Odborník radí: Jak bezpečně platit online

Reklama

Vánoční horečka nabírá na obrátkách, jak kupovat bezpečně dárky jsme se zeptali v ČSOB.

Rozhodla jsem se letos nakoupit některé vánoční dárky na internetu. Četla jsem však, že existují i případy, kdy někdo vaši kartu zneužije. Jak mám tedy platit bezpečně?
Ladislava Z. (56 let)

Určité riziko při platbě platební kartou na internetu jistě existuje. Máte ale několik možností, jak ho účinně eliminovat. V první řadě je dobré neřídit se pouze cenou vybraného zboží, ale vybrat si i důvěryhodný internetový obchod (např. podle hodnocení jiných uživatelů), a ideálně takový, který nabízí metodu 3D Secure. Tato služba funguje tak, že po zadání čísla a platnosti karty, před závěrečným potvrzením samotné transakce, vám na mobilní telefon přijde SMS heslo, které zadáte pro dokončení nákupu. Technologie 3D Secure není typická jen pro Českou republiku, ale jde o jakýsi mezinárodní standard, proto funguje i v řadě zahraničních internetových obchodů. U obchodníka, který tuto metodu nepodporuje, buďte obezřetnější, a to zejména v případě, že nakupujete na asijských internetových obchodech. Číslo své karty ani další důvěrná data nikde neukládejte, i když vám tuto možnost obchodník nabízí. Případně si můžete zvolit obchodníka, který nabízí možnost úhrady zboží převodem, na dobírku nebo v hotovosti při osobním vyzvednutí, platební kartu pak nebudete potřebovat vůbec.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14593″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“299″}}]]

Odpovídal: Petr Vosála, výkonný manažer útvaru Podpora digitálních kanálů ČSOB a Ery Poštovní spořitelny

Komentáře