Nový trend: městské grilování – propojení města, přírody a dobrého jídla

Reklama

Ve městech po celém světě pozorujeme nový trend: propojování urbanizace s přírodními prvky. Při projektování měst je kladen čím dál větší důraz na městskou zeleň a jejich obyvatelé tráví více a více volného času v městských parcích a přilehlých lesích, které jim umožňují na chvíli uniknout shonu a hluku a zároveň neopustit hranice města.

Součástí trendu je i narůstající oblíbenost grilování a outdoorové gastronomie, které už dávno nepatří jen na zahrádky rodinných domů a chat, ale právě do městských parků a lesů.

Grilování ve městech je již delší dobu populární v zemi jako Austrálie nebo třeba u našich sousedů v Německu, konečně však tento slibný trend přichází i k nám. V posledních několika letech se grilování na veřejných místech rozmáhá nejen v naší metropoli, ale třeba také v Brně a dalších českých městech. Lidé si začínají zvykat, že není nezbytně nutné vlastnit chaty a chalupy na venkově, aby si mohli užít relax v přírodě a k tomu si ugrilovat nějaký ten steak nebo zeleninu, a uspořádat si tak příjemný piknik. V posledních několika letech začaly totiž v Česku vznikat oficiální grilovací místa v městských parcích a lesích. Na těchto vyhrazených místech je povoleno rozdělávat oheň, ať už v grilu vlastnoručně přineseném nebo na místě zabudovaném. Tyto spoty jsou perfektní pro rodinné pikniky s dětmi nebo pro skupinky přátel, které se tady schází po práci a o víkendech, aby spolu poseděly, užily si hezkého počasí a při té příležitosti se taky dobře najedly.

Pokud tak bydlíte v Praze nebo jiném větším městě a rádi trávíte čas venku, rozhodně si projděte možnosti, které vám v současnosti vaše bydliště nabízí. Možná budete překvapeni, kde všude existuje možnost uspořádat piknik s grilováním a pokud ne, můžete zkusit zatlačit na vedení vašeho města, aby začalo o zřízení takových míst uvažovat. Uvidíte, že příjemné posezení na čerstvém vzduchu, s dobrým jídlem a pitím vás nabije energií a do pracovního týdne se budete vracet čerství a příjemně odpočatí. Uspořádání takového pikniku ocení jistě i vaše děti, které se vyřádí na přilehlých dětských hřištích nebo jen tak na louce s balónem, frisbee nebo čímkoliv jiným. Fantazii se meze nekladou. A to platí i při přípravě občerstvení, které při dnešní dostupnosti surovin a receptů lze stále obměňovat, zkoušet neotřelé chutě a objevovat místní i exotické speciality. Oficiální grilovací místa nezapomínají ani na naše nejlepší kamarády. Umístěny jsou běžně v zónách volného pohybu psů, ti se tak mohou vyřádit s dětmi nebo poznat v parku nové kamarády.

Městské prostředí se rychle mění a životní styl jejich obyvatel s ním. Najděte si ve svém životě více času na přírodu a zpříjemněte si život uprostřed betonové džungle!

Zdroj: grilujemevemeste.cz

Komentáře