Odborník radí: Jak hravě zvládnout nástup do školy?

Reklama

První třída rozvíjí zralost prvňáčka, měl by udržet pozornost delší dobu, dát prostor i ostatním dětem, naučit se s nimi zdravě soutěžit, říct si o pomoc a realisticky zhodnotit své schopnosti. Abyste svému předškoláčkovi maximálně usnadnili vplutí do školní docházky, přečtěte si následujících pět tipů!

1. Pravidelný řád usnadní nástup do školy
Dítě se zahájením školní docházky čeká pravidelný denní režim, do kterého patří i včasné stávání, což může být po pohodových prázdninách trochu stresující. Myslete na to, že šestileté děti mají větší potřebu spánku, takže je alespoň týden před nástupem do školy začněte zahánět do postýlky včas. Dítě je k nevyspání ještě vnímavější než dospělý, hůře se soustředí, déle mu trvá zapamatování, pomaleji mu dochází souvislosti. Dopřejte mu dostatek spánku. „Vaše ratolest si bude muset zvykat na nové kamarády a hledat si své místo v kolektivu – proto na termín nástupu do školy rozhodně dovolenou neplánujte. První školní den se tvoří dvojice, které spolu sedí v lavici a začínají se nová přátelství na celý život,“ upozorňuje Lenka Matějková.

2. Dítě školou nikdy nestrašte
S malým předškolákem si o škole povídejte a sdílejte s ním vlastní vzpomínky na školu. Navnaďte ho, aby se na paní učitelku i spolužáky těšilo a ani v legraci ho školou nestrašte. Ráno si ideálně dopřejte pohodovou rodinnou snídani, vyhněte se zbytečným hádkám, které by dítě mohly rozhodit. Oblečení s dítětem vybírejte raději večer, ranní spěch dobré pohodě nesvědčí.

3. Dejte dítěti dost prostoru – nepřehánějte to s aktivitami
První kroužky ideálně naplánujte až na druhé pololetí. I když se nabízí nepřeberné množství mimoškolních aktivit, pro dítě bude zahájení školní docházky velká změna, měli byste mu dát prostor pro hraní si a „nicnedělání“, které dítě v útlém věku potřebuje. „Pokud malému školáčkovi koupíte hračky, které ho mohou navíc i něco naučit, spojíte příjemné s užitečným. Velký výběr edukativních hraček najdete na www.duchhracek.cz,“ doporučuje speciální pedagožka Lenka Matějková.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23788″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“351″}}]]

Lenka Matějková

4. Rozvíjejte jemnou motoriku
Dítě by mělo mít všeobecný přehled a základní znalosti, rozhodně ho před začátkem školní docházky nemusíte učit číst a psát, od toho je škola. Pomoci mu můžete trénováním jemné motoriky. Její rozvíjení je nezbytné pro pozdější osvojení si úchopu psacího náčiní. Pokud má dítě tendence držet například pastelku křečovitě či pěstičkou, uvolněte s ním krouživými pohyby zápěstí. Skvělou pomůckou jsou hračky, které jemnou motoriku přímo rozvíjejí – ať už je to stavebnice Banbao, nebo modelovací hmota Paulinda, díky které děti hravě vytvoří i komplikovanější figurky.

5. Podporujte samostatnost a sebedůvěru
 V dítěti se snažte budovat sebedůvěru, chvalte ho co nejčastěji, ale ne proto, že musíte. Děti vycítí, když je budete chválit jen z povinnosti. Oceňujte nejen výsledky, ale i snahu. Sebevědomé dítě snáz rozvíjí vztahy a nebojí se metodou pokus-omyl hledat své místo v kolektivu. „Úkolem rodičů je vysvětlit dítěti, že některé předměty půjdou některým spolužákům lépe a jiné zase hůře. Někdy je třeba, aby se především rodiče vyrovnali s tím, že jejich dítě nebude vynikat ve všem,“ říká Lenka Matějková.

Tip redakce:
Vsaďte na učení hrou díky se stavebnicí BiOBUDDi, díky které si dítě zdokonalí jemnou motoriku, zároveň si hravou formou zopakuje písmenka. Kostky s písmenky jsou skvělou volbou pro předškoláka i prvňáčka. Stavební kostky jsou vyrobené v Holandsku, šetrné k životnímu prostředí ze 100% bio materiálu. BiOBUDDi Learning Letters Young Ones písmena pořídíte na www.duchhracek.cz za 499 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23789″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Komentáře