Na zimní dovolenou jezdí téměř 40 % Čechů

Zalyžovat si, jen tak se válet u moře a prohřát si kosti nebo objevovat vzdálené kultury a nedotčenou přírodu? To je otázka, kterou si každoročně v zimě klade téměř 40 % z nás. Časy, kdy jsme si všichni užívali dovolené většinou jen v letních měsících, jsou dávno pryč. Aktuálně totiž čím dál více z nás objevuje kouzlo exotiky. Nicméně i těch, kteří s láskou obují lyžáky a vyrazí na zasněžené vrcholky hor, je stále mnoho.

Podle aktuálního průzkumu ČSOB se více než třetina z nás letos chystá během zimních měsíců někam vyrazit. Téměř dvě třetiny zimních dovolenkářů pak dávají přednost zahraničním destinacím před těmi českými. „S přítelem a kamarády jezdíme každý rok na lyže do Francie. Oproti českým horám je to sázka na jistotu. Sníh a hezké počasí jsou téměř zaručeny,“ říká Lucie Frantová z Prahy. A dodává, že finančně to vyjde v podstatě nastejno. „Skipasy jsou drahé i na českých horách, a navíc si zde spíš než lyžování užijete stání ve frontě na vlek.“

Nejen vysoké kopce jsou v zimě pro české turisty cílovou destinací. „Téměř 10 % z těch, kteří míří v těchto měsících na dovolenou, volí moře a teplo,“ komentuje výsledky průzkumu mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Jsou mezi námi i tací, kteří si najdou čas na oboje. Benefitů teplého moře i mrazivých kopců si rádo užívá 11 % z těch, co se v zimě chystají na dovolenou. Exotické země jsou v posledních letech velkým tahákem, což potvrzují mnohé cestovní kanceláře i prodejci letenek. Mladí lidé totiž čím dál častěji dávají přednost cestování „na vlastní pěst“ před organizovaným zájezdem.

Za zimní dovolenou utratíme mnohem méně než za letní
„Z našeho průzkumu vyplynulo, že za zimní dovolenou utrácíme méně než za tu letní. Dokonce až o polovinu,“ říká Pavla Hávová. Dvě třetiny respondentů letního průzkumu ČSOB k dovoleným totiž uvedly, že za dovolenou utratí maximálně 10 tisíc korun na osobu. Čtvrtina pak za dovolenou nedá více jak 20 tisíc. Za zimní dovolenou je více jak polovina respondentů ochotna utratit maximálně 5 tisíc korun na osobu a pouze třetina utratí za zimní odpočinek až 10 tisíc.

Do útraty za dovolenou je však nutné počítat nejen cestu, ubytování a jídlo, ale také například skipasy, půjčení lehátek na pláži či cestovní pojištění. Průzkum totiž také ukázal, že jsme poměrně zodpovědní cestovatelé. Tři čtvrtiny z nás se na cesty do zahraničí pojistí. „Téměř třetina respondentů má celoroční pojištění v rámci své platební karty, takže na něj nemusí myslet před každou cestou. Nejvíce si však lidé sjednávají pojištění online. Je to rychlé, jednoduché, a navíc to můžete udělat na poslední chvíli před odjezdem. O něco méně klientů pak chodí k nám na pobočku,“ popisuje Pavla Hávová z ČSOB. 

Pozor na to: Téměř čtvrtina z nás hřeší na to, že se jim nikdy nic nestalo, ale znáte to – nehoda není náhoda. Před cestou je rozhodně lepší se pojistit, než pak platit statisícové položky za pobyt v zahraniční nemocnici.

CHYTRÝ TIP: Platíte na zahraničních dovolených kartou? Možná byste měli. Některé banky totiž pro své klienty připravují speciální akce a soutěže. Například ČSOB a Era Poštovní spořitelna přichází se zimní soutěží, která potrvá až do konce března. Pokud klienti v této době zaplatí v zahraničí alespoň jednou platební kartou Mastercard, budou automaticky zařazení do slosování. Banka každý týden vylosuje dva výherce, kterým proplatí všechny zahraniční platby s Mastercard za uplynulý týden, až do výše 25 000 Kč. Více informací o akci je k dispozici na stránkách www.priveztesidarek.cz.
 
Čísla k zimní dovolené (zdroj ČSOB), 525 respondentů:
Jak to máme se zimní dovolenou?
• 37,1 % Čechů jezdí v zimě na dovolenou
• 62,9 % nejezdí na zimní dovolenou

Kam zimní dovolenkáři vyráží?
• 37,4 % dává přednost českým kopcům
• 62,6 % volí zahraniční destinace
• 42,6 % jezdí raději na hory do zahraničí
• 9,2 % si na dovolené v zimě užívá moře a tepla
• 10,8 % si najde čas vyjet jak na hory, tak i k moři

Jsme opatrní a myslíme na své zdraví a peněženky?
• 76, 1% Čechů je při cestách do zahraničí pojištěných
• 23,9 % cestovní pojištění neřeší

Komentáře