Nechcete mít byt plný blech? Podceňovat prevenci se nevyplácí.

Reklama

Když se mluví o ochraně psů či koček před parazity, nejčastěji je to v souvislosti s klíšťaty a nemocemi, které přenášejí. Lidé pak pod dojmem obav o své zvířecí miláčky pořizují antiparazitární ochranu zejména v době, kdy je tzv. „klíštěcí sezóna“, čímž zabijí tzv. dvě mouchy jednou ranou – chrání zvíře před klíšťaty a zároveň i před blechami, protože většina přípravků je multifunkčních.  Jakmile ale vyprší účinnost obojků (5 – 6 měsíců), tabletek (3 měsíce) či pipet (1 měsíc), a mají pocit, že klíšťata už nehrozí, do dalších investic na ochranu se jim nechce. To je ovšem velká chyba, protože na rozdíl od klíšťat vám blechy z nechráněného psa či kočky dokáží zamořit celý byt. A rozhodně neplatí, že psí či kočičí blechy na člověka nejdou. Věděli jste, že vás blechy dokáží kousnout až 400x denně a nasát 15x více krve, než je jejich vlastní hmotnost?

Blecha je nepříjemný a hbitý parazit, napadající teplokrevné živočichy, tedy i člověka. Tento bezkřídlý hmyz se v srsti se pohybuje díky třem párům silných končetin, přičemž díky třetímu, uzpůsobenému ke skákání, dokáže dosáhnout na vzdálenost až jeden a půl metru! Na psech nejčastěji (až 95%) parazituje blecha kočičí (lat.Ctenocephalides felis), blecha psí (lat. Ctenocephalides canis) a blecha lidská (lat. Pulex irritans). Nalézt můžete ale i další varianty, třeba ježčí nebo králičí. V celé ČR se pak vyskytují desítky dalších druhů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“11771″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“471″}}]]

Na těle svého hostitele pobývá blecha ve svém dospělém stavu, kdy také kouše a saje krev. Vajíčka, která zde pak naklade, však nelepí, a tak volně vypadávají do okolního prostředí. Díky tomu se pak vyskytují rovněž zvířecím pelíšku nebo také v kobercích, sedačkách další vývojové fáze, tedy krom vajíček i larvy a kukly. Jakmile se vylíhnou, hledají si nového hostitele a mohou k vám připutovat klidně od sousedů. Jedna blecha, kterou tak najdete na psovi či kočce, v praxi znamená, že jich můžete mít v bytě klidně dalších sto v různých vývojových fázích. Dospělci viditelní na psovi tvoří cca 5 % celkové populace, 95% se nachází v okolí.  Průměrně trvá doba od nakladení vajíčka do vylíhnutí dospělé blechy 4 až 5 týdnů. Nepříjemnou vlastností blech je jejich schopnost vydržet i roky bez potravy, takže ani 14 ti denní odjezd na dovolenou vás nezachrání.

Krom toho, že se napadená zvířata neustále škrábou a jsou neklidná, přináší sebou blechy i řadu nepříjemných zdravotních rizik. Přenáší kupříkladu některá závažná onemocnění jako je mor a tularémie. Blechy mohou být také mezihostitelem tasemnic a mohou tudíž tasemnice přenášet. Z jiných druhů tasemnic přenášené blechami jmenujme tasemnice rodu Hymenolepis, které se takto přenášejí z myší a potkanů. Často se po kousnutí blechou objevuje řada alergických reakcí na kůži, což může mít za následek zarudlou pokožku i vypadávání srsti. Známá je rovněž „nemoc z kočičího škrábnutí“, kterou vyvolává bakterie přenášená trusem blech. Trus se zachytí na drápcích kočky a při poškrábání se pak tímto způsobem přenese na člověka.

Ideální způsob, jak psa ochránit nebo ho zbavit aktuálního napadení, je využití nejmodernějších přípravků antiparazitární ochrany. Nejnovějším trendem v ochraně psů je použití ochucených tablet, které účinkují minimálně tři měsíce a dokáží postupně zlikvidovat nejen všechny blechy v domácnosti, ale i těch, které se vylíhnou a budou chtít psa napadnout. Nová unikátní molekula blechy nejen zabíjí, ale zamezuje i jejich schopnosti naklást vajíčka, čímž se přeruší životní cyklus. U takto chráněných psů se navíc nemusíte bát kontaktu s dětmi jako u vnějších přípravků a můžete je bez obav ze ztráty účinnosti koupat. Nově je ochrana na principu těchto nových molekul k dispozici i pro kočky, a to v podobě pipety.

