Nechte si zdarma vyšetřit spermie v rámci Národního dne neplodnosti

Reklama

V červnu si kromě Dne dětí připomínáme i trochu paradoxně Národní den neplodnosti, letos stanovený na 5. června. Neschopností počít potomka trpí v České republice až 20 % párů, přičemž statistiky ukázaly, že na tom muži mají procentuálně stejný podíl jako ženy, o čemž se moc nemluví. Pražská klinika Iscare chce na tento problém upozornit, všichni muži tak budou moct v týdnu od 5. 6. 2017 přijít a nechat si na klinice zdarma otestovat spermie.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“media_original“,“fid“:“21660″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“264″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“340″}}]]

Klinické centrum ISCARE funguje v České republice už přes dvacet let. V rámci Národního dne neplodnosti se lékaři rozhodli pomoci mužům překonat ostýchavost a předejít tak možným problémům, které mohou nastat ve chvíli, kdy se rozhodnou založit rodinu. V týdnu od 5. 6. do 9. 6. mezi 14 a 17 hodinou si může kterýkoli muž přijít nechat udělat spermiogram zdarma a bez předchozího objednání.

„O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií,“ popisuje Jaroslav Hulvert, primář IVF klinického centra ISCARE. Jen na této klinice si nechá spermie prověřit zhruba 40 mužů týdně.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21659″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“301″}}]]

MUDr. Jaroslav Hulvert

V případě zhoršených hodnot spermiogramu někdy postačí pouhá úprava životního stylu. Nejčastějším onemocněním mužů je tzv. oligospermie – nízký počet aktivních spermií. Velký vliv na toto onemocnění má právě partnerův životní styl. Doporučuje se tedy omezit kouření a pití alkoholu, a naopak doplnit vitamíny zejména E a C. Pokud toto nezabere, dá se problém řešit tzv. inseminací, kdy jsou spermie, v době ovulace ženy, zavedeny přímo do děložní dutiny.

Jiné časté onemocnění způsobující neplodnost je varikokéla. Rozšířené žíly u varlat mají za důsledek zpomalování krevního oběhu v šourku a můžou vést až k impotenci. Naštěstí i tento problém lze odstranit jednoduchým chirurgickým zákrokem. Asistovaná reprodukce je dnes na tak vysoké úrovni, že i muži, u kterých nebyly v ejakulátu nalezeny spermie, mají šanci počít s partnerkou vlastního potomka. Pokud má muž alespoň několik spermií, lékaři jsou schopni je získat operační cestou z varlat či nadvarlat.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21658″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“422″}}]]

Zmrazení spermií jako investice do budoucnosti
Předejít možným rizikům plodnosti jako je třeba závažné onemocnění nebo úraz pomůže také social frezing neboli zmrazování zdravých pohlavních buněk.  Své zkušenosti s tím má i český badmintonista a olympionik Petr Koukal, který prodělal rakovinu varlat. Kvůli nemoci neměl jistotu, jestli mu nebude hrozit neplodnost, v ISCARE má proto uložený zmrazený vzorek pohlavních buněk. „Je dobře, že se o těchto věcech mluví. Chtěl bych apelovat na všechny české muže: myslete dopředu a nechte si udělat vyšetření spermií. Nikdy nevíte, co se může stát,“ řekl Petr Koukal.

Preventivní zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let. Uskladnění pohlavních buněk vyjde asi na 3,5 tisíce korun na tři roky. Za každý další rok se pak tisícovka korun připlácí.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“21661″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Zdroj: Iscare

Komentáře