Nepodceňujte bolavé zuby

Dejte si pozor, ať si nezaděláte na velký problém.

Přemýšleli jste někdy nad tím, že za vaše problémy s játry může zkažený zub? Nedávná studie prokázala spojitost mezi záněty v dutině ústní a onemocněním některých orgánů. Toto téma je aktuální díky blížícímu se dni Světového dne ústního zdraví. Leader v oblasti péče o chrup 3M však upozorňuje, že zánětlivým onemocněním zubů lze snadno přecházet preventivními prohlídkami.

Pokud vám onemocní zub a vy si nestihnete včas dojít k zubaři, zaděláváte si i na některé z interních onemocnění. Výzkum vědců prokázal, že některé záněty orgánu i další závažnější onemocnění mohou být způsobena právě onemocněním zubů. Podle vědců je každý zub propojen s některým z orgánů v našem těle, a tak i zánět na zubu může přerůst do zánětu druhého stupně, který se projeví v dalších částech těla. Výzkum doposud prokázal tuto spojitost mezi zuby a plícemi, játry a také srdcem. Propojenost zánětů byla prokázána i mezi zuby a klouby.

O úzkém propojení mezi zuby a orgány ví lidstvo již odpradávna. Například Hipocrates již v 5. století před n. l. dokázal potlačením infekce chrupu snížit bolesti kloubů. Zubní paradontóza, jakožto zánětlivé onemocnění, má spojitost s ischemickou srdeční chorobou nebo s akutním infarktem myokardu, cukrovkou či onemocněním dýchacích cest. Bakterie, která způsobuje zánět dásně v ústech je totiž schopná přímo či nepřímo ovlivnit i zánět v ostatních částech těla. Pokud se tedy necítíme zrovna nejlépe, měli bychom nejdříve navštívit svého zubaře.

„3M se doporučuje doktorům, aby před operačním zákrokem poslali pacienta raději ještě na zubařskou prohlídku. V rámci Světového dne ústního zdraví, který se slaví 20. března, radíme, abyste nepodceňovali preventivní prohlídky a svého zubaře navštívili alespoň jednou ročně. Díky preventivní prohlídce předejdete léčbě rozvinutějších onemocnění, která bývají časově i finančně náročnější. A možná, se právě díky této návštěvě vyhnete i operačnímu zákroku. Doporučujeme tedy nepodceňovat ústní hygienu,“ říká Martin Holub, 3M Regional Business Leader, Health Care.

3M a stomatologie
Společnost 3M patří k předním světovým výrobcům stomatologického materiálu a pracovních pomůcek stomatologů. Zaměřuje se na oblast preventivní stomatologie, protetika, lokálních anestetika nebo implantologii. V zubařském portfoliu 3M tak například nalezneme dentální cementy, provizorní korunky a můstky, otiskovací hmoty, situační otisky, polymerační lampy nebo míchací přístroje.

Komentáře