Objevte západoněmeckou vrchovinu Eifel

Reklama

Půvabná oblast Eifel, ležící v západním Německu na území spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc mezi městy Cáchy, Kolínem nad Rýnem, Koblencí a Trevírem, si zachovala dodnes krásu původní krajiny. Lokalita, utvořená vulkanickou činností v období třetihor, nabízí mnoho zajímavostí. Různé kultury zanechaly v Eifelu výrazné stopy. Připomínají je obdivuhodné hrady, kláštery a kostely. Návštěva místních muzeí nabízí vhled do historie a charakteristiky této jedinečné oblasti. Pohled na jezera vulkanického původu a procházka národním parkem Eifel jsou nezapomenutelným zážitkem.

Eifelský národní park
Eifelský národní park tvoří 110 km2 naprosté divočiny. Poskytuje chráněné útočiště mnoha druhům rostlin a zvířat. V rozlehlých vzájemně propojených lesích této chráněné oblasti žijí například divoké kočky. V netknutém prostředí se daří řadě druhů netopýrů a ledňáčků, stejně tak jako divokým žlutým narcisům. Návštěvníkům jsou zpřístupněny velké zalesněné plochy a louky. Milovníci přírody mohou objevovat krásy parku pěšky i na kole po vlastní ose nebo si najmout průvodce, který je po starobylých lesích provede.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12018″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Eifelské „modré oči“
Sopečná činnost v pohoří Eifel po sobě zanechala hustou síť maarových jezer, kterým se rovněž přezdívá eifelské „modré oči“. Vodou naplněné krátery jsou charakteristickým znakem zdejšího regionu a dotvářejí jeho nezapomenutelný obraz. Častým turistickým cílem je jezero Laach (Laacher See). Laacher See je největším jezerem ve spolkové zemi Porýní-Falc, na šířku měří 2,35 km a procházka po jeho břehu je dlouhá 7,4 km. Na jeho hladině lze pozorovat malé bubliny, které dokazují vulkanický původ jezera. V jeho těsném okolí se navíc nachází středověký benediktinský klášter Maria Laach, jehož návštěvu nelze vynechat. Jedná se o jednu z nejstarších ukázek románské architektury v Německu.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12017″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“401″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Přehradní nádrž s kaskádovitým přepadem
Jedinečnou vodní stavbou je přehradní nádrž Urft. Její výstavba v letech 1900 až 1904 s kapacitou 45 milionů krychlových metrů byla na svou dobu technickým mistrovským dílem. Stále funguje dokonale, jako regulátor povodí i jako elektrárna. Při období silných dešťů vytváří kaskádovitý více než 50 metrů dlouhý vodní přepad dramatickou podívanou.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12019″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Pětiminutové představení ve Wallenbornu
Wallender Born je studený gejzír vody v obci Wallenborn, k jehož erupci dochází zhruba každých 35 minut. Délka erupce je asi 5 minut a je rozdělena do dvou jasně rozlišitelných fází: První z těchto fází trvá asi 10 sekund a projevuje se jako prudké vymrštění 2-4 m vysokého vodního sloupce. Druhá fáze je klidnější, voda pomalu klesá zpět do otvoru.

Výhled na celý Eifel
Eifel čítá mnoho vyhlídek, z nichž je krásný panoramatický výhled do krajiny. Na některých místech byly vystavěny dokonce i speciální vyhlídkové věže, obvykle se jedná o impozantní dřevěné konstrukce. Skvělý výhled nabízejí i věže místních hradů.

Návštěva hradů a zámků
V Eifelu je bezpočet impozantních hradů a zámků. V roce 1280 nechal Heinrich von Finstingen, trevírský arcibiskup, ve městě Mayen postavit mohutný gotický hrad Genovevaburg. V dnešní době se zde nachází muzeum kraje Eifel a hornické muzeum. Za vidění stojí i hrad Satzvey, který je jedním z nejkrásnějších vodních hradů v Porýní. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1396, ale má se za to, že jeho historie je ještě delší. V údolí Mosely stojí na strmém skalním výběžku uprostřed nedotčené přírody majestátní hrad Eltz. Okolí města Manderscheid nebylo vždy tak poklidné jako dnes. Mezi Horním a Dolním hradem Manderscheid, stojícími co by kamenem dohodil od sebe, panovalo po dlouhou dobu nepřátelství. Příběh obou hradů rozhodně stojí za poznání. Za návštěvu stojí i hrad, který dominuje městu Blankenheim. Nálezy naznačují, že zde dříve byla římská pevnost. Geologický rozměr vulkanické činnosti i kulturní historie středověku návštěvníky ohromí i na zámku Olbrück. Skvělým tipem na výlet je i hrad Pyrmont, který se tyčí na mohutné břidlicové skále nad vodopádem Elzbach.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12020″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Poučení na každém kroku
V regionu Eifel se nachází i mnoho zajímavých muzeí. Většina z nich se specializuje na konkrétní témata. Eifelské vulkanické muzeum v Daunu návštěvníkům zprostředkovává historii vzniku Země, poučné je i Muzeum kráterových jezer v Manderscheid. Vysoce moderní počítačové simulace opět vulkány rozdmýchávají, otevírají kráterová jezera a nechají proudy lávy syčet a prskat na návštěvníky. Minulost se vrací k životu v muzeu Nostalgikum v městečku Uersfeld. Expozice představuje různá témata života místních „obyčejných“ lidí z minulého století.

