Nemůžete spát? Dejte si pozor na několik věcí

Po náročném dni si jdete konečně lehnout, nemůžete usnout? Víme proč.

Podle mezinárodního průzkumu Gfk je nespavost druhým nejběžnějším zdravotním problémem hned po nachlazení. Nejvíce nespavostí trpí Švédi, Češi a Turci. Kvalita spánku přitom ovlivňuje naší každodenní efektivitu i náladu. Návodů jak zmírnit nespavost je celá řada. Jakub Šoufek, ředitel společnosti Johann Malle a fyzioterapeut René Kacián prozrazují ze své praxe ty největší chyby, kterých se lidé dopouští před ulehnutím.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10256″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Jakub Šoufek

Nehlídáte si, co jíte a pijete
Že není zdravé přecpávat se na noc těžkými jídly, není žádná novinka. Ale že byste si měli hlídat jídlo a nápoje, které jíte a vypijete již od odpoledne, vás možná překvapí. Taková káva s dortíkem po pozdním obědě už může být příčinou vaší neklidné noci. Odpoledne se nedoporučuje pít ani jiné kofeinové či energetické nápoje, pokud trpíte nespavostí. „Večeře by pak měla být ideálně lehčí, a přestože se nedoporučuje před spaním cvičit, krátká procházka po večeři klidnějšímu spánku prospět může,“ radí fyzioterapeut René Kacián.

Spíte v pyžamu
Sexy noční košilky nebo pohodlná flanelová pyžama po dědovi? Tak na obojí zapomeňte. Pokud se chcete dobře vyspat, pyžamo je vyloženě rušivá záležitost, která vaše tělo během spánku nepříjemně obepíná a nedovolí mu volný pohyb. Navíc jakékoliv oblečení během spánku zvyšuje vaší tělesnou teplotu a snižuje tvorbu melatoninu. Ideální je tak spát nazí. Pokud je vám to nepříjemné, měli byste volit maximálně volné a prodyšné lehké materiály.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10255″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Nepustíte z ruky telefon ani v posteli
Podle výzkumu společnosti IQS Online 74 % uživatelů nechává svůj chytrý telefon na dosah vedle své postele i během spánku. Většinou je to proto, že jej používají jako budík (91 %), ale 37 % respondentů přiznalo, že jej používá také těsně před usnutím. Telefon v ložnici dokonce v oblíbenosti předstihl i sledování televize. Právě elektronika pak může být důvodem vašeho nekvalitního spánku. Veškerá elektronika v ložnici je totiž zdrojem tzv. elektrosmogu, který má negativní vliv nejen na váš spánek, ale i na celkové zdraví a může způsobovat řadu problémů. „Zkuste si v ložnici osvojit pár návyků podle učení feng shui, které v dnešní přetechnizované době učí návratu k přírodě. Základem je dovolit proudit v ložnici všudypřítomné energii, podpořené přírodními materiály. Elektroniku tak raději nechte za zavřenými dveřmi ostatních částí bytu a ložnici zachovejte v harmonii ke kvalitnímu odpočinku,“ uzavírá Jakub Šoufek z Johann Malle.

Komentáře