Město svatých i hříšníků. To je Řím!

Reklama

Už ve starověku vedly všechny cesty do Říma a dodnes sem míří nejen zbožní poutníci, ale také miliony turistů ze všech končin světa. První dojem z Říma je ohromující. Je nejen nádherný a výstavný, ale také neuvěřitelně rozlehlý. Tisíciletá historie však tvoří jeho kouzlo jen z poloviny. Moderní Řím totiž pulzuje bouřlivým životním rytmem od rána do noci a zdá se, že nikdy nespí.

Setkání s antikou
Pokud se nechcete na každém kroku prodírat zástupy věřících, rozhodně do Říma nejezděte o Velikonocích. Pozdní jaro je nicméně tím nejkrásnějším obdobím, protože hlavní město Itálie ještě nesužují letní vedra, a všechno je v plném květu. Pokud se však z návštěvy věčného města nechcete vrátit úplně uchození, budete si muset vybrat, jakému Římu dáte přednost. Při první návštěvě se prostě všechno stihnout nedá. Chcete poznat antický Řím? Tak to se vydejte nejprve do Kolosea, jehož otevření v roce 80 po Kristu provázely monstrózní hry. Fascinující rozměry této starověké arény doceníte teprve ve chvíli, kdy vystoupáte po příkrých schodech a pohlédnete dolů na odkryté podzemí, odkud přicházeli gladiátoři a vbíhaly divoké šelmy. Kousek odtud se rozkládá jeden ze sedmi římských pahorků Palatin, kde si stavěli vily římští císaři a patricijové. Via Sacra neboli Svatá cesta vede od Konstantinova oblouku k Foru Romanu, což je pole s nejslavnějšími ruinami na světě. Jedinečný je též Neronův Zlatý dům, jehož podzemní část byla po letech archeologického výzkumu zpřístupněna veřejnosti. Pak už vám do antického diadému budou chybět „jenom“ Caracallovy lázně, Kapitol, Pantheon a katakomby na Via Appia Antica.
 
Piazza neboli náměstí
Jenže Řím, to je také renesanční a barokní nádhera desítek kostelů a půvabných náměstí se zurčícími fontánami. Piazza je nedílnou součástí římského života. Tady se korzuje, spěchá i flirtuje, prodává i nakupuje a odpočívá při šálku kávy. K nejkrásnějším římským náměstím patří Navona, Colonna, del Popolo, Venezia s bělostným pomníkem Victora Emmanuella II. či Piazza di Spagna se známými Španělskými schody. Nejpůsobivější a největší však zůstává náměstí před bazilikou svatého Petra ve Vatikáně. Ani tento nejmenší stát světa s neuvěřitelně bohatými sbírkami, jež korunuje Michelangelova Sixtinská kaple, si rozhodně nestačíte prohlédnout za jediný den. Dalších muzeí a galerií je v Římě nepřeberně a to jste ještě neviděli Andělský hrad, nestrčili ruku do Úst pravdy a nenavštívili pitoreskní hřbitůvky, jako jsou teutonský ve Vatikánu či protestantský u Cestiovy pyramidy, kde je pohřben slavný anglický básník John Keats. Kdo jednou viděl nesmrtelný Řím, chce se vrátit, protože při každé další návštěvě v něm objeví něco nového.

Praktické rady
* Doprava v Římě je velmi dobře vyřešená, kromě metra tu funguje velice přehledný systém tramvají a autobusů.
* Kostely bývají přes poledne zavřené. Myslete na to, jak jste oblečeni – do baziliky sv. Petra vás rozhodně nepustí v šortkách nebo v minisukni  a v tričku s odhalenými rameny.
* Na prohlídku Kolosea si vyhraďte delší čas, protože už fronta na vstupenky bývá dlouhá.
* Do Zlatého domu císaře Nerona se vpouštějí jen skupiny s průvodcem, takže se může stát, že na vás dojde řada až za několik hodin.

Text a foto: Michaela Vaňková

Komentáře