Mezinárodní festival Cirkopolis představí nový rozměr novocirkusových technik

Reklama

Na pražském festivalu Cirkopolis zahraniční i čeští performeři předvedou, kam až lze posouvat fyzické i mentální hranice člověka. Pátý ročník mezinárodního festivalu zaměřeného na nový cirkus a jeho přesahy do ostatních uměleckých žánrů se letos odehraje na scéně PONEC – divadlo pro tanec a Paláce Akropolis, který akci pořádá společně s CIRQUEON-Centrum pro nový cirkus. Umělecký cyklus startuje v sobotu 11. února a potrvá do 17. 2. 2018.

Akrobat a žonglér Hisashi Watanabe z Japonska, akrobatické duo Circus Katoen z Nizozemska a Belgie nebo multižánrový umělec Jonathan Guichard vystoupí v první půlce února na pražských scénách a rozvíří tak tradiční představy o podobě cirkusového vystoupení. „Dramaturgicky se opět vydáváme na pomezí žánrů živého umění a nového cirkusu. Cirkus a choreografické dílo, cirkus a performance, cirkus a sound design. Přivážíme ojedinělé osobnosti i mladé tvůrce a jsem moc rád, že ne pouze z Mekky nového cirkusu z Francie, ale také z Německa, Holandska a z dalekého Japonska, “ říká Petr Boháč, divadelní dramaturg Paláce Akropolis.

Jako první ze zahraničních interpretů předstoupí před publikum v Paláci Akropolis mistr současného žonglování Stefan Sing s představením Entropía. Z 99 bílých míčků staví náhodné figury, které skrývají vlastní význam a krásu, aby vzápětí mohly zaniknout. Další interpret Rémi Luchez představí pouze za pomoci lana a čtyř kusů dřeva neotřelý přístup k akrobatickému divadlu. „Rémi je pro mne dramaturgickým úlovkem roku 2018. Šest let jsem se ho snažila do Prahy pozvat a jsem ráda, že konečně naše pozvání přijal. Jeho něžná manipulace s divákem a charakter, který přivádí na jeviště, pobaví a uchvátí zároveň. Nečekejte velkolepou cirkusovou show, ale intimní obrovský zážitek,“ Šárka Maršíková, ředitelka CIRQUEONu.

V druhé polovině festivalu okouzlí české publikum svou akrobatickou flexibilitou i žonglováním Hisashi Watanabe z Japonska. Hisashi působí v Evropě jako zjevení. Jeho nadlidské fyzické výkony, které s lehkostí a unikátní japonskou estetikou přináší nejen v představení Inverted tree na diváky, jsou skutečným zážitkem.

Ve hře mladého uměleckého dua Circus Katoen zase hraje zásadní roli hmotnost, a tak za pomoci 18 těžkých pytlů groteskním způsobem zkoumají aspekty fyzické práce a toho, co se dá „unést“ v každém slova smyslu. Jsou nejmladšími interprety festivalu, ale již zaujali porotu CircusNext. Dále na festivalu vystoupí Cie H.M.G propojující v představení 3D tanec s akrobacií a zvukovými experimenty.

Notnou dávkou černého humoru festival obohatí také čeští interpreti Bratři v tricku, jejichž představení Funus je součástí programu na Jatka 78. K zamyšlení nad chybami diváky dovede nejnovější hra Víta Nezvala s názvem Chyba. Představení čtveřice performerů velice silně zarezonovalo mezi odbornou veřejností. Do dramaturgie festivalu zapadá především svojí mezižánrovostí. Nebojí se improvizací a všech „chyb“, které mohou nastat.

Závěr festivalu bude patřit v Paláci Akropolis Circus battlu. Na takto neobvyklý formát, ve kterém vystoupí nejlepší performeři nového cirkusu, se u nás diváci mohou těšit vůbec poprvé.

Kompletní seznam interpretů a program festivalu Cirkopolis je k dispozici na stránkách www.cirkopolis.cz. Cena za představení se pohybuje od 180 do 250 Kč a vstupenky je možné zakoupit v kavárně Paláce Akropolis na Praze 3, v PONEC-divadlo pro tanec, v síti GoOut nebo také online na stránkách festivalu.

Festival pořádá CIRQUEON– Centrum pro nový cirkus a Art Frame Palác Akropolis.

PROGRAM:
PALÁC AKROPOLIS

 1. 2. 20:00 Stefan Sing – Entropía (DE)
 2. 2. 20:00 Stefan Sing – Entropía (DE)
 3. 2. 18:00 Vít Neznal & kol – Chyba (CZ)
 4. 2. 18:00 Cie H.M.G – 3D (FR)
 5. 2. 18:00 Cie H.M.G – 3D (FR)
 6. 2. 18:00 Circus battle

 

PONEC – divadlo pro tanec

 1. 2. 18:00 Rémi Luchez – Miettes (FR)
 2. 2. 20:00 Rémi Luchez – Miettes (FR)
 3. 2. 20:00 Circus Katoen – Heavy as it goes (NL) + Hisashi Watanabe – Inverted Tree (JAP)
 4. 2. 20:00 Circus Katoen – Heavy as it goes (NL) + Hisashi Watanabe – Inverted Tree (JAP)

 

JATKA 78

 1. 2. 18:00 Bratři v tricku – Funus (CZ)

Zdroj: Cirkopolis

Komentáře