Odborník radí: Jak čistit vodu v přírodních jezírkách?

Obliba koupacích a okrasných jezírek roste. Jedná se o relaxační zónu, která ladí s okolím a  zapadá do koloritu krajiny. Vodní plocha jednoznačně zvyšuje komfort bydlení a kvalitu života celé rodiny. Aktivní odpočinek má blahodárný vliv na zdraví a psychickou pohodu. Péče o vodu v koupacím nebo okrasném jezírku je velmi komplexní záležitost.

Kvalitu vody v budoucím jezírku ovlivňuje již  jeho plánování, projekce i budování. Jedná se o biologický systém vzájemně provázaných procesů. Každý nepřiměřený nebo neopodstatněný zásah může v jednom okamžiku narušit křehkou rovnováhu, kterou si tento přírodní systém budoval někdy i řadu let. Pokud se však uvážlivě používají některé biologické nebo i chemické přípravky, podaří se docílit vyšší kvality vody, účinnější prevence i snadnějšího řešení případných problémů.

Proto český výrobce Proxim vyvinul řadu přípravků PROJEZÍRKA®, která péči o vodu v jezírku co nejvíce usnadní. Období jara, konkrétně měsíce březen až květen, je ideální dobou k ošetření vody v jezírkách. Česká rodinná firma Proxim s.r.o., výrobce přípravků pro údržbu jezírek PROJEÍRKA®  poskytuje praktický, rychlý a jednoduchý návod, jak na jaře postupovat tak, aby byla zajištěna kvalita vody v koupacích a okrasných jezírkách po celý rok.

„Jedním z nejdůležitějších kroků při péči o jezírko je důkladná jarní údržba. Pokud věnujeme jeho vyčištění po zimě dostatečnou pozornost, vyhneme se možným problémům s kvalitou vody v průběhu jarních a letních měsíců. Nejprve je nutné zbavit se větších nečistot,“ uvádí Ing. Jan Kroupa, Ph.D. mladší. „Dalším důležitým krokem je správné nastavení hodnoty pH vody v jezírku. To je nutnou podmínkou pro bezproblémovou údržbu vody. Optimální hodnota pH vody v jezírku je v rozmezí 7,0–8,5. Hodnotu pH vody změříme vhodným testerem,“ dodává Jan Kroupa.

Před začátkem sezony doporučuje Proxim  aplikovat tekutý přípravek FLOKULANT, který je dobré nechat působit dva dny. Poté je třeba ze dna odstranit, tedy odsát vzniklou sraženinu spolu s napadanými nečistotami a listím.

Pak už lze aplikovat biologický produkt ČISTIČ BIO JEZÍREK pro nastartování přirozených biologických procesů, které vedou k optimální kvalitě vody. Tento přípravek byl vyvinut kanadskou společností NVIRON Biosolutions Inc. ve spolupráci s firmou Proxim s.r.o. ČISTIČ BIO JEZÍREK je vyváženou kombinací bakterií a enzymů, které velmi účinně a šetrně rozkládají nečistoty organického původu. Přípravek snižuje obsah živin pro růst řas, po jejich odumření slouží řasy jako potrava pro bakterie obsažené v přípravku. Tím se snižuje obsah usazenin organického původu na dně jezírka, projasňuje se voda a nastavuje se biologická rovnováha.

Péče o vodu v jezírku
5 základních kroků pro skutečně čistou a kvalitní vodu v okrasných koupacích jezírkách. Celkem je v řadě PROJEZÍRKA® 5 výrobků. Jsou to: Algae Oxi, Čistič bio jezírek, Flokulant, pH MINUS, Sorbent CFH proti fosfátům.  Zcela zásadní výrobek pro jezírka, bez kterého se skutečně neobejdeme, je Čistič bio jezírek.

Zdroj: Proxim

Komentáře