Mýty a fakta o bělení zubů černým uhlím

Reklama

Již odedávna toužili lidé po nejen čistých, ale zářivě bílých zubech. Krásný bílý chrup měl odrážet společenské postavení a jeho získání bylo a je pro mnohé prestižní záležitostí. Už ve starém Římě byl používán popel k čištění zubů. Popel byl posléze nahrazen perlitem (vulkanického původu) či speciálními solemi.

„Všechny tyto látky ovšem patřily mezi tzv. abraziva, které chrup jen čistily (víceméně šetrně či ne), ale nebělily ho. Abraziva neboli brusné částice mají hlavní úlohu, kterou je čištění zubů. Působí na zubní sklovinu a odstraňují z ní zubní povlak (plak) a skvrny. Nejčastěji jde o uhličitan vápenatý, oxid křemičitý (ve formě siliky nebo amorfního SiO2), hydrogenfosforečnan vápenatý a další podobné látky. Jejich brusný účinek závisí na tvaru, velikosti, tvrdosti a počtu abrazivních částic.  Nadměrné používání zubních past s abrazivy může vést k poškození zubní skloviny,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt, poradce portálu Prozdravi.cz.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“28821″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“360″}}]]

PharmDr. Tomáš Arndt

Dvě skupiny bělících past
V současnosti existují v podstatě dva druhy zubních past určených k bělení zubů. Výrobek může bělit zub, což znamená, že skutečně změní barvu přirozeného zubu. V první skupině jsou bělící pasty, které obsahují peroxid, který pomáhá odstraňovat hluboké (vnitřní) a povrchové (vnější) skvrny.  V druhé skupině jsou zubní pasty obsahující činidla, ta působí fyzikálními nebo chemickými účinky, které odstraňují povrchové skvrny. Ke druhé skupině patří také zubní pasty s obsahem aktivního uhlí. Tyto produkty dosahují v současnosti mezi zákazníky (hlavně ženami) velké obliby a je po nich značná poptávka. Aktivní uhlí je známější pod zastaralým, ale stále populárním názvem “živočišné uhlí”. Správný název je rovněž “rostlinné” nebo “adsorpční” uhlí. Aktivní uhlí patří mezi tzv. střevní adsorbencia. Jako takové se nachází v řadě registrovaných volně prodejných léčiv, někdy samostatně, někdy s dalšími přísadami. Je to lék první volby při akutních průjmech způsobených dietní chybou nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi. Těchto vlastností se využívá i v zubních pastách. Jeho přínos spočívá v tom, že aktivní uhlí pomáhá odstraňovat určité nečistoty plaku a usazeniny z jídla a pití ze zubů. Ty jsou tímto způsobem zbaveny vnějších pigmentací a jeví se tak bělejší. Do jaké míry je tento bělící účinek silný, o tom stále stomatologové diskutují. Zatím neproběhla žádná veřejně dostupná studie ohledně bělícího účinku zubních past s obsahem aktivního uhlí. Zkušenosti zákazníků podle jejich ohlasů jsou příznivé, oceňují odstranění skvrn a plaku (například po červeném vínu nebo kávě) na zubech, snížení citlivosti zubů nebo příjemnou vůni těchto past.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“28819″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“205″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

K příznivému působení může přispět kombinace aktivního uhlí s dalšími látkami, jako je například výtažek ze zeleného čaje TeavigoTM. Zelený čaj pomáhá ochraňovat zuby před kazem. Je to dáno tím, že obsažené látky (tzv. katechiny, které působí rovněž antioxidačně) působí příznivě proti baktériím obsaženým v ústech, které vyvolávají vznik kazů (baktericidní působení, likvidují baktérie jinými slovy).

Na závěr je důležité ještě poznamenat dvě věci. Lidé s citlivou sklovinou by měli zubní pasty s aktivním (černým) uhlím používat jen jednou až dvakrát týdně, jinak používat další zubní pastu vhodnou pro jejich chrup. Pokud by měla být již zubní sklovina narušena, musí se nejprve o použití zubní pasty tohoto typu poradit se svým stomatologem. POZOR! Nedoporučuje se používat rozdrcené tabletky živočišného uhlí, které jsou přímo naneseny na zubní kartáček. Hlavním problémem tohoto postupu je, že aktivní uhlí se nelze rozdrtit úplně na jemný prášek. Větší kousky působí abrazivně a mohou poškozovat sklovinu i dásně.

Autor textu: PharmDr. Tomáš Arndt, poradce portálu Prozdravi.cz

Tip:
Ecodenta černá bělicí zubní pasta s uhlím a extraktem Teavigo
Obsah: 100 ml
Cena: 125 Kč

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“28820″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“285″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Zdroj: Zakoupíte na Vivantis.cz nebo na Prozdravi.cz

Komentáře