MUDr. Karel Urban: Mýty o plastických operacích

Reklama

V Česku se ročně provede přibližně 25 tisíc plastických operací. Zkušenosti s estetickými zákroky má téměř každý druhý Čech. Estetická medicína se stále těší velké popularitě, je nejjistější zárukou mladistvého vzhledu.

Tak jako vše je samozřejmě opředena mnoha mýty a předsudky. Ve většině případů má pozitivní vliv na ženské zdraví i psychiku. V současné době je velký tlak na udržení mladistvého vzhledu, atraktivní vzhled je synonymem úspěchu. Investice do svého zdraví a vzhledu je zároveň investicí do vaší duševní rovnováhy a sebevědomí, neboť image a zdraví je důležitou součástí nejen našeho osobního, ale i pracovního života. Samozřejmě velmi záleží na profesionalitě lékaře a i na jeho zkušenostech. My navštívili Kliniku Esthé v centru Prahy a vyzpovídali pro vás MUDr. Karla Urbana.

Jaké jsou nejčastější zákroky prováděné na plastických chirurgiích v České republice?
Spektrum zákroků je opravdu široké.  Záleží samozřejmě na věkové skupině pacientů, ale nejčastěji provádíme úpravy prsů (zvětšení, zmenšení, modelace), liposukce, operace obličeje, víček, nosu a operace břicha.

V čem je v posledních letech cítit v plastické chirurgii nejvýraznější vývoj?
Jako v jiných oblastech našeho života zasáhnul i plastickou chirurgii rozvoj moderních technologií. Ať se jedná o přístrojové vybavení (endoskopické přístroje, lasery, elektrokoagulace atd.), tak i materiály užívané v našem oboru se výrazně změnily. Tento vývoj způsobil v současné době i tendenci k méně invazivním výkonům.

Jsou plastické operace sezónní záležitostí? Je nevhodné podstoupit operaci například v letních měsících?
Roční období nemá zásadní vliv na spektrum výkonů nebo hojení v pooperačním období. Jsou země, kde „letní období“ je celoročně a prováděné výkony se hojí též bezproblémově a nikdo to tam neřeší. Samozřejmě u některých výkonů je příjemnější nosit elastické prádlo v chladnějším období, ale na hojení to zásadní vliv nemá. Mnohem důležitější je naplánovat si výkon tak, aby byl dostatečně dlouhý klidový režim po operaci a ne jít druhý den do práce či někam cestovat.

Platí stále, že plastické operace podstupují především ženy?
Už dávno ne. Samozřejmě žen je stále většina, ale v současné době kolem 20% naší klientely tvoří  muži.

Jaké zákroky podstupují muži nejčastěji?
Muži nejčastěji přichází na operaci víček. Často se u nich provádí operace nosu, zmenšení prsů u tzv. gynekomastie, liposukce, úpravy obličeje, krku a podbradku nebo třeba operace odstálých boltců.

Nedokonalost může způsobovat psychické problémy, stává se, že zákrok doporučí například psycholog?
Ano, plastická chirurgie občas musí řešit i přidružené psychické obtíže a v těchto případech využíváme i spolupráci s psychologem. Také proto se plastické chirurgii říká psychochirurgie, protože pozitivně ovlivňuje nejen fyzický stav, ale především psychický. Spolupráce s psychologem je v některých případech velmi přínosná. Někdy nám pošle pacienta ke zvážení operace on, jindy naopak mu posíláme pacienta my ke zhodnocení vhodnosti plánovaného zákroku vzhledem k jeho psychickému stavu.

Je nějaký doporučený věk pro podstoupení plastické operace?
Záleží vždy na konkrétním pacientovi a jeho stavu a ne na věku. U někoho může být zákrok vhodný ve 30ti letech a někdo ho nepotřebuje ani v 60ti. Stejně tak u někoho jsou tkáně v tak dobrém stavu, že výkon můžeme provést i ve vyšším věku a naopak někdy ten obdobný výkon není vhodný u výrazně mladšího člověka.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22795″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“138″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Nedoporučíte občas někomu požadovaný výkon?
Je to poměrně častá situace. Stává se to tak ve 20 až 30 %.  Například u žen, které zákrok v požadovaném rozsahu ještě nepotřebují se domluvíme na menší úpravě nebo operaci ještě odložíme na pozdější věk. Také v případech, kdy mají od zákroku nesplnitelná očekávání je vhodné  operaci neprovádět. Často jsou přitom tyto ženy krásné a zákrok vůbec nepotřebují. Zvláštní kategorií jsou muži, kteří jsou v práci velmi úspěšní a jsou dobře materiálně zajištěni a mají představu, že za peníze lze získat úplně všechno. Ale ono zkrátka není vždy možné koupit si nové břicho.

Je pravdou, že při odstranění vrásek může zmizet mimika obličeje?
Mimika může zmizet při nadměrném užití botulotoxinu, který blokuje funkci mimických svalů. Po správně provedeném chirurgickém zákroku mimika obličeje zůstává.

