Odborník radí: Jak na rekonstrukci kuchyně za pár korun?

Zdá se vám, že by vaší kuchyni již prospěl nový kabát, ale nechce se vám utrácet peníze za bytové architekty, drahé doplňky z designových studií a za neprověřené řemeslníky? Ne vždy je nutné svěřovat rekonstrukci kuchyně do rukou cizích lidí, jejichž práce vás bude stát spoustu peněz a navíc nemusí vaše představy splnit do puntíku. Zapřáhněte rodinu, povolejte šikovné přátele a držte se těchto deseti zásad. Neprohloupíte.

1. Nepodceňujte se
Možná, že se vám může zdát, že máte obě ruce levé a že se na manuální práce vůbec nehodíte. Neházejte ale flintu do žita zbytečně, vždy se pro vás najde něco, co zvládnete. A navíc budete mít ze sebe dobrý pocit, až uvidíte fyzické výsledky své práce.

2. Vdechněte starému nový život
Než se vydáte do klasických obchodů pro nové vybavení a doplňky, zkuste nejdřív projít půdu u babičky, kumbál u rodičů, případně několik bazarů s nábytkem a doplňky, které máte v okolí. Poohlédněte se i po online bazarech a aukcích, kde mnohdy za pár korun seženete krásné kousky. Ty pak stačí doma pouze omýt, případně jim dopřát nový nátěr a o originální doplněk máte postaráno.

3. Zapojte okolí
Nikde není psáno, že musíte vše zvládnout sami. Máte babičku, která ráda šije? O nové závěsy, ubrus a prostírání máte postaráno. Je váš táta šikovný domácí kutil? Poproste ho o pomoc, až budete montovat větší kusy nábytku. Má vaše sestra oko pro detail? Pověřte ji renovací starých kousků, které je vám líto vyhodit, ale nevíte si rady co s nimi. Rozhoďte sítě po přátelích, určitě se mezi nimi najde někdo, kdo vám rád vypomůže.

4. Kuchyňská deska
Kuchyňská deska je jednou z největších dominant kuchyně. Zkuste si nechat místo staré laminátové desky uříznout dřevěnou na míru. Nebude se jednat o příliš velkou investici, ale vaše kuchyň dostane úplně nový šmrnc.

5. Dřez a baterie
Pokud se již vrhnete na výměnu kuchyňské desky, tak společně s ní rovnou vyměňte i dřez a baterii. V dnešní době již není velký problém sehnat kvalitní dřez za pár korun. Navíc pokud byste se pro nový dřez rozhodli až dodatečně, nemusel by se vám vejít do otvoru po starém a pro vás by to pak znamenalo další práci a další výdaje.

6. Vpusťte do kuchyně barvy
Pokud jsou dvířka skříněk v pořádku, tak je pouze přetřete je novou barvou a vyměňte úchytky. Vyzkoušet také můžete barevnou samolepící fólii. Jestli však již nedoléhají a panty se nedají nijak opravit, vyměňte je kompletně.

7. Vyměňte obklad
Asi největší změnu ve vaší kuchyni zaznamenáte, když vyměníte obklady. Pokud máte kuchyň pouze vymalovanou, můžete ji osvěžit novou barvou, případně se zkuste poohlédnout po stylových nálepkách nebo tapetách na zeď. Pozor si dejte hlavně na jejich tepelnou odolnost, pokud je plánujete lepit okolo sporáku. V případě, že máte obklady, můžete na ně nalepit nové speciálním lepidlem.

8. Pozor na spotřebiče
Obecně platí, že na spotřebičích by se nemělo příliš šetřit, a pokud nemáte možnost pořídit si spotřebič z druhé ruky od ověřeného zdroje, jakým může být vaše rodina nebo přátelé, raději si kupte nový. Počáteční investice sice bude vyšší, budete jej však mít v záruce. Pokud si koupíte myčku nebo třeba ledničku z druhé ruky od neznámého člověka přes internet a za pár měsíců přestane fungovat, s největší pravděpodobností vám prodejce nijak nepomůže a vy si tak budete muset sami platit opraváře, nebo si budete muset koupit nový.

9. Nezapomeňte na podlahu
Starým podlahám z linolea, které se kroutily a vlnily, již dávno odzvonilo. Pamatujte na to, že podlaha v kuchyni musí být snadno omyvatelná a měla by se dát lehce udržovat. Nejlepší volbou bývají dlaždičky, které však nemusí všem vyhovovat, protože bývají i v létě studené. Pokud je to i váš případ, poohlédněte se například po podlahách z marmolea, u kterého si navíc můžete vybrat z mnoha různých designů.

10. Zadarmo to nepůjde
Ačkoli vlastní prací a výpomocí od známých ušetříte mnoho peněz, zadarmo kuchyň nikdy nezrekonstruujete. Nemusíte však hned věšet hlavu, pokud nemáte nic našetřeno. Vyhněte se obloukem půjčkám od neprověřených zdrojů z internetu. Mohli byste snadno naletět a ve finále zaplatit mnohonásobně více, než si půjčíte. Pokud se vám ale nechce pro úvěr do banky, zkuste si půjčit od lidí, kteří vám rádi pomohou. Princip je jednoduchý, na www.zonky.cz vložíte poptávku a Zonky vám následně zašle nabídku. Pokud ji přijmete, vystavíte svoji poptávku na tržišti, kde oslovíte Zonky investory, kteří se skládají na potřebnou částku. “Díky tomu, že v procesu nefiguruje banka, žadatelé o úvěr dosáhnou na mnohem nižší úroky, které začínají již na 3,9 % a průměrně se pohybují okolo 8,5 procent. Půjčka se vyplatí i samotným investorům a ti tak zajímavě zhodnotí svůj kapitál,” vysvětluje šéf Zonky Pavel Novák.

Zdroj: Zonky.cz

Komentáře