Nadělte letos smysluplné dárky

Touží vaše děti po kroužku focení, zajímají se o počítačovou grafiku, chcete, aby uměly výborně cizí jazyk nebo rozvíjely svůj hudební talent? Poraďte Ježíškovi, ať jim nadělí pod stromeček vzdělání či rozvoj dovedností, je to nejlepší investice do jejich budoucnosti. Letos nadělte smysluplný vánoční dárek, vrátí se vám to.

Češi jsou odhodláni si na vzdělání a rozvojové aktivity i půjčit
Podle aktuálního průzkumu zpracovaného agenturou Response Now pro Sberbank CZ uvádějí Češi rozumné důvody, za jakých si jsou ochotni půjčit. Každý druhý Čech by rád investoval do vzdělání, přičemž 32 % by si rádo půjčilo na vzdělání svých dětí a 16 % na své vzdělání. Vzdělání tak patří například spolu s autem, k nejčastějším důvodům, kvůli kterým jsou lidé ochotni si půjčit.

Nadělte smysluplné dárky
Podle předpovědí obchodních řetězců a e-shopů budou mezi hity letošních Vánoc opět patřit novinky na poli elektroniky – smartphony, tablety a notebooky. Nenechte si však strhnout davem a přemýšlejte, jak nadělit smysluplné dárky, aby váš potomek místo žrouta času dostal kreativní dárek spojený se vzděláním. Jak toho docílit? Jednoduše. K elektronice nadělte i kurz. K notebooku kurz grafiky a pro starší třeba k tabletu či smartphonu kurz základů programování aplikací.

Nový foťák a kurz focení pod stromečkem
Pokud najdou děti pod stromečkem fotoaparát, a navíc kurz kreativní fotografie nebo nadupaný počítač a kurz programování, určitě budou nadšené. Takovýto rozvojový kurz je pro děti jistě užitečným vkladem do života. „Investice do vzdělání patří nesporně mezi ty náklady, nad kterými se dlouze nepřemýšlí. S financováním rozvoje potomka v tomto případě dokáže pomoci i banka,“ říká Gabriela Brůhová ze Sberbank.

Bubny, kytara a hodiny hudby
Pokud vaše děti fascinuje svět populární hudby, umožněte jim stát se jejich hudebními idoly. A k hudebnímu nástroji přidejte i výuku hry na nástroj. Pokud děti nástroj zaujme, stane se z něj často koníček na celý život.

Permanentka do jump parku
S růstem obliby parkurového skákání mezi mládeží raketově vzrostla také obliba jump parků. Věřte tomu, že když vaše dítko najde pod stromečkem třeba permanentku do takového zařízení a navíc doplněnou například o exkluzivní workshop s některým ze svých parkurových hrdinů, budou to pro něj ty nejkrásnější Vánoce na světě.

Přihlaste děti na kolektivní sporty
Sportování je pro děti velmi důležité. Nejen, že rozvíjí jejich pohybové dovednosti a celkově prospívá zdravému vývoji, ale učí je také disciplíně a pomáhá budovat sociální vazby. Pokud váháte mezi individuálním a kolektivním sportem, Petr Salomon, odborník na sportovní marketing a spoluzakladatel platformy Týmuj.cz, doporučuje do dětského rozvrhu zařadit kolektivní sport, jako je například fotbal, florbal, hokej, volejbal nebo basketbal. Zdůrazňuje především práci v týmu, vzájemnou spolupráci a motivaci. Když děti hrají fotbal nebo volejbal, musí spolu komunikovat, mluvit. Nenásilnou formou tak navazují sociální kontakt se stejně starými dětmi, mezi kterými si snadno mohou najít kamarády. Děti se naučí přijímat vítězství a vyrovnávat se s porážkami, což se jim bude hodit i mimo hřiště a tělocvičny.

Vzdělání je dlouhodobá investice, vyplatí se
Na vánoční dárky obecně se nedoporučuje si půjčovat a celé Vánoce by měly být financovány z běžných rodinných příjmů. Výjimkou však mohou být vzdělávací kurzy či umělecké, pohybové nebo sportovní aktivity, které lze považovat za dlouhodobou investici, a je tak možné financovat je půjčkou. „Zlaté pravidlo nakládání s penězi zní: Rozumné je splácet věci nejdéle tak dlouho, jaká je jejich životnost. V tomto ohledu je investice do těchto aktivit velmi jistou a jednou z nejvhodnějších. A pokud zvolená forma s sebou nese náklady, které nelze pohodlně financovat z běžného rozpočtu, vyplatí se půjčka a rozložení finanční zátěže v čase,“ radí Gabriela Brůhová ze Sberbank.

