Muži, kteří vykonávají rutinní domácí práce, jsou šťastnější, zjistili vědci. A s nimi i celá rodina.

Vědcům z University of Cambridge vyšlo z výzkumu, který proběhl v sedmi západoevropských zemích na desítkách tisíc mužů, že ti z nich, kteří se o domácí práce dělí se svými ženami, jsou nejšťastnější. Potvrdili tak něco, co si mnoho žen ve skutečnosti nedokáže ani představit.

„Navzdory všem našim očekáváním se zjistilo, že to jsou muži, a nikoliv ženy, kdo profituje z méně tradičních genderových rolí, pokud jde o domácí práce,“ píše se na začátku studie. Překvapeny byly tedy nejen ženy, ale i samotní výzkumníci. Akademici tak nějak logicky očekávali, že čím více domácích prací muži vykonávají, tím víc budou vystresovaní a naštvaní. V praxi ale zjistili úplný opak: čím více muži luxují, vaří a nakupují, tím jsou šťastnější a vyrovnanější. Jak na to přišli? Po dobu pěti let zjišťovali, kolik času tráví evropští muži péčí o domácnost, a poté porovnávali výsledky s jejich objektivní životní pohodou i subjektivním pocitem štěstí. A pak se nestačili divit.

Statisticky vzato…
Překvapil je také podíl sledovaných domácností, ve kterých pracují oba – muž i žena – a které si zároveň dělí odpovědnost za čistý, vyžehlený a vyluxovaný domov rovným dílem: téměř každá pátá. Celých 9 % hlásilo, že téměř všechnu domácí dřinu u nich vykonávají muži. Nicméně ve více než 68 % domácností měly vše na svých bedrech ženy. Oproti tomu v rodinách, jejichž příjmy zajišťovaly ženy, se muži báli chopit se smetáku méně. 22 % z nich uvedlo, že jejich veškerý ordnung v domácnostech mají na starosti oni, v 15 % se dělili se svými ženami 50 na 50. V 57 % těchto rodin čekala nicméně ženu po příchodu z práce druhá směna.

Časy se mění. Zaplať pánbůh!
Jenže muži, kteří s domácími pracemi ani „nepomáhali“, natož aby za ně nesli odpovědnost, vykazovali větší problém s tím, jak sladit práci s rodinou. A jejich objektivní ani subjektivní pohoda nebyla nic moc. Zajímavé je také zjištění, že „štěstí mužů výrazně klesá, když domácnost leží výhradně na ženě, v případě žen však tato přímá úměra neplatí“. Akademici přičítají své závěry dvěma faktorům: jsou přesvědčeni, že muži více než kdy dřív podporují rovnost obou pohlaví a ženy jsou zase mnohem asertivnější, než tomu bývalo v minulosti. Rovněž věří, že kdyby muži věděli, jak by jim uklízení prospělo, vyskákali by z gaučů a kanapí a ještě rádi by se do péče o domácnost zapojili. Jste z toho perplex? Čtěte dál!

A to není všechno!
„Naše studie ukazuje mnohé výhody, které mužům férové rozdělení domácích prací přináší. Muži dnes hrají daleko větší roli v péči o děti i domácnost než jejich otcové a dědové. Pokud se bude víc vědět o tom, jak jim to prospívá, mohlo by to pomoci tuto změnu uskutečnit rychleji,“ píše se v závěru zprávy o překvapivém výzkumu. A aby toho nebylo málo, s otcem, který vaří a uklízí, roste také spokojenost celé rodiny. To se ukázalo v dalším výzkumu, tentokrát z Kalifornské univerzity. Sociologové si dali dohromady dostupná data a přišli na to, že čím více se muži zapojují do péče o domácnost a děti, tím jsou jejich děti šťastnější, zdravější a lépe se jim daří ve škole. Je také nižší pravděpodobnost, že budou hyperaktivní, méně navštěvují psychology, berou méně léků a méně chybí ve škole. A ani tohle není všechno. Děti, které s pracemi v domácnosti pomáhají svým otcům (u matek to neplatí), mají lepší vztahy se svými vrstevníky a taky víc kamarádů.

