Odborník radí: Jak na zámky u dveří?

Vypadá sice jen jako kousek kovu, ale aby fungoval tak, jak má, je potřeba se o něj starat. Řeč je o zámku, který má každý z nás ve dveřích. Především zima je pro jeho životnost nejnáročnější období. Mráz, vlhkost a sníh zámek ničí a vám se tak jednoho dne může stát, že třeba neodemknete. Jak takový zámek zkontrolovat a jak se o něj starat, radí Jan Hrnčíř, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY, která u nás vyrábí tradiční české zámky a cylindrické vložky FAB.

1. Zámek pravidelně promazávejte
Tak jako promazáváme skřípající panty u dveří nebo řetěz u jízdního kola, tak je potřeba se starat i o zámek. Nejde o nic náročného, dvakrát za rok stačí do zámku vstříknout trochu speciálního mazadla. Zámek je totiž složen z mnoha malých mechanických komponentů, které po čase mohou začít drhnout. Pozor na to, jaké mazadlo používáte. „Doporučuji používat taková mazadla, která nepoškodí ochranu kovu proti korozi,“ říká Jan Hrnčíř z ASSA ABLOY. Podle něj správné mazadlo také čistí a případně rozmrazuje. „Ideální je přípravek s hlavicí pro snadnou aplikaci a s mechanickým vstřikovačem. Nikdy nepoužívejte olejová či vazelínová mazadla. Mohou totiž způsobit zaseknutí zámku,“ varuje.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15367″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“356″}}]]

Jan Hrnčíř

2. Vždy používejte originální klíč
Pokud chcete, aby vám zámek dlouho vydržel, zapomeňte na levné kopie klíčů, které vám udělají na každém rohu. Nejste si jisti? Navštivte certifikovaného zámečníka. „Mám-li cylindrickou vložku FAB, měl bych si vždy nechat přidělat originální klíč FAB. Jiný klíč může být jinak široký a do zámku nemusí pasovat. Levnější varianty klíčů bývají naopak slabé, brzy se ohýbají, lámou, a zámek tak deformují a poškozují,“ vysvětluje Jan Hrnčíř.

3. Dotáhněte šrouby
Zámek musí ve dveřích držet. Pokud se vám při odemykání hýbe, nebo ho dokonce s klíčem i povytáhnete, je něco špatně. Vezměte si nářadí a všechny šrouby dotáhněte. „To platí i pro kování a kliky. Uvolněné součásti mohou zlodějům usnadnit cestu a zkrátit čas k překonání vašich dveří,“ pokračuje Hrnčíř.

4. Zkontrolujte, jak drží dveře
Neustálým otevíráním a zavíráním dveří dochází i k jejich opotřebení. Mohou se například trochu zkřivit a najednou jde hůře zamykat a odemykat. Alespoň jednou za rok zkontrolujte, zda dveře dobře sedí v pantech a západka zámku přesně pasuje do zárubně. Ideální je dveře kontrolovat při výrazných změnách počasí, tedy na jaře a na podzim.

5. Špatně se zamyká? Podívejte se na zadlabací zámek
Používáte na odemykání či zamykání speciální gryf? Pak bude nejspíš problém ve špatně usazeném zadlabacím zámku. „I když usazení zámku nevypadá technicky příliš náročně, může způsobovat problémy a drhnutí cylindrické vložky. Proto je dobré nákup i instalaci konzultovat s odborníkem,“ říká Jan Hrnčíř.

6. Maximálně do deseti let zámek vyměňte
Životnost zámků je asi 5 až 10 let. Záleží na počtu otočení klíčem neboli na počtu průchodů. Pečlivou údržbou se ale můžete dostat k horní hranici. Pak už se ale výměna doporučuje. A to i v případě, kdy zámek zdánlivě funguje bez problému. „Důvodem je nejenom fyzické opotřebení, ale také zastarání bezpečnostních ochranných prvků. Zloději se bohužel učí rychle,“ dodává Jan Hrnčíř, který doporučuje nakupovat v ověřeném zámečnictví a vybrat takový, který má minimálně 3. nebo 4. bezpečnostní třídu.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15368″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“248″}}]]

TIP: S mazadlem FAB Plus prodloužíte zámkům život
Na zámky, řetězy a další mechanicky namáhané kovové komponenty je vhodné mazadlo FAB Plus. S touto praktickou lahvičkou o obsahu 30 ml stačí zámky promazat dvakrát ročně a budou stále jako nové. Mazadlo je také skvělý pomocník v zimě, když vám zámek zamrzne, a pohodlně s ním rozmrazíte i zámek u auta. FAB Plus má skvělé kluzné vlastnosti a je jednoduchý na aplikaci díky mechanickému vstřikovači. Cena: 109 Kč

Více tipů a doporučení najdete na www.nenechtesevykrast.cz a www.fab.cz

 

Komentáře