Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio

Reklama

Unikátní program a přehlídku toho nejlepšího z rozhlasové tvorby i program pro všechny věkové kategorie nabídne Prix Bohemia Radio.

Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio představí opět to nejlepší z rozhlasového dokumentu, dramatu a reportáže. Dějištěm festivalu a jeho 33. ročníku bude město Olomouc, přehlídka se uskuteční ve dnech 20. až 23. března 2017. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, po celou dobu festivalu bude Český rozhlas informovat posluchače přímo z centra dění.

„Poprvé se tato mezinárodní přehlídka rozhlasových pořadů a žánrů přesouvá na jaro, tak, aby mohla legitimně reflektovat rozhlasovou tvorbu za každý kalendářní rok. Změnou termínu zároveň vycházíme vstříc publiku a veřejnému životu ve městě Olomouci, které je pro své unikátní spojení starobylé památkové rezervace a moderního krajského města oblíbeným místem mezinárodních přehlídek, festivalů i konferencí. Věřím, že 33. ročník mezinárodní soutěžní přehlídky rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2017 bude mít opět úspěch, a přeji jeho návštěvníkům jako vždy co nejvíce zážitků při poslechu soutěžních příspěvků i v rámci doprovodných programů,“ uvedl ředitel festivalu Josef Podstata.

Ambicí festivalu je rozvíjet a sdílet rozhlasovou tvorbu veřejnoprávních médií v zemích střední Evropy s důrazem na členy Visegrádské čtyřky. Základním smyslem a posláním Prix Bohemia Radio je zvyšování kvality rozhlasové tvorby a prezentace veřejnoprávních médií zemí V4 jako institucí, které vytvářejí a šíří kulturní hodnoty.

„Propojení mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio a kultivované Olomouce byl výborný nápad. Už první olomoucký ročník probíhal díky organizačnímu výboru a otevřené náruče hanácké metropole bezchybně. Celá akce je v několika rovinách plná inspirací, a tak doufám, že na to přijdou i letošní zájemci a posluchači stanic Českého rozhlasu. Srdečně všechny zvu na veřejné poslechy v kategoriích Dokument, Reportáž a Drama, na následné diskuse s tvůrci a širokou nabídku doprovodných pořadů,“ uvedla Hana Maciuchová, která se i tento rok ujala role čestné prezidentky festivalu.

Soutěžní kategorie:
REPORTÁŽ (mezinárodní kategorie)
Soutěžit bude 13 příspěvků z pěti zemí. Odborná porota vybírala z celkového počtu 33 přihlášených reportáží v rámci Českého rozhlasu.

DOKUMENT
Soutěžit bude 8 příspěvků. Odborná porota vybírala z celkového počtu 33 přihlášených děl.

DRAMA
Soutěžit bude 5 příspěvků. Odborná porota vybírala z celkového počtu 18 přihlášených děl.

Při organizaci letošního ročníku se může Český rozhlas opřít o partnerství s veřejnoprávními vysílateli ze zemí tzv. V4 – jmenovitě Rozhlasem a Televizí Slovenska (RTVS), Polským rozhlasem a maďarským MTVA. Prix Bohemia Radio nabídne bohatý program odborné, ale i laické veřejnosti. Čtyři festivalové dny představí rozhlas v různých podobách s cílem oslovit posluchače všech věkových kategorií. Doprovodný program festivalu nabídne široké veřejnosti velký počet akcí na různých místech.

V pondělí 20. března mohou zájemci navštívit panelovou diskuzi: „Falešné zprávy – dezinformace, lži a propaganda“. Panelová diskuze s mezinárodní účastí se bude věnovat tématu zpravodajství a online prostředí. Odborníci v debatě odhalí dezinformační mechanismy a principy, také dopady a aktuálnost fenoménu tzv. „fakenews“.

Francouzský dokumentarista a performer Benoît Bories bude v úterý 21. března prezentovat svůj koncept zvukové paměti památek. Zvukově-hudební koláže instaluje přímo v interiérech vybraných budov a realizoval je zatím jen na dvou místech na světě. Na setkání v rámci 33. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio 2017 svůj koncept podrobně představí včetně zvukových ukázek.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“18377″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Pravidelná koncertní série Radia Wave uvede 22. března speciální koncert v olomouckém Jazz Tibet Clubu.  Vystoupí pražský producent Ondřej Holý, vystupující jako dné a kapela Deaths v čele s Igorem Brusem.

Tým Českého rozhlasu České Budějovice představí ve čtvrtek 23. března unikátní multimediální projekty Návod na zdraví a Návod na půlmaraton. Rozhlasový pořad vznikl ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou. Cílem bylo ukázat posluchačům cestu k lepší kondici i ve věku nad padesát let a připravit skupinu dobrovolníků na uběhnutí půlmaratonu. Prezentace představí průběh pořadu a všechny jeho přesahy.

Letošní ročník Festivalu Prix Bohemia Radio podpořil Mezinárodní visegrádský fond. Kompletní program festivalu, fotografie a zajímavosti lze nalézt na webové stránce prixbohemiaradio.cz.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“18378″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Rozhovor Edity Kudláčové, šéfky Kreativního HUBu ČRo o dokumentu Yusra plave o život….