Lepší život pro všechny
A zcela logicky jsou v rodinách, kde se domácí práce řeší dělbou, šťastnější i ženy. Ženy rovnostářských mužů (bez ohledu na společenské postavení) vykazují vyšší míru manželské spokojenosti, méně chodí k terapeutům či psychiatrům a méně trpí depresemi. Zkrátka když se muž postaví k nádobí nebo se chopí vysavače, zlepší se život celé rodiny!

Tipy redakce pro dokonalý úklid
Persil Summer Stains Collection
Léto je po mnoha stránkách výjimečné roční období. V letních měsících se oblékáme jinak, stravujeme jinak a i voníme jinak. Mnohé z nás si na léto kupujeme i jiné, svěží parfémy. Nyní i naše prádlo může být nejen dokonale čisté, ale i nádherně svěží s novou letní limitovanou edicí pracího gelu Persil Summer Stains Collection. Poradí si i s obtížnými skvrnami, jako jsou ty od  trávy, ovoce nebo zmrzliny, které jsou tak typické právě pro teplé letní měsíce. Tato limitovaná edice Persil gelu je inspirována potřebami spotřebitelů při jejich letních aktivitách. Díky své vysoké účinnosti a speciálním enzymům lehce zatočí s odstraněním typických letních skvrn. Mimo jiné přináší benefit v podobě příjemné letní vůně. Je pro vás vyvinut s čerstvým a dlouhotrvajícím, svěžím letním parfémem, který odpovídá vaší letní náladě. K dispozici bude ve veikostech 20, 40, 50 a 70 pracích dávek. Balení gelu o 20 pracích dávkách koupíte za 159 Kč a na trhu bude k dispozici od června.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25447″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“308″}}]]

Persil Power-Mix Caps – nejlepší pohodlné řešení pro bělost vašeho prádla v jedné jediné kapsli
Před necelým rokem spatřily světlo světa a převrátily naše zavedené prací pořádky naruby – Persil Power-Mix Caps – jedinečné spojení prášku a gelu v jedné předdávkované kapsli. Nyní si výhody unikátní kombinace výhod dvou pracích forem – prášku a gelu v jednom můžete vyzkoušet s novou vylepšenou recepturou, která podtrhuje u Persilu pověstný skvělý prací výsledek, svěží vůni a dokonalou bělost prádla. Kapsle Persil Power-Mix Caps zvítězily v nedávném testu zaměřeném na bělost prádla po vyprání, který provedl nezávislý institut WfK, přičemž se jednalo o srovnání prémiových pracích kapslí různých značek při praní o teplotě 40 stupňů a po 10 a 20 pracích cyklech. Dokonalé spojení prášku a gelu v Persil Power-Mix Caps si poradí se všemi skrnami a vašemu oblečení dodá svěžest i při nízkých teplotách. Perfektní výsledek jednoduchým a pohodlným způsobem!

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25448″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“386″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Díky pracím kapslím Persil Power-Mix Caps již nemusíte přemýšlet, zda raději prát v prášku, gelu, nebo zvolit prací kapsle! Vše je připravené rovnou k použití v jedné předdávkované kapsli. Koncentrovaný gel dá sbohem mastným skvrnám a síla prášku zajistí bělost a odstranění i těch nejodolnějších skvrn. Persil Power Mix-Caps koupíte v typické zelené krabici pro bílé a stálobarevné prádlo, zatímco Color varianta pro barevné prádlo nyní nově přichází v jasně modré krabici pro lepší rozlišení na regále. Balení 14 kapslí pořídíte za 159 Kč, a 28 kapslí za 359 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25449″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“386″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Persil Power-Mix Caps – jedinečné spojení ve dvou komorách
První komora – prací gel – koncentrovaný tekutý prací prostředek je účinný na mastné skvrny, navíc přináší intenzivní vůni a je šetrný k vašemu oblečení. Díky tekuté formě začíná gel působit ihned po kontaktu s vodou.Druhá komora – prací prášek – obsahuje účinná bělidla, díky čemu dokáže odstranit i ty nejodolnější skvrny, což z kapslí Persil Power-Mix Caps dělá nejlepší kapsle v České republice na bělost. Vybělitelné skvrny jsou, například, nečistoty obsahující barviva, jako jsou ty od kávy, čaje, kakaa, ovoce, zeleniny, apod.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25450″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“497″}}]]

