Oblíbené zahraniční trendy v českých domácnostech

Reklama

Vychytávky ze zahraničí, které nám změní život.

V trendech vybavení domácnosti se často stává, že ty největší hity a zásadní trendy přicházejí do Evropy ze Spojených států, kde jsou předtím již delší dobu populární. V Česku k tomu dochází pravidelně již od devadesátých let a přebírání trendů v bydlení z USA pokračuje i nyní. Jaké největší hity už k nám pronikly a co můžeme očekávat v budoucnu?

„Side-by-side“ lednice
Jedna z věcí, kterou dobře známe z amerických filmů je obrovská dvoukřídlá lednice. Tyto high-tech přístroje s několika elektronickými displeji a množstvím pokročilých funkcí jsou již nějakou dobu populární i v České republice. A to přesto, že nejde o zrovna levnou záležitost. Cena nejlevnějších modelů se pohybuje zhruba okolo dvaceti tisíc korun, u dražších se může vyšplhat až na dvojnásobek. Přesto například největší e-shopy s elektronikou nabízejí až padesát různých typů dvoukřídlých lednic a zájem o ně nadále stoupá. Kromě filmové slávy totiž tento typ lednic také nabízí množství funkcí, které usnadňují život, jako je například automatická výroba a dávkování ledu, teplotní alarm, či možnost nastavení různých teplot v různých částech lednice.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9468″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Centrální vysavače
Centrální vysavače jsou pro americké domácnosti ještě typičtější než masivní lednice. A v České republice, zejména v nových domech, již nacházejí své stabilní místo. „Stále více Čechů si pochvaluje hlavní výhodu centrálního vysavače – že odvádí všechny vysávané nečistoty zcela mimo obytné místnosti. Tím je prakticky zajištěna 100% filtrace. Též zabráníte zvíření jemných částeček, mezi nimiž jsou prach, alergeny a další nečistoty a jejich opětovnému usazení na nábytku, jak je tomu u klasických a robotických vysavačů, které vyfukováním do obytných prostor víří ještě nevysátý jemný prach a alergeny,“ říká Jiří Najman zástupce Centrálních vysavačů Husky. Ve světě zažívají centrální vysavače mohutný boom, velmi populární jsou kromě Spojených států například i ve skandinávských zemích. Tam patří k naprosto standardnímu a běžnému vybavení každé domácnosti.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“9469″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Kontinentální postele
Pod pojmem kontinentální postel si dnes již většina lidí správně představí velmi pohodlný typ kompletního lůžka s vysokým násedem zajišťující vysoký komfort během spánku. Jejich unikátnost spočívá především ve speciální konstrukci a vrstvení jednotlivých komponentů. „Spaní na kontinentálních postelích je zdravější, ale hlavně o mnoho pohodlnější, než spaní na klasických postelích, ostatně i proto jsou v zámoří tak oblíbené. Je to zejména díky speciální konstrukci pružin v matraci, ale i díky rozdílným materiálům, které jsou pro výrobu matrace používány. Roli hraje i výška postele, která je u kontinentálních postelí okolo 70 centimetrů a usnadňuje tak vstávání i uléhání,“ říká Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle, která se výrobou kontinentálních postelí zabývá. Kromě Spojených států, kde tyto postele vznikly, jsou velmi oblíbené opět ve Skandinávii.

Smart domácnost
Trend, který už je v USA v plném proudu a o kterém se říká, že možná zcela změní způsob, jakým lidé bydlí, se u nás teprve velmi pomalu a zlehka rozjíždí. Jde o podobu domácnosti, která bude fungovat na zcela automatizovaném principu, ovládaná elektronicky umělou inteligencí. V mnoha amerických domácnostech je tak již zcela běžné, že se žaluzie v ložnici sami zatahují ve chvíli, kdy teplota v pokoji dosáhne určité teploty, a automatické zavlažování na zahradě se řídí podle týdenní předpovědi počasí. To, co nebude plně automatické, bude možné ovládat smartphonem, a to i když nebudete doma. Z práce tak můžete například přes telefon přikázat vaší sekačce, aby posekala zahradu, zatímco lednička mezitím pozná, že v ní není dostatek jídla a sama vám připraví seznam potravin, které je třeba nakoupit v oblíbeném online supermarketu. Automatizace domácnosti, která je úzce propojena s rozvojem tzv. internetu věcí, je v Americe velmi aktuální záležitostí a velké korporace soupeří o to, kdo na ní zvládne nejvíce vydělat. Ačkoliv i v Česku už tyto technologie některé společností nabízejí a do domácností pomalu začínají pronikat, na jejich zásadnější rozšíření si nejspíše ještě budeme muset počkat.

Komentáře