Odborník radí: Exekutoři nebývale zatěžují firmy kvůli zadluženým zaměstnancům

Exekuce na mzdu zaměstnance – to je noční můra zaměstnavatelů. Dotazy a požadavky exekutorů musí firmy vyřizovat na vlastní náklady, často ve velkých počtech. Nebývale je to zatěžuje.

Jak také může vypadat jeden z případů exekuce na mzdu? Přinášíme příklad z praxe (podle Agentury Student):

Firma má zaměstnance, na kterého dorazily dvě nepřednostní exekuce ve stejný den (jednalo se o nesplacené půjčky pracovníka). Srážky na tyto exekuce se tedy musí poměrnou částí dělit. Následně dorazila další exekuce, v tomto případě však tak zvaná přednostní (pracovník má z minulosti nezaplacené daně). Nakonec přišla poslední, opět nepřednostní exekuce, která však firmě ukládala nezapočítat nezabavitelné minimum a strhávat tak zvaně „od první koruny“ jednu třetinu mzdy.

V jednu chvíli tak firma strhává svému pracovníkovi částky na 4 různé exekuce, na každou z nich připadá jiná suma. Výpočet takové exekuce je extrémně náročný, vše na náklady zaměstnavatele. Výpočet musí být správný, nezbývá než si najímat specializované poradce.

V praxi to často vypadá, že exekutoři drží zaměstnavatele jako „rukojmí“ pod výhružkami pokut a dělají si z nich své bezplatně fungující „sekretářky“. Po přihlášení zaměstnance k zákonnému pojištění totiž firemní datovou schránku často zavalí lavina zpráv od exekutorů.

„Zaměstnavatelé se nemohou nijak bránit, protože jednak v současné době panuje extrémní nedostatek pracovní síly a firmy musí často nabírat doslova vše, co má ruce nohy, a zároveň je nezákonné vyřadit uchazeče o práci jen kvůli tomu, že má exekuce,“ upozorňuje Tomáš Surka.

Exekutor často žádá ověření stejných informací i několikrát týdně. Pravidelně se ptá, kdo je s exekucemi před ním „v přednostním plnění“.

„Pokud jste v roli společnosti, která zaměstnává tisíce lidí na dělnických pozicích, pak je exekucí, které musíte řešit, několik desítek denně. Exekutoři často i dost arogantním způsobem vyžadují součinnost ihned a bez ohledu na to, že nejste jeho prodloužený administrativní aparát,“ uvádí Tomáš Surka.

Spolupráce s exekutory je pro firmy náročná časově i finančně. Pouze exekutoři však v rámci exekučního řízení inkasují peníze, aniž by cokoliv dělali. S výjimkou rozesílání zpráv datovými schránkami.  Zato zaměstnavatel se musí starat o svůj byznys a zároveň „sloužit“ exekutorům bez nároku na odměnu a pod neustálou výhružkou sankcí. A ve finále je „odměněn“ tím, že mu zaměstnanec už nepřijde do práce, protože radši půjde pracovat načerno, kde mu exekutor nic nezabaví.

„V nejedné firmě je situace tak vážná, že mzdové oddělení volá po zavedení samostatného pracovníka jen na vyřizování exekucí.  Jak k tomu slušný zaměstnavatel přijde? Exekutor by se měl dělit o svoji odměnu minimálně půl na půl se zaměstnavatelem. Ten musí práci zajistit, zaplatit, vyřídit veškerou administrativu a odměnu bere exekutor,“ připomíná Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Komentáře