Somat GOLD Lemon & Lime
Řada tablet a gelů na mytí nádobí Somat GOLD je nyní rozšířená o varianty Lemon & Lime se svěží vůní citrusů. Podobně jako neparfémované tablety a gely Somat GOLD i novinky řady Lemon & Lime lehce zatočí se zaschlými zbytky jídel a připáleninami. Vaše nádobí tak bude dokonale čisté a zářivě lesklé. Hledáte prostředky do myčky nádobí, které dokonale odstraní i odolné nečistoty? Tou správnou volbou pro vás je prémiová řada multifunkčních tablet a gelů Somat GOLD. S tabletami a gely Somat GOLD dosáhnete skvělých výsledků mytí již při 40°C. Díky jejich funkci odmáčení můžete také zapomenout na zdlouhavé předmývání připálenin a zaschlých zbytků. Nyní jsou navíc dostupné i ve variantě Lemon & Lime. Multifunkční tablety Somat GOLD Lemon & Lime
jsou nejlepší proti připáleninám. Obsahují miliony účinných částic, které pronikají hluboko do nečistot a poskytují až 12 funkcí pro dokonale čisté nádobí. Mezi jinými i funkci soli a leštidla, ochranu skla před korozí a funkci rychlého schnutí.  To vše je ještě doplněné o svěží vůni citrónu a limetky.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25451″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“250″}}]]

Multifunkční gel Somat GOLD Lemon & Lime
Díky své konzistenci má Somat GOLD Lemon & Lime multifunkční gel řadu předností. Lépe a rychleji se při mycím procesu rozpouští, takže působí okamžitě po spuštění mycího cyklu. Vynikajících výsledků dosahuje i při mytí na 40°C a při krátkých cyklech. Výhodou je možnost flexibilního dávkování podle stupně znečištění. Stačí nalít požadované množství prostředku do dávkovače. Tekutiny z obou komor dvoukomorové lahve se při dávkování smísí a zajistí dokonalý výsledek mytí. Podobně jako tablety Somat GOLD i gel má funkci soli a leštidla, chrání sklo a je extra účinný proti připáleninám. Tablety Somat GOLD Lemon & Lime jsou k dispozici v balení po 40 a 60 kusech za doporučenou maloobchodní cenu 359,90 Kč a 499 Kč. Somat GOLD Gel Lemon & Lime je k dostání ve velikosti s 30 mycími dávkami za 179 Kč, 60 mycími dávkami za 359,9 Kč a 90 mycími dávkami za 499 Kč. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25452″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“245″}}]]

Somat leštidlo 2v1 s efektem rychlého schnutí 
Na svou myčku nádobí nedáte dopustit, ale jediné, co jí můžete vytknout je nedostatečně suché nádobí, na kterém zůstávají kapky vody? Řešení je nyní na dosah – nové unikátní leštidlo Somat 2v1 s efektem rychlého schnutí brání vzniku zaschlých kapek vody na nádobí a dodá zářivý lesk vašim sklenicím. Navíc, je extra účinný i na plasty. Plastové nádobí dostává v naší kuchyni stále více prostoru. Možná do něj balíte oběd pro sebe nebo svého muže. Nebo do plastových dóz připravujete dětem svačinu. V každém případě oceníte nové leštidlo Somat 2v1 s efektem rychlého schnutí, které se postará i o tak náročný povrch, jako je plast.  Zapomenout můžete i na pracné leštění sklenic utěrkou. Díky jedinečnému složení a maximální účinnosti zaručí leštidlo Somat 2v1 rychlé schnutí a nepřekonatelný lesk skla i dalších povrchů. Zabezpečí dokonalý výsledek bez obávaných stop po vodě, čištění a bez nevzhledného matného povrchu na nádobí. Použít ho můžete společně s vaší klasickou nebo multifunkční tabletou či gelem Somat. K dostání je v nové modré průsvitné lahvi o objemu 500ml za doporučenou prodejní cenu 109,90 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25453″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“226″}}]]

