Moser podporuje mladé skláře z Čech i ciziny

Reklama

Do mezinárodní soutěže pro mladé skláře Junior Glass Ways se letos zapojila i karlovarská sklárna Moser, která jako partner soutěže nabídne výhercům příležitost vyzkoušet si ruční výrobu pod vedením sklářských mistrů. Vítězná díla mladých výtvarníků z Čech i ciziny vybere odborná porota v sobotu 3. března v sázavské sklářské huti František. Díla budou k vidění v rámci výstavy od neděle 4. března do pondělí 2. dubna v huti František.

Soutěž Junior Glass Ways je určena studentům všech typů a úrovní umělecko-průmyslových škol zaměřených na výtvarné zpracování a design skla. „Naším cílem je navázat na tradici sklářství v prostředí, kde je sklářské umění a řemeslo doma, a ukázat v mezinárodním kontextu vysokou úroveň sklářské tvorby nejmladší generace – sílu výtvarného pojetí a skvělé řemeslo,“ vysvětluje Jaroslav Polanecký, ředitel soutěž Junior Glass Ways. Devátý ročník soutěže se koná ve dvou věkových kategoriích. V mladší kategorii svá díla poměří studenti středních odborných škol. Starší kategorie je určena studentům vyšších odborných a vysokých škol. V každé kategorii jsou udělovány tři ceny. Dále je vyhlašován vítěz zvláštní ceny za řemeslnou kvalitu.

Vítězové si v Moseru vyzkouší tradiční ruční výrobu
Sklárna Moser podporuje začínají designéry a skláře pravidelně. Jako partner soutěže Junior Glass Ways nabídne vítězům obou kategorií týdenní stáž v karlovarské sklárně pod vedením nejlepších mistrů sklářského řemesla. „Mladí výtvarníci získají v Moseru nenahraditelné zkušenosti spojené se vzorováním na huti a konzultacemi se sklářskými mistry, kteří je nechají nahlédnout do celého procesu tradiční ruční výroby,“ popisuje průběh stáže Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel sklárny Moser a zakladatel tradiční soutěže pro mladé sklářské designéry Cena Ludwiga Mosera, v rámci které sklárna pomáhá prorazit novým talentům ve světě designu.

Výběr vítězných prací proběhne v sobotu 3. března v Centru sklářského umění Huť František v Sázavě. Odborná porota se skládá ze zkušených odborníků, kteří se aktivně angažují v oblasti umění. Porotě předsedá Petr Nový z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a nechybí ani umělecký ředitel sklárny Moser, Lukáš Jabůrek. Po slavnostním vyhlášení vítězů budou díla k vidění v rámci výstavy od neděle 4. března do pondělí 2. dubna v huti František.

Junior Glass Ways pravidelně ukazují vysokou úroveň tvorby nejmladší generace
Soutěže pro mladé skláře Junior Glass Ways se každoročně účastní desítky studentů z českých i zahraničních škol. Po osmi ročnících se soutěž stala respektovanou platformou pro mezinárodní setkávání studentů a pedagogů, výměnu zkušeností, názorů a pohledů na směřování a budoucnost sklářství jako oboru a odborné vzdělávání obecně.

O sklárně Moser
Sklárna Moser patří k nejstarším manufakturám v Evropě, jejichž věhlas je založen na dokonalém zvládnutí procesu ruční výroby, na originálním designu a mimořádné kvalitě výrobků. Každé umělecké dílo vycházející ze sklárny, ať už má podobu číše, vázy nebo mísy, je díky stoprocentní ruční výrobě originálem. Unikátem, za jehož vznikem stojí opravdoví lidé, kteří dokonale zvládli své řemeslné umění. Za každým moserovským produktem se tak skrývá kus jejich srdce, čas, který do něj vložili a jejich výjimečné schopnosti. Křišťál Moser svou nadčasovou uměleckou a užitnou hodnotou vytváří nezaměnitelný životní styl a je i výhodnou investiční příležitostí.

Zdroj: Moser

Komentáře