Letos se před Vánoci nestresujte, nadělte si výlet za hranice
Už máte dost předvánočních příprav plných stresu, hektického shánění často zbytečných dárků a úmorného úklidu? Zkuste to letos jinak. Vyrazte bez velkých příprav na předvánoční výlet za atmosférou Vánoc. Vychutnejte si klid, tradiční výzdobu a vůni jehličí nebo svařáku. Uvidíte, že to stojí za to.

Užijte si předvánoční atmosféru v zahraničí
Možností, kam vyrazit, je nepřeberné množství. Buď za sváteční atmosférou Vídně, Paříže, Londýna, Norimberka, Krakova či jiného evropského velkoměsta, nebo na hory do Alp, což můžete dobře spojit s návštěvou adventních trhů v blízkých městech. A největším dárkem vám budou neopakovatelné zážitky a samotný čas plný pohody a odpočinku.

Tip: Kouzlo adventu v malých historických městech Rakouska
Zažít advent v některém z menších malebných městeček Rakouska slibuje romantický zážitek. Čtrnáct menších historických rakouských měst, jako jsou například Steyr, Bad Ischl, Gmunden či Schärding nabízí vedle adventní atmosféry většinou také dobře dostupné kvalitní lyžování. Těšit se můžete i na čertovské průvody, adventní koncerty, autentické řemeslné výrobky či regionální speciality. Více na austria.info

Platební karta často stačí, ale hotovost je jistota
Ať už si zvolíte jakoukoli destinaci, jedno je společné, jediné, co budete opravdu potřebovat, jsou finance. „Pro výhodné placení v zahraničí je klíčové mít při sobě vždy nějakou hotovost a zároveň i platební kartu,“ radí Petra Crhová ze Sberbank. Hotovost se bude hodit zejména, pokud vyrazíte na adventní trhy. Můžete ale také narazit na místa, kde karty neakceptují nebo mají třeba jen dočasný problém s terminálem. A zcela bez hotovosti byste se mohli dostat snadno do problémů. „Ale na místech, kde karty berou, je výhodné jimi platit, protože za běžné platby v obchodech v zahraničí neplatíte žádné poplatky a daná měna je přepočítávána devizovým kurzem, který je výhodnější než kurz valutový. Hotovost si tak šetřete pro případ, že někde karty brát nebudou,“ doplňuje Petra Crhová.

Poplatky za výběr v bankomatu řešte
Zda za výběr z bankomatu v dané zemi zaplatíte nějaký poplatek, záleží na podmínkách vaší banky. Před cestou je proto praktické si zjistit, jaké konkrétní podmínky vaše banky nabízí v dané zemi. „Poplatky za výběr z bankomatu mohou dosáhnout nezanedbatelných částek. Proto doporučujeme se před cestou o této věci dobře informovat. Dobrou zprávou je, že na trhu jsou i banky a služby, které nabízejí neomezené výběry po celém světě zdarma,“ vysvětluje Petra Crhová ze Sberbank.

Vezměte si kartu Visa i Mastercard
A co samotná karta? Je v dnešní době ještě třeba řešit, která z největších karetních asociací ji vydala? Dnes již většina obchodníků akceptuje obě karty, ale v odlehlých oblastech nebo malých krámcích se vám může stát, že vám kartu nevezmou. „Proto je nejvýhodnější a nejsnazší mít po ruce karty obou asociací – Visa i Mastercard,“ radí Petra Crhová ze Sberbank.

Poznejte cizí země právě o Adventu
Pokud se rozhodnete pro vybočení ze stereotypu a místo předvánočního shonu vyrazíte do zahraničí, můžete jistě počítat s netradičními zážitky. Atmosféra Vánoc je v každé zemi zcela originální a buďte si jisti, že v tyto sváteční dny poznáte zemi úplně jinak než jindy během roku. Navíc můžete narazit na zajímavý vánoční dárek.

Zdroj: Sberbank

Komentáře