Po stopách Formule 1
Fanoušky motorismu nadchne návštěva blízkého okruhu Nürburgring. Okruh se nachází poblíž hradu Nürburg. V oblasti Eifelu se dříve motoristické závody pořádaly na veřejných komunikacích. Z důvodu bezpečnosti bylo rozhodnuto o vystavění nové závodní trati. Stavba Nürburgringu byla dokončena v roce 1927. Niki Lauda, legenda Formule 1, dokázal trať zajet pod 7 minut. Vedly se polemiky o bezpečnosti trati, v závodech se ale i přes protesty pokračovalo. Při závodě 1. srpna 1976 měl Niki Lauda na Nürburgringu nehodu a utrpěl těžké popáleniny. Naštěstí byl zachráněn z hořícího vozu několika ostatními závodníky.

„Bitte, ein Bit“
Milovníci piva by neměli vynechat návštěvu pivovaru v Bitburgu. Pivovar Bitburger, založený v roce 1817 v jižním Eifelu, je jedním z předních prémiových pivovarů v Německu. S roční produkcí zhruba čtyř milionů hektolitrů je Bitburger jednou z největších národních pivních značek.

Monschau
V pohoří Eifel, 30 km jižně od Cách, se nachází malebné městečko Monschau. Zachovalé, staletí staré domky ukryté v pokojné kopcovité krajině jsou skvostem, kterým se Monschau může chlubit. Nad historickým centrem, vysoko nad hlavami návštěvníků, na dolomitových útesech se tyčí zříceniny pevností Burg a Haller, které nabízejí překrásný pohled na Monschau a jeho okolní krajinu s vulkanickými skalami. Za návštěvu stojí i Červený dům, který kontrastuje s ostatními tmavými domky. Láká bohatě zdobeným schodištěm, portréty a původním nábytkem ze 17. století. Pivovarské muzeum nabízí informace o historii pivovarnictví v Monschau.  V Monschau si přijdou na své i všichni labužníci. Jedinečný perník, překrásně zdobený čokoládou a mandlemi, připravovaný dle speciální receptury, prodávaný v nespočtu speciálních obchůdků nikde jinde neochutnají. Další lahůdkou je i místní specialita, ručně vyráběná hořčice, o jejíž kvalitu pečuje již čtvrtá generace. Semínka hořčice jsou podle staleté rodinné tradice rozemleta silou původního mlýnského kola.

Vánoční Eifel
V Eifelu se každoročně pořádají překrásné vánoční trhy s příjemnou atmosférou. Je na nich možno zakoupit tradiční vánoční dárky a dobrůtky. Návštěvníky rozehřeje vynikající svařené víno a jejich vánoční náladu podpoří i koledy, které se linou ze všech stran. Vánoční trh v Monschau se řadí k 100 nejkrásnějším trhům v Německu. Historické hrázděné domy s překrásnou výzdobou dokreslují sváteční, poklidnou atmosféru. Za vidění však stojí i trhy v dalších městečkách eifelského pohoří.

Do Eifelu jednoduše a pohodlně
Z Čech se lze do Eifelu pohodlně dopravit s leteckou společností Eurowings, a to z Prahy do Kolína nad Rýnem / Bonnu. Se třemi tarify BEST, SMART a BASIC je možné  sestavit individuální balíček od letu bez dalších služeb až po nejkvalitnější nabídky letů, které jsou v současné době dostupné v rámci evropských leteckých nízkonákladových spojů. Na letišti v Kolíně nad Rýnem / Bonnu si lze zapůjčit automobil a pohodlně dojet až na místo, cesta trvá asi hodinu.

Komentáře