Odborník radí: Jak mít od dětství krásné a zdravé zuby

Reklama

Sladkosti nadělené od Mikuláše, vánoční cukroví a čokoládové bonbony na stromečku – to všechno patří k Vánocům. Přílišná konzumace sladkostí a nedostatečná ústní hygiena mohou vést nejen u dětí, ale i u dospělých k zubním kazům. Jsou to právě cukry, které negativně působí na zubní sklovinu. Podle Lucie Psotové, dentální hygienistky z Schill Dental Clinic, by rodiče měli dávat dětem sladkosti najednou, nejlépe jedenkrát denně.
 
Stomatologové se shodují, že většina rodičů zanedbává péči o dětský chrup, proto mnoho dětí nezvládá správnou techniku čištění zubů a jejich kazivost je v České republice vysoká v porovnání s evropskými zeměmi. Zubní kaz není dědičným onemocněním a vzniká pouze z důvodu nesprávné dentální péče. Snížení rizika zubního kazu je tedy v rukou rodičů. Mléčné i trvalé zuby se do dutiny ústní prořezávají nevyzrálé a trvá přibližně dva roky, než zubní sklovina dozraje a vytvrdí se minerály ze slin. „Rodiče by proto měli dbát na správné čištění zoubků svých dětí a už od mala jim vštipovat správné hygienické návyky při čištění zubů,“ říká Bc. Lucie Psotová z Schill Dental Clinic a dále pokračuje: „Nejhorší jsou na dětské zoubky sladké nápoje v podobě džusíků a slazených limonád, které děti popíjejí celý den a zuby jsou tak neustále vystavovány kyselému prostředí, které způsobuje ´rozpouštění´ tvrdých zubních tkání, skloviny.“ Rodiče by také měli hlídat, kolik sní jejich dítě sladkostí a cukroví i nyní v období Vánoc, kdy na dětské zoubky na každém rohu čeká nějaká nástraha v podobě čokolád a dalších cukříků.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14814″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“413″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Příčinou zubního kazu je zubní plak, který je nutné odstraňovat. Proto by si měli dospělí i děti čistit zuby pravidelně alespoň dvakrát denně vždy po jídle a to od chvíle, kdy se prořeže první zoubek. „Technika čištění zubů je důležitější než jeho délka,“ říká Lucie Psotová. Je v rukou rodičů, aby své děti naučili správným hygienickým návykům, dokud se tak nestane, je všechna práce na nich. Dentální hygienistka ještě doplňuje: „Při čištění dětských zoubků by se rodiče měli řídit pravidlem: ´důvěřuj, ale prověřuj´ a v případě potřeby zoubky ještě dočišťovat.“

Naučením dětí správné zubní hygieny rodičům zdaleka nekončí starost o jejich zoubky. Pravidelná zubní prohlídka by měla být stejně tak důležitá, jako pravidelná dentální hygiena, pokud chtějí mít rodiče i jejich děti zdravé a pevné zuby. Na pravidelnou dentální hygienu by měli pacienti chodit alespoň 2x ročně, stejně tak na pravidelnou zubní prohlídku ke svému zubaři, záleží však na pacientovi a stavu jeho chrupu. U dětí to bývá individuální, záleží na schopnostech dítěte i rodičů. Ideální je začít chodit na dentální hygienu co nejdříve, aby si dítě zvykalo na zdravotní prostředí, utvořilo vztah se svou dentální hygienistkou i se svým zubařem a spolu s rodičem se učilo správné technice čištění. „Pravidelným docházením na pravidelnou dentální hygienu, lze předejít finančně nákladným a mnohdy bolestivým zákrokům a navíc to usnadňuje i každodenní práci lékařů,“ uzavírá Lucie Psotová. 

Komentáře