. A jaro tam jede na plné pecky i v době, kdy u nás prožíváme mrazivou zimu. Barvitý karneval, jímž vždy v únoru žije celý ostrov, už sice neuvidíte, zato můžete obdivovat třeba Květinový festival, který se koná na přelomu dubna a května a opravdu stojí zato.

Vzhůru na túru
Ostrov sopečného původu je jen 57 km dlouhý a 22 km široký, ale míst, která vás tam okouzlí, je celá řada. Pokud chcete Madeiru opravdu poznat, nezůstávejte jenom v hlavním městě Funchal. Vydejte se do hornatého vnitrozemí, kde objevíte turistické stezky podél zavlažovacích kanálů, které jsou vytesány do skal. Říká se jim levadas, ostrov je jimi doslova protkán, jsou kratší i delší a neunavíte se na nich prudkým stoupáním a klesáním, protože vedou skoro po rovině. Pokud ovšem toužíte po vrcholech s výhledem do dálek, vydejte se na horské chodníky veredas – třeba na túru, jež spojuje dvě nejvyšší hory Madeiry Pico Arrieiro (1817 m) a Pico Ruivo (1861).

Sáňkování bez sněhu
Bohatství madeirské flóry ale můžete obdivovat i ve Funchalu. Kousek nad městem se tyčí hora Monte, kam se dostanete lanovkou, a kousek od ní je vchod do nádherné zahrady Jardim Tropical Monte Palace. A když už budete tady, zajděte i do bílého kostela Nossa Senhora do Monte, kde je pohřben poslední habsburský císař Karel I., který se na Madeiru uchýlil s celou rodinou po rozpadu monarchie. Dolů do města se pak nevracejte lanovkou, ale vyzkoušejte místní atrakci – jízdu v proutěných saních zvaných carrinho po dost strmé asfaltové silničce. Řídí je dvojice mužů ve slamáčcích a je to zábavný i vzrušující zážitek. A určitě navštivte také skvěle zásobený trh Mercado dos Lavradores s nepřeberným množstvím zeleniny, tropického ovoce, z nichž mnohé druhy uvidíte poprvé, a s čerstvými rybami a dary moře. Na pultech leží i espadas, což jsou černé či stříbřité úhořovité potvůrky s ostrými zuby, které se vyskytují pouze v místních hlubokých vodách a jejichž masíčko je skutečnou delikatesou.

Za vodou i za vínem
Za návštěvu stojí také malebný přístav Camara de Lobos, z něhož už to není daleko na nejvyšší evropský útes Cabo Girao. Pokud zatoužíte po neobvyklém koupání, vydejte se k lávovým jezírkům s křišťálovou vodou v Porto Moniz na západě Madeiry, ale ten pravý zážitek z plavání v Atlantiku vám nabídne nedaleký ostrov Porto Santo s nádhernou písečnou pláží. Nejlépe se tam dostanete lodí Lobo Marinho, která ráno vyplouvá z přístavu ve Funchalu a večer se můžete vrátit. A pak vyražte do některé z místních vináren či sklípků a ochutnejte opojné zlatavé víno, které se vyrábí v madeirských hroznů. Nese jméno tohoto nádherného ostrova, jenž vás chytne za srdce a už nepustí, takže se sem budete chtít vrátit.

Pár rad na cestu
Přímo do Funchalu v sezoně míří charterové lety, nebo tam společnost TAP Portugal létá z Prahy s přestupem v Lisabonu.
Specialistou na Madeiru je cestovní kancelář FIRO-tour.
Čas se posouvá a hodinu zpět (více na www.visitmadeira.pt).
Můžete se půjčit auto nebo cestovat žlutými autobusy, které objíždějí nejzajímavější místa na ostrově.
Když bude klidné moře, vydejte se na člunu pozorovat delfíny a velryby.
Orchideje je možné si koupit a odvézt jako dárek domů, ale musejí být speciálně zabalené, nikoliv natrhané na louce. Prodávají se též na letišti, nejoblíbenější jsou oranžové strelície.

Foto: Madeira Tourism, autorka Text: Michaela Vaňková

Komentáře