Místo koní běhají na trati lyžaři

Chcete si vyzkoušet lyžování v Praze? Žádný problém, vyražte do SkiParku Chuchle.

Bez ohledu na bídu posledních tří zim pokračuje už pošesté projekt SkiParku Chuchle. Po pátečním křtu (6.1.2017) olympijské vítězky a matky ideje Kateřiny Neumannové následuje první lednovou sobotu otevření areálu pro běžecké lyžování i s půjčovnou materiálu a školou na dostihovém závodišti v Praze 5.

„O víkendu má mrznout. Začneme kratším okruhem s vyšší vrstvou sněhu, aby déle vydržel, a podle podmínek ho budeme postupně prodlužovat. K dispozici máme i rolbu,“ říká Martin Dvořák, ředitel organizačního týmu, zajišťujícího provoz SkiParku.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15836″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Dvě sněžná děla funí už třetí noc a teď i den plnou kapacitu téměř 36 000 litrů vody za hodinu. Je k dispozici upravený zhruba třistametrový okruh na téměř půlmetrové vrstvě sněhu. „Začínáme sedmého ledna, snad nám sedmička přinese štěstí. Nemusí sněžit, jen když mrzne,“ usmívá se Kateřina Neumannová, která tu povede ve vybraných termínech sama lyžařské lekce ve škole, nesoucí její jméno.

Prioritou je především poskytnutí šance vyzkoušet si běh na lyžích dětem a začátečníkům. „Právě pro ně to děláme. Až tady se ukazuje, že mnozí z nich stojí na běžkách poprvé v životě,“ dodává Lukáš Herold, místostarosta Prahy 5.

V uplynulých letech tu však mohli trénovat i výkonnostní sportovci a dokonce se tady konaly i závody Pražského přeboru v běhu na lyžích, zimním triatlonu i kryathlonu. Budou i letos. Loni se lyžovalo sedm týdnů, přestože se bez mrazů mohl vyrábět umělý sníh pouze dvakrát. Pořadatelé však poctivě pracovali i s lopatami a proto si tu mohlo zalyžovat rekordních dvacet tisíc lidí. „Mám radost, že se do Chuchle naučili lidi chodit a mnoho dětí se tam poprvé mohlo postavit na běžky. Za to moc děkuju našemu týmu, který tam pracoval. Kdyby se mohlo lyžovat do dubna, pořád bychom měli plno, takový byl zájem,“ potěšilo Kateřinu Neumannovou. „Takový SkiPark nemá jiná metropole,“ oceňuje i Antonín Lébl, předseda výboru pro sport a volný čas zastupitelstva hlavního města Prahy.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15837″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Provozní doba bude nyní jako tradičně od 8 ráno až do 21 večer, kdy se jezdí za umělého osvětlení. Po celou dobu je otevřena šatna, půjčovna lyží, bot i hůlek, servis a bufet v teple tribuny. Lyžuje se jako v uplynulých letech zdarma díky podpoře magistrátu hlavního města Prahy a dostihovému závodišti Velká Chuchle. Městská část Praha 5 tu pod názvem Hurá na lyže zajišťuje výuku dětí ze základních škol.

Od časného rána se tu dají objednat individuální kursy běžeckého lyžování i pro seniory, školy si rezervují prostor a pozdě do večera se dá lyžovat i po práci. Až k závodišti jezdí autobusy MHD nebo vlak z centra Prahy, k dispozici je dostatek parkovacích ploch pro automobily.

Aktuální stav lyžařského okruhu můžete sledovat na webkameře na adrese www.skiparkchuchle.cz, další aktuality i na facebooku.

Komentáře