Nepříjemný problém dětí i dospělých: Kinetóza

Reklama

Nevolnost při cestování, tzv. letadlová či mořská nemoc neboli kinetóza postihuje asi 5 % cestovatelů při přepravě dopravními prostředky (loď, letadlo, auto, autobus). Kromě nevolnosti, nucení na zvracení, zvracení se může objevit i závrať, vyčerpanost, bledost, nadměrná tvorba slin, studený pot a ospalost.

Nejčastěji se objevuje u dětí ve věku 2 – 12 let, u žen v období menstruace či těhotenství a u osob trpících migrénami. Kojence, mladší batolata a osoby vyššího věku nepostihuje. Při déletrvajících turbulencích letadla nebo při plavbě na rozbouřeném moři mívá kinetózu většina pasažérů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23505″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“401″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárník BENU Lékárny v Mladé Boleslavi

Kinetózám lze předejít i dodržováním obecných pravidel. Mezi ně patří:
– před cestou se najíst, nikoli však příliš,
– necestovat nevyspalý,
– sedět blízko tzv. těžiště dopravního prostředku (v autě a autobuse vpředu, uprostřed lodi, v přední části kabiny letadla),
– snažit se splynout s pohyby dopravního prostředku,
– sedět s mírně zakloněnou hlavou se zavřenýma očima,
– nečíst, nedívat se na video, pohled fixovat na vzdálený předmět, který se nepohybuje,
– před cestou užít léky potlačující zvracení a závrať.

Prevence a léčba kinetóz
K prevenci lze podat přípravky potlačující zvracení a závrať, které se liší dobou a nástupem účinku. Lék obsahující moxastin s kofeinem (Kinedryl) se podává 1 hodinu před začátkem cesty. Pokud cesta trvá déle, opakuje se podání léku každé 2-3 hodiny. Dále je možno použít žvýkačky Travel-gum 20 obsahující látku dimenhydrinát, které jsou určeny pro dospělé a děti od 15 let. Žvýkačka se žvýká asi 15 – 30 minut před začátkem cesty přibližně 10 minut a potom se vyplivne. Jsou doporučovány i přípravky s výtažky z kořene zázvoru. Mezi ně patří doplněk stravy ve formě cucavých tablet s mandarinkovou příchutí, které se vyrábějí pod názvem „Autíčka pro pohodové cestování“ a jsou určeny pro děti od 3 let. Podávají se 30 – 60 minut před cestou. Při déletrvající cestě je možné podat další tabletu.K dispozici je i homeopatický léčivý přípravek Cocculine, který je však nutno užít již den před plánovanou cestou a v den cesty. Je určen pro děti i dospělé bez omezení.

Pokud klient trpí často nevolností a zvracením, může mu lékař předepsat lék vázaný na lékařský předpis ke zvládnutí těchto obtíží. Většinou si ale klient vystačí s volně prodejnými léčivými přípravky či doplňky stravy.

Zdroj: Benu

Komentáře