Nový čistič toalet Bref 6xEffect Microbrush
Zbavit se některých usazenin a skvrn v toaletě dá práci. Hygienicky čistá a zářivě bílá toaleta je tak velkou výzvou. To je důvod, proč specialista na hygienickou čistotu a svěžest toalet, značka Bref od společnosti Henkel ČR, přichází s novinkou Bref 6xEffect Microbrush. Tento nový čistič disponuje nejen 6 jedinečnými funkcemi, ale i unikátními mikročásticemi, které se váží na špínu, a tak lépe odstraňují nečistoty. Čištění toalety nebylo nikdy jednodušší.   Složení revoluční novinky v prémiové řadě čističů toalet Bref 6x Effect MicroBrush využívá abrazivní technologii známou například ze zubních past. V novém WC čističi Bref jsou obsaženy mikročástice, které se váží na špínu, a tak umožňují snadnější a účinnější odstranění nečistot. A to vše s recepturou zcela bez chloru. Čističe řady Bref 6x Effect přináší 6 jedinečných funkcí a vlastností – účinnost v boji proti vodnímu kameni, odstranění rzi, likvidaci nečistot, desinfekci, dodání svěžesti, a to vše nejen nad vodní hladinou, ale i pod ní. Jsou vybaveny účinnými schopnostmi pro boj s odolnými nečistotami, a zároveň dodají toaletě jasnou a zářivou bělost. Řada Bref 6xEffect dále obsahuje varianty Anti-Limescale, která se zaměřuje na vodní kámen, Total Protection, která chrání proti opětovnému znečištění a MaxWhite, která povrch toaletní mísy vybělí. WC Čistič Bref 6xEffect Microbrush koupíte v maloobchodním prodeji i v e-shopech v 750ml lahvi za 69 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25454″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“339″}}]]

Bref Purple Aktiv a Bref Turquoise Aktiv: čistota a svěžest ve stylových barvách  
Po velkém úspěchu závěsného WC bloku Bref Blue Aktiv přichází na český trh dvě nové varianty – Bref Purple Aktiv a Bref Turquoise Aktiv. Tak jako Bref Blue Aktiv i novinky účinně čistí, bojují proti vodnímu kameni a přináší svěžest vaší toaletě. Navíc, díky unikátní technologii v kuličkách Turquoise Aktiv a Purple Aktiv a také designu jejich košíčku se voda v závěru splachování obarví, účinné látky se nespláchnou a zůstávají působit v toaletní míse, čímž zajistí hygienickou čistotu a svěží vůni i mezi jednotlivými spláchnutími. Nebylo by skvělé mít toaletu vždy čistou a svěží jako modrá laguna nebo rozkvetlé pole levandule?

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25455″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“339″}}]]

S novými tuhými bloky Bref to možné je! Díky technologii Color Water můžete vidět jak Bref Purple Aktiv a Bref Turquoise Aktiv udržují vaši toaletu čistou a svěží i mezi spláchnutími. Tyrkysové a fialové kuličky WC bloků jsou obohaceny o účinné látky, které se uvolní na konci spláchnutí. Důkazem je tyrkysová nebo fialová voda, která zůstává v toaletní míse a udržuje její čistotu a svěžest. Kromě hygienické čistoty obě varianty nového Brefu bojují i proti vodnímu kameni a přinášejí svěží vůni po dobu až 250 spláchnutí. Navíc, jsou vybaveny moderním a inspirativním designem, tudíž se výborně hodí do každé toalety. Nový WC blok Bref Purple Aktiv a Bref Turquoise Aktiv se poprvé objeví v obchodech v srpnu 2017, a to hned ve třech velikostech za doporučenou maloobchodní cenu 59 Kč. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25456″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Dokonalý pomocník při úklidu
Snad každý chce mít domov jako ze škatulky, ale málokdo se do úklidu vrhá s nadšením. Dřina a ztráta času, který můžete trávit s rodinou či přáteli, umí od smýčení podlah spolehlivě odradit. Nyní však přichází rotační mop Easy Wring and Clean TURBO od Viledy, s jehož  pomocí ušetříte nejen spoustu času, ale také energie. Vyzkoušejte ho a přesvědčte se, že vaše podlaha může být čistá už po pár tazích. Třásňový rotační mop od Viledy prošel mnoha inovacemi, aby se stal ještě lepším pomocníkem v domácnosti. Jedinečná hlavice mopu kombinuje dva druhy třásní. Bílé třásně ze 100% mikrovlákna zaručují snadný úklid a skvělou absorpční schopnost. Červené třásně jsou zase vyrobené ze speciálního abrazivního materiálu, který dokonale vyčistí i tu nejodolnější špínu bez sebemenšího poškrábání podlahy. Mycí návlek můžete prát v pračce až na 60°C a nebo jej snadno vyměnit za nový. Trojúhelníkový tvar nástavce navíc zajistí snadný úklid v rozích a teleskopická tyč se díky volitelné délce přizpůsobí každé hospodyňce.

