Nechte se inspirovat našimi vychytávkami na zahradu

Reklama

Věděli jste, že téměř ¾ lidí, kteří mají zahradu, do jejího vylepšení investují maximálně 5 000 Kč ročně? Opravy a rekonstrukce dělané svépomocí se považují za levnější než od řemeslníků. Kdo se nebojí vzít nářadí do ruky, je v dnešní době nepostradatelný, o to víc, když ho umí kreativně využít. Pokud i ve vás dřímá touha zvelebit si vlastnoručně zahradu, inspirujte se tipy, které se v létě hodí každému nadšenému kutilovi. Postavte si altánek, dům na stromě, nebo třeba skleník. Potřebujete jen kutilskou výbavu a odhodlání.

Přicházející teplé letní měsíce nás lákají k tomu, abychom co nejvíce volného času trávili venku. Po zimě, kdy jsou aktivity poněkud omezené, se tak naskýtá velké množství venkovního vyžití. Majitelé zahrady jsou v tomto ohledu velkými šťastlivci. Pokud se navíc zajímáte o kutilství, máte napůl vyhráno. Inspirujte se z následujících tipů a udělejte ze své zahrady místo, které vám bude závidět nejeden soused.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22810″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Kryté posezení je jistota
Ačkoliv letní sezóna oficiálně začíná 21. 6., zdá se, že léto už je tady. K těmto měsícům patří opalování, grilování a venkovní dýchánky. Nenechte se při relaxování zaskočit přeháňkami a vsaďte na kryté posezení. Stavbu zahradního altánu, Pergoly s trochou trpělivosti a potřebným vybavením zvládne každý zručný kutil, přesto to ale nejde bez přípravy. Ideální je se podívat, jak to dělají jiní kutilové. A to můžete například na stránkách www.mistrkutil.cz, kde od 12. 6. účastníci výzvy Mistr Kutil představují své projekty včetně postupu práce.
Tipy, na co si dát pozor:
• Výběr dřeva: zvolte takové, které je lehké, dobře opracovatelné, a po ošetření, odolné nepříznivým povětrnostním vlivům, např. smrkové, které je i cenově přijatelné
• Dbejte na výběr místa: altán má charakter klidové stavby – zvolte proto příjemné prostředí 
• Myslete na ochranu: impregnačním nátěrem zabráníte vzniku hub a plísní a prodloužíte životnost stavby

Bydlení na stromě
Lezení po stromech je pro každé dítě velkým dobrodružstvím. Děti si rády vytváří tajemná soukromá místa, kde spřádají svoje fantastické plány a žijí svůj vlastní svět. Pokud jste jako malí snili o domku na stromě, jako měl Denis – postrach okolí, možná jste si něco podobného vybudovali s pomocí kamarádů a rodičů nebo prarodičů. Jako dospělí dnes můžete dopřát svým ratolestem také takové tajemné místo! Jestliže tedy uvažujete nad vybudováním soukromého místa v korunách stromů, veškerý potřebný materiál a nářadí dnes naleznete na jednom místě v kterémkoli projektovém marketu HORNBACH. Odborně vyškolení prodavači vám tam rádi pomohou s výběrem správného nářadí či doporučí nejvhodnější doplňkový sortiment.   
Tipy, na co si dát pozor:
• Pevná konstrukce: domek potřebuje robustní základ – buk, dub, javor, velké jedle
• Dbejte na bezpečnost: nestavte domek výš než 3 metry od země a pomocí lan nebo latí vybudujte dostatek zábradlí, úchytů a jištění pro co největší bezpečí vašich ratolestí
• Buďte šetrní k přírodě: čím méně zásahů do stromu, tím delší životnost stavby

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“22809″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Pěstujte vlastní plodiny
Vlastnoručně vypěstovaná zelenina či ovoce, je bezesporu lepší než ta ze supermarketu. Ti, kdo mají dům se zahradou, mohou využít možností skleníku a pěstovat ze semínek či sazenic široké nabídky druhů ovoce a zeleniny. Pro stavbu skleníku existuje několik variant, ale ani jedna nepředstavuje pro zručného kutila náročný úkol. Ve skleníku Vám navíc úroda poroste rychleji a bude lépe chráněná před škůdci.
Tipy, na co si dát pozor:
• Orientujte se dle slunce: vyberte místo, kam nedopadá stín budov ani stromů
• Velikost: přizpůsobte skleník rostlinám – každá potřebuje jiný prostor
• Rozvrhněte si čas: ideální období pro stavbu je podzim – bez obav stihnete pěstitelskou sezonu

 Věděli jste, že…
– se vyplatí být ke stromu ohleduplný? Zbytečně moc zásahů do kmene může strom oslabit a snížit jeho původní nosnost.
– větší skleníky je nutné orientovat nejdelší podélnou stranou směrem k jihu? Zajistíte tak rostlinkám dostatek slunečních paprsků v průběhu celého roku.

Zdroj: Mistr Kutil

Komentáře