Domácností trápících se s invazemi blech, které si jejich miláček přinese, domů rapidně přibývá. Na podzim nás navíc čeká i druhá vlna klíšťat, takže důvodů, proč by zodpovědní majitele psů i koček neměli zapomínat na kontinuální ochranu svých mazlíčků, je o to víc.

Bleší poradna, aneb jak na blechy radí MVDr. Vlastimil Pospíšil z Veterinární kliniky Vyškov
Otázka č. 1
Moje sousedka má doma kocoura, který neustále courá ven, a často ho vidím drbat se. Je to starší paní a sama se zmínila, že má asi kocour blechy. Mám doma fenku malého knírače a bojím se, aby je nechytila. Mohou se dostat blechy z vedlejšího bytu i do ostatních? Více lidí tu má hlavně psy.  Četla jsem, že blechy se pak uhnízdí úplně všude. Co byste mi prosím doporučili na ochranu?

Dobrý den, ano problém s blechami je všudypřítomný a trvalý. V poslední době dokonce pozorujeme nárůst bleší populace v mnoha domácnostech. Důvodem mohou být ideální podmínky pro překonání zimy ve vyhřátých domovech, kde mazlíčky chováme stále více, rostoucí obliba koček „atletek“ mezi majiteli a snad i tolik zmiňované globální oteplování, které má prostě za následek teplejší zimy. Co se přenosu ze psa na kočku týče, tak je samozřejmě možný, jelikož drtivá většina blech napadajících psy patří k druhu blecha kočičí. A překonání stěn bytu není už vůbec žádný problém.  Pro ochranu před blechami je potřeba volit prevenci razantní a dlouhodobou. Hlavní hrozbou jsou totiž vývojová stádia skrytá Vašemu zraku, ze kterých se postupně líhnou další blechy, které pak opětovně napadají psa. K dispozici jsou obojky, které ale nejsou ideální volbou pro ošetření zvířat v domácnosti, nebo spot on přípravky. U nich je potřeba vybírat pečlivě na základě vlastní zkušenosti nebo doporučení veterinárního lékaře, protože u některých může být efekt, řekněme diskutabilní. Zcela novou formou jsou tablety s účinností proti blechám i klíšťatům po dobu 12 týdnů. Váš kocour tak bude chráněn před blechami téměř tři měsíce, čímž zaručíte přerušení vývojového cyklu blech a ve Vaší domácnosti tak bude šance, že se z vajíček, vylíhnou blechy nové, minimalizována. Tato tableta totiž dospělé blechy jen nelikviduje, ale okamžitě zabrání nakladení vajíček těmito blechami.

Otázka č. 2
Zdravím vás, měla bych následující dotaz. Byli jsme s naším pudlem na dovolené u rodičů na vesnici a podle všeho tam chytil blechy od místních voříšků. Snažila jsem se ho vykoupat a umýt Orthosanem, což vypadalo, že na čas pomáhá, pak se ale blechy objevily znovu? Je možné, že s námi teď žijí v bytě? Jak se jich mohu zbavit trvale? Děkuji.

Ano žijí. A spokojeně. Mají tam dost stravy a zima jim ve vyhřátém bytě v zimním období také nebude. Takže se dále rozmnožují, jelikož přípravky fungující krátkodobě, jako ten, co jste použila, si neporadí s vývojovými stádii. U blech je totiž ta největší hrozba Vašim očím skryta. Jsou to vajíčka, larvy a kukly dobře ukryté v nejrůznějších zákoutích Vaší domácnosti. Ty tvoří drtivou většinu bleší populace v domácnostech. No a když pomine účinek krátkodobého přípravku, tak se vylíhnou, dospějí a vesele napadají zvíře znovu a znovu. Proto volte preparáty dlouhodobé, které zlikvidují parazita přítomného na zvířeti, ale jsou schopny si poradit i dlouhodobě s jedinci, kteří se vylíhnou z vývojových stádií, a pokusí se psa nebo kočku napadnout opakovaně okamžitě, jakmile dospějí. No a když se jedná o preparát, který i okamžitě zabrání nakladení vajíček dospělou samičkou, tak máte velkou šanci, že se blech zbavíte. V současné době používáme ověřené a kvalitní spot on přípravky, ale hlavně tabletu s účinností po dobu 12 týdnů, která tyto veřelce spolehlivě likviduje a Vaši domácnost ochrání. Tato tableta likviduje jak dospělé blechy, tak okamžitě zabrání nakladení vajíček těmito blechami, čímž zabrání líhnutí dalších blech.

 

Komentáře