Yusra plave o život
Osmnáctiletá Yusra odešla společně se sestrou ze Sýrie tzv. balkánskou cestou. Když se přeplněná loď pašeráků dostala do nesnází, skočila do vody a plavala tři a půl hodiny k řeckým břehům. Na srbsko-maďarských hranicích je potkala česká novinářka Magdalena Sodomková a začala s nimi na jejich cestě natáčet. Až v Berlíně zjistila, že Yusra je známá plavkyně ze Sýrie, a nakonec s ní odletěla i do Ria, kde se Yusra stala členkou olympijského týmu uprchlíků. Dokumentární série vznikla pro Český rozhlas Radiožurnál, převzala ji i britská stanice BBC.
 
Ta zpráva obletěla svět. 18letá Yusra prožila útěk ze Sýrie, a kvalifikovala se do Ria. O plavkyni se v tu chvíli zajímají světová média, pouze ČRo s ní ale může točit intimní svědectví. Šéfka Kreativního HUBu Edita Kudláčová líčí, čím rozhlasový dokument nadchl mekku vysílání.

Jak to vlastně celé začalo? 
Někdy v březnu mě oslovil šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan… Měl k dispozici unikátní nahrávky Magdalény Sodomkové, která dokumentovala Yusřin příběh. Dívka se vydala na cestu z rozbombardovaného Damašku, plula přes Egejské moře, a když se přeplněný člun porouchal, pomohla ho odtáhnout ke břehu. Magda se s ní potkala v Srbsku, v Maďarsku se schovávaly v polích, až došly do Berlína. Věděli jsme, že máme v ruce velké téma, které zaujme širší než české publikum.

Když jste ale oslovila BBC, ještě jste netušila, že Yusra Mardini poplave na olympiádě. 
Ne, britští kolegové byli stále na vážkách, do chvíle, kdy dívce olympijský výbor nabídl, aby reprezentovala uprchlíky jako členka Refugee Olympic Team. Potom ale maximálně urychlili procesy, které trvají měsíce, ujednali jsme smlouvu o koprodukci v řádu dní. Druhý mezník nastal, když náš dokument Yusra plave o život běžel v anglickém znění ve vysílání BBC Radio Four a BBC World Service.

Hlavní stanice mluveného slova a stanice mezinárodního vysílání vysílají pro desítky milionů posluchačů týdně. Nezatočila se vám z toho hlava?
Napjatě jsme čekali a těšili se, že to vyjde. A když jsme společně poslouchali, jak ve vysílání zaznělo, že příběh vymysleli a vytvořili lidé z ČRo, měli jsme obrovskou radost! Moc hezká pochvala za půlročním snažením.

Magdaléna Sodomková vytvořila tři díly dokumentu ve spolupráci s dramaturgyní Brit Jensen, která je zároveň spoluautorkou. BBC je vysílala ve dvoudílné anglické verzi. Bylo praktické režírovat ji online? 
Brit Jensen si dala se scénářem mravenčí práci, takže kolegové z BBC ho jen upravili tak, aby ze tří dílů vznikly dva. Připojili se k nám do studia po telefonu ze studia BBC v Londýně a snažili se Magdu vést tak, aby byl její projev maximálně spontánní, autentický. Bylo pro nás velmi zajímavé zažít, jak pracují, natočili oba díly velmi rychle, každý za dvě, tři hodiny. Troufám si říct, že pro Český rozhlas to byla vůbec první zkušenost, kdy vyráběl dokument na zakázku zahraničního média online a na dálku, naštěstí to díky nejnovější technologii není žádný problém.

Editor dokumentární redakce BBC John Gouide charakterizoval Yusřin příběh jako „globální výzvu“.
Dokumentaristé BBC vyžadovali přesah. Zpočátku nevěřili, že se mladá plavkyně kvalifikuje na olympiádu. A i když výbor her oslovil ji i dalších devět sportovců z různých koutů světa, zvažovali, jaký to má dopad na situaci v jejich zemích. Jestli Yusra není hvězda, která na chviličku vyletí.

A není?
Pokud se bude chtít dostat na olympiádu sama, čeká ji rozhodně náročný trénink, nebude už stačit, že „zachránila několik lidí“. Byla vytažena z komunity mnoha Syřanů, kteří se v uprchlických táborech v Berlíně snažili o azyl, aby vůbec mohli v zemi fungovat, a pro nás bude hodně zajímavé sledovat, jak se teď Yusra vrací zpátky. Jak vychází s rodinou, jaký má vztah se svojí sestrou Sárou, která s ní prožila celou anabázi, jenže se na ni zapomnělo. Zajímá nás, jakou má teď Yusra představu o životě, jak sláva dokáže ovlivnit člověka, kterého média vystřelí do výšin.

Jak to, že byl Český rozhlas jediný, kdo mohl v průběhu olympiády s Yusrou točit? Měla přeci na stole dvě stě nabídek z celého světa. 
Olympijský výbor i dívčin manažer dali přísné embargo, aby se mohla soustředit na výkon. Naše situace byla speciální, protože Magda natočila záznamy, které nikdo neměl. S Yusrou si vytvořila přátelský vztah, takže jí dívka pustila do soukromí. Nahrály velmi hezké intimní rozhovory o tom, jak prožívala celou cestu slávy, jak reflektuje svoji účast na hrách i jaký to má dopad na její rodinu. To jsou pro mě nejsilnější místa dokumentu, když vypráví, co na to tatínek, sestra… Byli jsme jediní, s kým tyhle věci v průběhu olympiády sdílela. 

Zdroj: prixbohemiaradio.cz

Komentáře