O novinkách ve vědě s nadhledem

Reklama

Český rozhlas Dvojka zařazuje od 2. října do svého odpoledního vysílání hodinové zVědavosti. Pořad si klade za cíl představit posluchačům svět vědy a techniky zábavnější formou. Od pondělí do čtvrtka v čase 13.00 – 14.00 hod. budou vědu popularizovat dva moderátorské týmy: Markéta Mayerová s Václavem Žmolíkem a Iva Bendová s Davidem Šťáhlavským, a tým redaktorů Publicistiky.

Každý den doplní moderátorské dvojice pozvaný host k tématu z okruhu nejenom známých popularizátorů vědy a techniky, ale také pedagogové nebo mladí techničtí talenti.

„Ke spolupráci jsme oslovili i známé osobnosti z kulturního světa, které mají k vědě vztah. Pořad by ale nevznikl bez redaktorů Publicistiky, kteří budou do vysílání denně vstupovat živě z různých míst republiky, kde se v oblasti vědy něco děje, a k mikrofonu přivedou i svého respondenta,“ říká vedoucí programu Českého rozhlasu Dvojka Kateřina Dvořáková.

O vědě bude řeč také z pohledu historie nebo českých patentů a vynálezů. Chybět nebude ani pohled očima mladých vědců a posluchači získají informace o novinkách z vědy a techniky včetně pozvánek na víkendové akce spojené s vědou.

Postřehy z příprav doplňuje jeden z moderátorů pořadu a vedoucí tvůrčí skupiny Publicistika Českého rozhlasu David Šťáhlavský: „Při natáčení pilotu jsme prožili sami velké zVědavosti. Naši reportéři museli z místa přiblížit prostředí. Zkoušíme i docela nové věci a chceme navodit neformální atmosféru ve studiu, což posluchači jistě ocení.“

Co nevíte o Kateřině Dvořákové?
KATEŘINA DVOŘÁKOVÁ – vedoucí programu Český rozhlas, Dvojka. Na Dvojce jsem dva roky vedoucí programu, před tím jsem byla dramaturgyní ranního a dopoledního vysílání stanice Dvojka.

Přínosy
Pro naše  vysílání se mi povedlo vymyslet několik pořadů, například soutěžní Dvojka na cestách- cestování časem, včetně historie a hudby, Polední hrátky, Dějiny kuchyně, Dějiny módy, Dějiny Národního divadla, O původu příjmení, a jiné. Samozřejmě, bez skvělých autorů zůstává nápad v šuplíku!

Návrat, ale co bylo mezitím …
Do rozhlasu jsme se vrátila po několikaleté odmlce. Mezi tím jsem byla televizní scenáristkou mnoha pořadů, pyšná jsem na docusoaps Nevzdávej to! České televize, kdy jsme hledali práci lidem po padesátce . Dílů se natočilo 16 a podařilo se nám skoro všechny uchazeče o práci zaměstnat. Čtyři  roky jsem pracovala na Frekevenci 1 jako projektový manažer, v podstatě programový pracovník, který řídil některé bloky ve vysílání (Dámský klub například)

Historie & vzpomínky
Začínala jsem v médiích v 90.letech, v uvolněné atmosféře, ve které vznikala soukromá rozhlasová a televizní media. Byla jsem u vzniku radia Alfa (dnešní Impuls), kde jsem moderovala různé pořady, spolupracovala jsem s TV Prima na live stylových magazínech jako scenárista , pracovala jsme jako redaktor ve zpravodajství TV Nova, 6 let jsem byla v Českém rozhlase, odtud jsem šla do produkční televizní skupiny a psala televizní scénáře pro dokument a reality show, o Frekvenci 1 jsme psala a jsem šťastně zpět na Dvojce. Několik let jsem přispívala do časopisů o moderním bydlení. Pracovala v reklamní agentuře, která organizovala na konci 90.let slavnostní večery Český lev (velká zkušenost)

Nejen prací je člověk živ… Máma, kamarádka, babička…
Mám skvělou dceru, momentálně žije ve Skotsku a úžasného manžela, bývalého triatlonistu, který byl prvním Čechem pod devět hodin. A jsem čerstvá babička vnoučka Bruna – ve dvou měsících už mu čouhají nohy z kočárku! Byla jsem jediný případ v téhle republice, kde byla u předškolního dítěte nařízena půlroční střídavá péče. Po velkém boji s justicí se nakonec nepraktikovala. Přesto je o čem vyprávět…nejsme zastáncem střídavé péče, když mezi rodiči nefunguje dohoda a „smír“!!!

Lidská, charismatická, kamarádská s neuvěřitelně silnou osobností a vnitřní energii. Stále je pozitivně naladěna a otevřená pomáhat.

Komentáře