Nepodceňte situaci a vyberte správné kontaktní oční čočky

Reklama

Dnešní uspěchaná doba klade stále vyšší na zrak a různá pracovní prostředí. Je mezi námi plno takových, kteří chtějí pro korekci své refrakční vady používat kontaktní čočky. Ale jak se v jednotlivých typech a druzích čoček vyznat? Náš manuál vám poradí. Kontaktní čočky jsou vhodné pro každého aktivního člověka i teenagera, maminky na mateřské a všechny, kteří jsou stále „v jednom kole“. Stačí si vybrat jen ty správné.

Na výlet
Pokud vyrážíme na výlet nebo krátkodobý pobyt, budeme chtít mít s čočkami co nejméně práce. „Pro takové aktivity se zpravidla klienti rozhodnou pro jednodenní kontaktní čočky,“ říká optometrista Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. a dodává: „Mají řadu výhod. Každé ráno si do oka nasadíte vždy novou a čistou čočku. Navíc jsou jednodenní čočky vždy baleny po více kusech a máte tak k dispozici vždy náhradní, respektive rezervní pár kontaktních čoček. K dalším výhodám patří to, že tyto čočky nemusíte čistit, tudíž používat jakékoliv čistící či dezinfekční roztoky. Jednoduše čočku na konci dne z oka vyndáte a vyhodíte.“

Aktivní dovolená doma i na horách
Při sportech a volnočasových aktivitách jsou velmi vyhledávané jednodenní čočky. „Obecně se dá říci, že se dává přednost bioinspirovaným materiálům pro výrobu kontaktních čoček, které jsou inspirované prostředím oka (např. Biotrue OneDay). Nejen tedy na běžné cestování, ale také například do hor je možné mít čočky, které obsahují stejné množství kyslíku (78 %), jako má lidská rohovka,“ popisuje Mgr. Beneš. A nesmíme zapomenout na důležitou součást kontaktních čoček, kterou je UV filtr.

Pobyt v klimatizovaných místech
Letíte na dovolenou nebo máte zařízeno ubytování v klimatizovaném hotelu? Pak je dobré mít čočky, které nebudou osychat a budou si tak zachovávat své parametry. To je důležité pro kvalitní vidění. Právě u čoček z hypergelu je toto zajištěno speciální vrstvou na povrchu kontaktní čočky, která napodobuje tukovou vrstvu slzného filmu. A aby bylo nošení čoček příjemné, jsou do materiálu zakomponovány chemické struktury – smáčedla.

Chystáte se letět?
Pořiďte si Flight pack. Nesporná výhoda Flight packu je v tom, že máte při sobě na palubě nejen povolené množství roztoku díky vyhovujícímu objemu lahviček, ale také náhradní pouzdra, která využijete v několika případech. Buď můžete mít druhé pouzdro jako rezervní, pro případ ušpinění prvního, případně, že by vám vypadlo např. z kapsy nebo příruční tašky. Prostě pro nepředvídané situace. Pro dodržení bezpečnostních předpisů a zásad je obsažen také zipový igelitový sáček, ve kterém je možné mít vše uloženo.

Klasická i delší dovolená.
Čočky se čtrnáctidenní plánovanou výměnou jsou již určeny pro nositele, kteří chtějí čočky nosit častěji. Zde už je však potřeba se o čočky důkladně starat a pečovat podle pokynů očního specialisty. Tyto typy čoček lze mít z různých materiálů, preferován je silikonhydrogel (např. PureVision 2 HD). „Mezi klienty, kteří si již oblíbili nošení čoček místo brýlí, jsou však stále více preferované kontaktní čočky měsíční,“ říká optometrista. I tyto typy lze mít z hydrogelových či silikonhydrogelových materiálů, v různých designech a provedeních. „Výhody jsou skloňovány především s materiály s vyšší propustností pro kyslík, tenčím profilem a asférickými plochami. Tyto pak umožňují nositelům tzv. HD – High Definition – vysoké rozlišení. A nespornou výhodou je tak ostřejší vidění za snížených světelných podmínek,“ prozrazuje Beneš.  Eliminují se tak i vedlejší atmosférické efekty, které přispívají k tvorbě halo a glare (rozostření obrazu). Tyto čočky se však na noc vždy vyndávají z očí. Je tak nutné je správně a důkladně čistit. 

Kdy a jaké roztoky používat?
Používejte takový roztok, který vám doporučí oční specialista. Orientovat se v nich můžete snadno. Dnes již k poměrně běžným patří víceúčelové roztoky – all in one, všechny kroky v jednom roztoku pro nositele kontaktních čoček s měsíční (resp. tříměsíční nebo roční plánovanou výměnou). Běžné čistící roztoky nenabízí tolik výhod a vylepšení, mnohdy mohou částečně dráždit či vyvolávat přecitlivělost na některou ze složek. I v této oblasti lze najít roztok, který je inspirovaný prostředím oka, především lidskými slzami – využívající bioinspiraci (např. Biotrue). Takový roztok má stejné pH, jako mají slzy, obsahuje hyaluronát – zvlhčující složku, jejíž základem je kyselina hyaluronová. Díky tomu je nošení čoček pohodlnější, příjemnější a oči zůstávají bílé. Důkladnou dezinfekci pak zajistí duální dezinfekční systém. Takový roztok vyhledávají i klienti s citlivýma očima. Výrobci nabízí takový roztok v různých velikostech, výběr pak můžeme přizpůsobit délce pobytu či na cestách.

Tip redakce:
MAxivita Exclusive Lutein forte+, doplněk stravy
Zrak je jeden z nejdůležitějších smyslů, každodenně namáhaný celou řadou faktorů. Stav očí negativně ovlivňuje nejen smog, prašnost nebo kouření. Nadměrnou zátěží pro zrak je práce s počítačem, klimatizace a umělé osvětlení. Při delším pobytu v takovém prostředí přicházejí první varovné signály – zarudnutí, slzení nebo pálení očí. To jsou typické příznaky zvýšené zátěže, kterou je třeba korigovat. Stačí umožnit očím relaxovat, např. každou hodinu se na pár minut zahledět třeba z okna, tedy volně do prostoru. Můžeme zkusit i prospěšnou oční „gymnastiku“. Pomocníkem při únavě očí je přípravek MaxiVita Exclusive Lutein forte+. Obsahuje přírodní extrakty z borůvek a měsíčku lékařského, jejichž pravidelný příjem může mít příznivý vliv na funkci očí. Extrakt z borůvek má silné antioxidační účinky a je velmi prospěšný pro normální stav zraku. Doplněk stravy je navíc obohacen o vitamíny C, E a zinek, pro zrak důležité. Doplněk stravy MaxiVita Lutein forte+ s obsahem přírodních extraktů, vitaminů a zinku je vhodný také pro diabetiky. Běžná cena balení je 169,90 Kč. V prodeji v obchodních řetězcích, drogeriích nebo e-shopu nasevitaminy.cz

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17362″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“302″}}]]

Komentáře