Zdokonalení se dočkala i konstrukce kbelíku Easy Wring and Clean TURBO, který je pro lepší stabilitu a snazší manipulaci vybaven podélnou rukojetí. Pro pohodlnější a intuitivní vyprazdňování je také vylepšen o čelní otvor. Velkou výhodou při přenášení v domácnosti je i jeho snížená hmotnost. Tím výhody rotačního mopu od Viledy nekončí. Díky vysoce praktickému pedálu vám odpadne námaha při ždímání. Stačí jednoduše sešlápnout a Easy Wring and Clean TURBO vyždímá mop do poslední kapky za vás. Díky tomu je vhodný také pro seniory, kterým již pohyb přece jen dělá problémy. Chytrý tvar ždímače navíc zabrání vyšplouchnutí vody mimo kýbl. Nemusíte se tak obávat kaluží všude kolem. Mop Easy Wring and Clean TURBO je vhodný na všechny typy tvrdých podlah a k dostání je v běžných sítích hypermarketů/hobby marketů od 949 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25457″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“322″}}]]

Pro efektivní úklid
I pevné podlahy vyžadují důkladnou péči, aby se na nich neusazovaly bakterie, prach a zaschlé nečistoty. Při pravidelném opakování navíc vytírání nezabere tolik času. Vrhněte se na podlahy s inovovaným mopem Ultramax, odborníkem na efektivní úklid. Nejen, že práci ještě více urychlí, při jeho použití se také vyhnete nehygienickému máčení rukou ve špinavé vodě. Mop Vileda Ultramax prošel mnoha vylepšeními. Nejviditelnější změnou je zdokonalený ždímací koš, díky kterému je vsunutí mopu do ždímače ještě jednodušší. Vaše ruce to ocení asi nejvíce, protože se k špinavé vodě nebudou muset ani přiblížit, takže zůstanou suché a čisté. Koš je navíc zdokonalen o novou technologii ždímání power press. Nový unikátní systém lamel snižuje námahu až o 30 % a umožňuje vyždímat mop maximálně efektivně. Ultramax je proto vhodný na všechny typy tvrdých povrchů, použít ho můžete například i na citlivé parkety.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“25458″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Zásadního vylepšení se dočkala i samotná hlavice mopu, která je nově tvořena ze dvou druhů vláken. Mikroaktivní vlákna pohltí a setřou mastnotu a šmouhy, abrazivní část zase účinně odstraňuje i zaschlé nečistoty. Textilní hlavice díky tomu lehce absorbuje vodu a zanechává po sobě suchý a ošetřený povrch. Lze ji jednoduše vyprat v pračce a opakovaně použít. Výhodou tohoto mopu je také přizpůsobitelná délka teleskopické tyče pro ideální držení. Bez ohýbání, trápení s nasáklým hadrem, bolestí zad a zmáčených rukou se použitím inovovaného mopu Vileda Ultramax dočkáte okamžitého výsledku. Ultramax mop zakoupíte v běžných sítích hypermarketů/hobby marketů za cenu od 499 Kč a Ultramax kýbl se ždímacím košem zakoupíte od 249 Kč.

Zdroj: http://patalie.cz/dusevnizdravi/, foto archiv firem

Komentáře