Máte alergii na někoho z vašeho okolí? Nehledejte chybu v něm!

Reklama

V dnešní době se potýkáme stále více s alergií na přírodu, dostáváme na to prášky, kapky, spreje. Sotva vyjdeme od doktora, už se spustí rýma, i když zrovna ani žádná alergie být nemá.

Začínají se objevovat případy, kdy se člověku spustí rýma nebo má jiné zdravotní příznaky, i když má averzi k nějakému člověku. Budeme snad za chvilku brát prášky i na alergii na člověka? Umíte si představit, že budete mít alergii na svého šéfa a přijdete s doporučením od lékaře, že ho nesmíte vídat, protože na to máte papír? Že vám způsobuje alergickou reakci a musíte pak brát prášky?   vždyť je jedno jestli je to příroda nebo člověk, obojí je stejné. A ať to chceme slyšet nebo ne, většina alergií je psychického původu a tak by se člověk měl raději pokusit pracovat sám na sobě.

Zrcadlo
Také se může stát, že máme na někoho averzi proto, že je v určitém smyslu naším zrcadlem. Pak je třeba se podívat upřímně do sebe, co s námi má společného. A jakmile na to přijdete, averze mizí. Do života nám nepřichází lidé náhodně, ale proto, aby nám pomohli ať už s dodáním síly, radosti nebo proto, že se máme naučit něco v sobě. Obě varianty jsou správné, záleží jen na vás, jak je uchopíte.

Averze například v práci
Máte kolegu, který se umí prosadit, vyšvihnout před šéfem, je sebejistý až na půdu a vy ho nemůžete ani vystát? Už jen když ho vidíte, cítíte kudlu v kapse a vaše srdce bije rychleji…. Zkuste se podívat do sebe, opravdově bez předsudků. Může to být náznak toho, že byste potřebovali trochu více sebevědomí, odhodit skromnost a umět se lépe prosadit. Nebo tam také někde v sobě místo sebevědomí máte nezpracované ego?

Neposuzujte, neodsuzujte
Potkáte člověka a máte chuť ho posuzovat nebo dokonce odsuzovat za něco co udělal nebo jak se chová a je to u vás na denním pořádku? Pak nejenže ztrácíte spoustu energie, ale navíc, když vás dotyčný začne svojí povahou nebo svými skutky rozčilovat, může se stát, že o něm budete přemýšlet celý den. A ta negativní energie se ještě více znásobí a vy zjistíte, že jste čím dál tím více naštvaní a nevíte co s tím. Zaměřte se na sebe, a naučte se být empatičtí sami k sobě, pak budete empatičtí i k ostatním. Nikdy nevíte, co ten druhý zrovna prožívá, čím si prochází, co mu život dal do cesty, aby se sám něco naučil. Uvědomte si, že člověk, který je buďto naštvaný a pouští zlobu, nebo naopak nadmíru sebejistý, může jen mít masku a pod ní je vše jinak. Třeba neumí zacházet se svými pocity a v sobě se cítí ublížený a smutný. Akorát to neumí dávat najevo nebo dokonce o tom mluvit. Zkuste se podívat v životě na své zkušenosti, kolikrát se vám stalo to samé, i  když trochu v jiné podobě. Proto neposuzujte člověka dle toho, jak ho vidíte z venku, může to být úplně jinak, než vidíte na první pohled.

Pozitivní nálada jen tak na povrch
Už jste někdy potkali člověka, který se stále usmíval jak měsíček, vše bylo krásné a úžasné, nic mu nevadilo, měl náruč dokořán a jeho americký úsměv nikdy nemizel? Možná si přečetl knížky, kde vštěpují do hlavy, jak si každý den musí opakovat, jak je ten svět skvělý a vše je krásné, nádherné… Bohužel i tato metoda má stinné stránky. Jestli jste zatoužili být také takoví, zastavte se a zhluboka dýchejte. Můžete být jen sami sebou. Jen v tom je dokonalost. Nemusíte mít stále dobrou náladu, můžete být naštvaní, můžete cítit cokoliv. Je to lepší než si na něco hrát. Pravda pak ve stresu stejně vytryskne a okolí se diví, kde se v tom úžasném optimistovi berou tak negativní reakce. Jsou v něm jako v každém, jen dlouhým potlačováním vyrostly do nepříjemných rozměrů a musely ven. A u toho určitě být nechcete.   

Pozor na záchranáře
Žádný extrém není dobrý. Ani ten, když se snažíme lidem pomoci víc, než sami sobě, nebo lidi zbytečně zkoumat až přes příliš. Zbytečně nic neřešte. V jednoduchosti je krása. Pokud  cítíte, že vám někdo nesedí, tak s ním nemusíte trávit svůj čas. Váš čas i vaše energie jsou vzácnost a je dobré si to uvědomit a tak s nimi také nakládat. Vy nejlépe víte, co je správné. Kteří lidi vám sedí a nesedí, se kterými se chcete a se kterými se nechcete stýkat. Dejte na svou intuici a pocit a dle toho postupujte. Budete se cítit svobodnější a šťastnější. Záleží jen na vás, jestli si necháte kazit den někým jiným nebo se rozhodnete, že si den prožijete dle svých představ.

Denisa Linhartová
Od roku 1999 působí jako kouč osobního rozvoje, sebeuvědomění, výcviku relaxačních a meditačních technik. Poskytuje individuální konzultace, ve kterých se zaměřuje na nalezení podstaty problému, nalezení skrytého potenciálu a jeho využití a neopakování chyb z minulosti. Vede skupinové kurzy relaxačních a meditačních technik a je zakladatelkou projektu relaxačních her pro děti.
 
Zdroj: www.denisalinhartova.cz

Komentáře