Stává se často, že Vás navštíví klient, který někde podstoupil zákrok a ten se nepovedl? Lze to vždy reoperací napravit? 
Bohužel, v poslední době se to stává velmi často. Lidé mají někdy tendenci vybírat si pracoviště podle ceny zákroku a nezjistí si další podrobnosti o klinice a lékaři. A to je špatně. Když porovnáte nabídky předních klinik, tak zjistíte, že jsou ceny plus mínus podobné. Ceník na internetových stránkách ne vždy uvádí konečnou částku. Je to spíše orientační. Záleží na rozsahu výkonu u konkrétního pacienta i na tom, zda je v uváděné ceně vše započítáno, např. celková anestézie, hospitalizace, léky či elastické bandáže. Naopak je třeba si dát pozor na nabídky, které jsou příliš výhodné. Jestliže všude stojí nějaký zákrok dvacet tisíc a někde ho objevíte za deset, musí se asi někde šetřit. Hodně záleží na tom, jaké vybavení je k dispozici na operačním sále i při následné péči o pacienta. Někde se šetří na tom, že není přítomna stálá lékařská služba, na pokojích nejsou monitorovaná lůžka a podobně. Také je mnoho pracovišť, kde pracují mladí nezkušení lékaři nebo dokonce výkon provádějí lékaři z jiného oboru bez atestace z plastické chirurgie. Proto je vhodné si na stránkách Společnosti estetické chirurgie České lékařské společnosti najít seznam certifikovaných plastických chirurgů. Je to hlavně z toho důvodu, že korekce následků nepovedených operací bývají velmi náročné a složité a ne vždycky se dá dosáhnout úplné nápravy.
 
Je pravdou, že u většiny zákroků je po určité době třeba zákrok opakovat?
Efekt výkonu samozřejmě stejně jako člověk podléhá působení času a většinu zákroků je možné po určité době opakovat. Záleží to však velmi individuálně – někdy je vhodné zákrok po 10ti letech zopakovat, někdy naopak není třeba žádného dalšího výkonu ani po 20ti letech po operaci. Faktorů, které toto mohou ovlivnit je celá řada, například dědičná dispozice, životospráva, kolísání váhy, hormonální změny, těhotenství, kojení, úrazy či jiná onemocnění. 

Platí stále, že plastické operace jsou výsadou bohatých lidí a celebrit?
V dnešní době to už dávno neplatí. Našimi pacienty jsou sice také celebrity, ale je to jen zlomek. Valná většina jsou obyčejní lidé, které potkáváme na ulici, v obchodě či na úřadech. I ceny většiny výkonů jsou dnes již dostupné a srovnatelné třeba s týdenní dovolenou.

Chcete závěrem něco vzkázat našim čtenářům?
Když se rozhodnete pro zákrok, pečlivě vybírejte pracoviště i lékaře. Někdy je to obtížné, ale minimálně si zjistěte, aby měl lékař atestaci z plastické chirurgie, zkušenosti a je vhodné mít i reference od známých. Také aby pracoviště bylo adekvátně vybavené a odborně zajištěné. Ne vždy reklama či internetová prezentace odpovídají skutečnosti.

MUDr.Karel Urban je jeden z našich nejlepších plastických chirurgů, s lidským cítěním, který pro pacienta udělá vždy jen to nejlepší. Neudělá nic, čím by si pacient nebo on sám nebyl jistý. Tak nejčastěji hovoří o předním českém plastickém chirurgovi MUDr. Karlu Urbanovi jeho pacienti.

Důvodem dnes již tisíců spokojených pacientů jsou jeho zkušenosti získané na stážích ve Velké Británii, USA, Itálii či Švýcarsku a především přímo od mistra estetické doc. MUDr. Jana Měšťáka CSc. Ten ho naučil nejen moderním profesním dovednostem v oboru plastické chirurgie, ale také trpělivosti a pokoře.

MUDr. Karel Urban navrátil plastikou břicha krásné křivky již 500 maminkám a liposukcí zbavil tuku z problémových partií přes 1000 pacientů. Provedl více než 300 operací nosu, 300 faceliftů nebo 70 zvětšovacích operací rtů. Už 2000 spokojeným ženám splnil jejich sen o krásném poprsí.

Dnes se MUDr. Karel Urban pyšní řadou atestací a certifikátů. Kromě jiného je držitelem atestací ze všeobecné chirurgie, z plastické chirurgie i licence České lékařské komory v těchto oborech, dále Certifikátu odborné způsobilosti v estetické chirurgii, Certifikátu pro práci s lasery, aplikaci injekčních implantátů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22796″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

MUDr. Karel Urban
je absolventem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Kromě své činnosti na soukromé Klinice plastické chirurgie Esthé, které je spoluvlastníkem a kde se specializuje především na estetickou chirurgii, pracuje od roku 1998 také na Klinice plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce, kde se zaměřuje hlavně na rekonstrukční plastickou chirurgii. Zde téměř sedm let let působil i ve funkci primáře kliniky a současně zde provádí i výuku studentů 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

V téže nemocnici je také nepostradatelnou součástí týmu Centra komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu. Je jedním z nejúspěšnějších plastických chirurgů v oblasti rekonstrukce prsů u žen, které prodělaly mastektomii v souvislosti s nádorovým onemocněním prsu. V rámci univerzitní kliniky je zapojen do všech jejích činností a patří k nejlepším plastickým chirurgům pracoviště. Je spoluzakladatelem Nadačního fondu Femina, který pomáhá ženám s rakovinou prsu.

1993 – 1997 Chirurgické oddělení Nemocnice Na Míčankách, Praha
1998 – dosud Klinika plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce
2000 – dosud Klinika Esthé

ČLENSTVÍ V ODBORNÝCH SPOLEČNOSTECH:
• Člen Společnosti plastické chirurgie ČLS JEP
• Člen Společnosti estetické chirurgie ČLS JEP
• Člen The International Confederation for Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (IPRAS)
• Člen International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS)

PUBLIKACE O PLASTICKÉ CHIRURGII:
• O své zkušenosti z oboru plastické chirurgie se MUDr. Karel Urban dělí se svými kolegy z celého světa na mezinárodních kongresech a seminářích zasvěcených plastické a estetické medicíně. O svých poznatcích publikuje také v odborných článcích.

Komentáře