Naučte děti hospodařit s penězi

Reklama

Zejména pro letošní prvňáčky to bude velká změna. Škola posouvá každým rokem děti k dospělosti, musí se učit být více samostatné a zodpovědné. Jednou z otázek, se kterou se rodiče budou muset vypořádat, jsou finanční otázky. Kdy začít dítěti dávat kapesné? V jak velké výši a jak často? Kdy je dobré, aby mělo dítě vlastní platební kartu?

Malí školáci
Psychologové běžně doporučují, aby děti dostávaly první kapesné s nástupem do školy. Světově uznávaný dětský psycholog profesor Zdeněk Matějček uvádí, že kapesné by mělo mít tři části. První je částka, kterou dítě může utratit, za co chce, bez ohledu na to, zda se to rodičům líbí. Druhá část by měla být na spoření, které si dítě odloží do kasičky na něco, co si přeje. Třetí část kapesného je o tom, že dítě spoří na dárky ostatním.  Jednou z možností, jak mít peníze dítěte pod kontrolou a zároveň jej nechat samostatně s nimi nakládat, je přednabitá platební karta. „Tím, že je karta registrována na jméno jednoho z rodičů, dostává SMS avíza o uskutečněných transakcích, dobití kreditu i zůstatku na kartě,“ popisuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB. Pokud si dá rodič trvalý příkaz, potomek bude vědět, že mu každý měsíc nebo týden přijde určitá částka a pomalu se učí samo hospodařit. S nástupem do školy se také nabízí možnost dětem založit spoření. Dlouhý časový horizont pomůže nastřádat vysokou sumu, která později mladým lidem pomůže s rozjezdem do samostatného života. „Dětem je možné spořit zároveň s pojištěním, takže je ideální začít co nejdříve,“ doporučuje Pavla Hávová.

Se střední školou první účet
Na střední škole přichází další krok a tím vlastní účet v bance. Student starší 15 let si tak začne osvojovat návyky samostatného hospodaření s penězi. Účty pro studenty jsou plnohodnotné účty se vším všudy, které mají bezkontaktní kartu či internetové bankovnictví. „Studenti vysokých a vyšších odborných škol mají možnost jít tzv. do mínusu, což oceňují zejména ti, kteří potřebují překlenout krátkodobý nedostatek financí,“ uvádí Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery a Poštovní spořitelny. Výhodou je, že většina bank nabízí výhody studentských kont i určitou dobu po skončení studií.

Krůček do dospělosti
Už během vysoké školy mají mladí lidé již téměř 100% samostatnost a od rodičů často dostanou „startovací peníze“ do dospělosti, aby se sami rozhodli, jaká investice bude smysluplná, ať už to bude školné, nebo zřízení prvního bytu. Zde odborníci vidí velkou úlohu rodičů, aby dětem pomohli se správným vnímáním světa peněz. Od 18 let je již možné získat všechny finanční produkty, ať už se jedná o investice, kreditní kartu nebo hypotéku. Finanční gramotnost pomůže předejít případným bolestivým přešlapům.

Komentáře